Skocz do zawartości

InsERT Nexo - dostęp zdalny (serwer)

Polecane posty

Dzień dobry,

 

Szukając programu który rozwiąże problem ze skakaniem między Subiektem123, CRM, programem do serwisu, programem do księgowości natknąłem się na rozwiązanie Nexo - Subiekt + Gestor + Rachmistrz. No i rozpocząłem zgłębianie tematu na YouTube, forum, pomoc telefoniczna InsERT oraz serwisanci.

 

Zamysł: kupuje serwer z Windows na którym wyląduje pakiet InsERT. Księgowa otrzyma zdalny dostęp aby prowadzić swoje działania podobnie jak ja tyle, że moje działania wykonywane są na Subiekt i Gestor (z notebooka). Dostęp taki planowałem przez (tak to się chyba nazywa) "końcówkę" czyli cała baza InsERT jest na serwerze, a na notebookach odpala się pakiet Nexo który łączy się z serwerem - wydaje mi się, że powinno wyglądać to niemal tak jakbym pracował z zainstalowanym pakietem Nexo na notebooku.

 

Zadzwoniłem do pierwszego serwisanta z okolicy, drugiego i trzeciego - każdy z nich twardo idzie w pulpit zdalny. Niby fajna opcja bo dostęp do programu mam wtedy z każdego urządzenia, a że pracuje na MacOS to nie musiałbym specjalnie inwestować w sprzęt na Windowsie (notebook). Natomiast moje doświadczenia z dawnych lat gdy eksperymentowałem z TeamViewer chcąc mieć dostęp do domowego komputera są... średnie - opóźnienia, nie jest to tak wygodne jak praca na natywnym programie.

 

Jak to powinno być zgodnie ze sztuką? Zaznaczam, że nie znam się na konfigurowaniu serwerów, bazach, dostępach zdalnych i chciałbym zdać się na serwisanta - finalny efekt ma być jednak taki, że pracuje mi się wygodnie (cel zmiany).

 

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Edytowane przez Paweł Denisewicz
literówka
Link to postu

Praca zdalna w znaczeniu takim, że klient (program na Windowsie [PC/tablet]) łączy się do bazy, która jest na innym komputerze działa tak samo jakby baza była na tym samym komputerze (praca lokalna) - jedyna różnica to fakt, że komunikacja odbywa się po dłuższej drodze - to jest nie tylko dystansie, ale protokołach i warstwach sieciowych jakie muszą przejść dane.

 

Poszczególne komponenty programu (dokumenty, listy, tabele, etc.) wysyłają zapytania o dane do takiej bazy, no i... czekają aż serwer je odeśle.

Gdyby taka komunikacja opierała się o pojedyncze zapytania, to myślę, że działałoby to całkiem sprawnie, ale problem w tym, że tak dużemu programowi jak nexo nie wystarczy jedno, czy nawet kilka zapytań, ale ich znacznie więcej, zwykle też sekwencyjnie (kolejne zależne od poprzednich).

 

Mamy coś takiego jak opóźnienia (latency), czyli czas komunikacji między serwerem a klientem. W zależności gdzie jest serwer (inne miasto lub inny kraj) i czy łącze jest np. po światłowodzie do samego komputera, czy też po kablu lub najgorzej WiFi - można zwykle mówić o 20-100 ms.

Dodatkowo jeszcze sam czas przesyłu danych i cały szereg przetwarzania.

Na koniec sam czas na wykonywanie zapytań na bazie.

 

Lokalnie (ten sam komputer) - wczytanie dokumentu małej bazy (mikrofirma) to może być sekunda, dwie i zależne jest od samego komputera (który też jest serwerem).

Zdalnie - jeżeli serwer jest porządny to także możemy założyć taką samą wydajność, ale doliczając te czasy mamy nagle +5 sekund.

(A to tylko małe firmy. Jak firma, a zatem baza jest duża, to pożegnać się z +5 sekund i liczyć na nawet minuty przy wystawianiu dokumentów).

 

Nie będę powoływać się na konkretne wartości ale z perspektywy UX (user experience) można określić (zależne też od osoby) pewien "próg" gdzie program wydaje się mało responsywny. Tutaj nexo nie świeci przykładem bo jest programem bazodanowym, a taka architektura nie pozwala na nic lepszego (InsERT by musiał stworzyć serwer pośredni do obsługi zapytań nexo, który uruchamiałoby się na serwerze i on by gadał z bazą i klientami - przetwarzając między nimi dane, przez co wysyłane by było mniej paczek sieciowych).

 

Także opinia moja i wielu ludzi, którzy Subiekta używają np. jako mikroprzedsiębiorstwo - powyższe absolutnie sprawdza się, te parę sekund więcej to nie jest fatalna sytuacja jeszcze.

 

Problem rodzi się przy Rachmistrzu i Gestorze - w szczególności ten pierwszy, jak księgowa sobie odpali zdalnie, to ją może szlag trafić, bo niestety księgowość ma znacznie więcej operacji, przez co program jest słabo responsywny - podobnie też Gestor.

Szybka sprzedaż też kuleje tutaj, bo co jest szybkiego w czekaniu kilku sekund przy każdym kliknięciu? Ale dla sklepów stacjonarnych to się robi serwer lokalny...

 

No i wchodzi nasz pulpit zdalny - na start osobiście polecam Windows RDP oraz aplikacje mobilną RDP. Działa dobrze i się spoko pracuje.

Jak się chce coś wyrafinowanego to wszelkie inne pulpity zdalne też okej. Pytanie jak dużo ma być użytkowników.

 

Tutaj też uwaga - przy pracy na pulpicie zdalnym program (lub programy, jak mamy wielu użytkowników i każdy się podłączy w tym samym momencie) odpala się na serwerze. Całe obciążenie klientów będzie na serwerze, więc wypada mieć dobry serwer jak się ma więcej użytkowników.

 

Ale tak - pulpit zdalny na pewno będzie szybszy, bo łatwiej i znacznie szybciej jest streamować obraz pulpitu serwera i przesyłać kliknięcia myszką/klawiaturą (a operacje bazodanowe robić na nexo biegającym na serwerze), niż robić miliony zapytań zdalnie przez sieć.

 

Jak Pan pracuje sam, albo powiedzmy 2-5 osób i wystawiacie mniej niż powiedzmy 100 dokumentów handlowych miesięcznie o małej ilości pozycji (i do tego też podobne ilości magazynowych i podobne innych) - absolutnie można pracować prosto z bazą (bez RDP). Musi to być serwer w miarę blisko (miasto), łącze po światłowodach i kablach, i ogólne podejście na spokojnie (nie jakaś szybka sprzedaż stacjonarna).

 

W przeciwnym wypadku RDP, bo inaczej nie dość, że Was UX wykończy nerwowo, a księgowi zabiją, to dopowiem jeszcze, że czas=pieniądz, a proszę mi wierzyć, że te sekundy oczekiwania kumulują się nie tylko same w sobie, ale też dosłownie odchodzeniem od pracy w oczekiwaniu na wczytanie okna i nic nie robieniem.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
21 godzin temu, Paweł Denisewicz napisał:

Jak to powinno być zgodnie ze sztuką?

Tak, jak to jest powtarzane między innymi na forach i przez dobrych serwisantów:

21 godzin temu, Paweł Denisewicz napisał:

Zadzwoniłem do pierwszego serwisanta z okolicy, drugiego i trzeciego - każdy z nich twardo idzie w pulpit zdalny.

 

  • Lubię to 1
Link to postu
18 godzin temu, Ernest Sadowski napisał:
18 godzin temu, Ernest Sadowski napisał:

Tutaj nexo nie świeci przykładem bo jest programem bazodanowym, a taka architektura nie pozwala na nic lepszego (InsERT by musiał stworzyć serwer pośredni do obsługi zapytań nexo, który uruchamiałoby się na serwerze i on by gadał z bazą i klientami - przetwarzając między nimi dane, przez co wysyłane by było mniej paczek sieciowych).

 

Właśnie dlatego szukałem rozwiązania typu SaaS natomiast odnalezienie rozwiązania które zawiera prostą księgowość + faktury + crm + serwis nie jest łatwym zadaniem...

Nexo przewinął mi się kilkukrotnie podczas poszukiwań ale ze względu na to, że uparłem się na "chmurkowe" rozwiązania nie zwracałem uwagi na dłużej - dopiero gdy stwierdziłem, że moje oczekiwania wykraczają poza oferowane standardy.

 

18 godzin temu, Ernest Sadowski napisał:

No i wchodzi nasz pulpit zdalny - na start osobiście polecam Windows RDP oraz aplikacje mobilną RDP. Działa dobrze i się spoko pracuje.

Jak się chce coś wyrafinowanego to wszelkie inne pulpity zdalne też okej. Pytanie jak dużo ma być użytkowników.

I chyba tym tropem będę podążał (RDP).

18 godzin temu, Ernest Sadowski napisał:

Musi to być serwer w miarę blisko (miasto), łącze po światłowodach i kablach, i ogólne podejście na spokojnie (nie jakaś szybka sprzedaż stacjonarna).

Na światłowód nie ma opcji...

17 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

ak, jak to jest powtarzane między innymi na forach i przez dobrych serwisantów:

21 godzin temu, Paweł Denisewicz napisał:

Zadzwoniłem do pierwszego serwisanta z okolicy, drugiego i trzeciego - każdy z nich twardo idzie w pulpit zdalny.

Dziękuje za utwierdzenie.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego co użytkownik zobaczy po połączeniu z pulpitem zdalnym:

1. Będzie widział cały pulpit serwera (Windows) wraz z dostępem do wszystkich danych na serwerze, a następnie odpalał Nexo?

2. Gdy użytkownik nr. 1 będzie wykonywał pracę na Subiekcie/Gestorze to gdy użytkownik nr. 2 połączy się pulpitem zdalnym to... będzie widział, że użytkownik nr. 1 pracuje czy zobaczy "swój" pusty pulpit i będzie mógł odpalić program i się zalogować?

 

Dziękuje raz jeszcze za odpowiedzi.

 

 

Link to postu
11 minut temu, Paweł Denisewicz napisał:

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego co użytkownik zobaczy po połączeniu z pulpitem zdalnym:

1. Będzie widział cały pulpit serwera (Windows) wraz z dostępem do wszystkich danych na serwerze, a następnie odpalał Nexo?

Jak chcemy, może to być cały pulpit, a może to być tylko okno programu.

 

12 minut temu, Paweł Denisewicz napisał:

2. Gdy użytkownik nr. 1 będzie wykonywał pracę na Subiekcie/Gestorze to gdy użytkownik nr. 2 połączy się pulpitem zdalnym to... będzie widział, że użytkownik nr. 1 pracuje czy zobaczy "swój" pusty pulpit i będzie mógł odpalić program i się zalogować?

No każdy użytkownik pracuje niezależnie / posiada i widzi tylko swój pulpit.

Link to postu
9 minut temu, Daniel Kozłowski napisał:

Jak chcemy, może to być cały pulpit, a może to być tylko okno programu.

 

No każdy użytkownik pracuje niezależnie / posiada i widzi tylko swój pulpit.

Panie Danielu, no to rozwiał Pan moje obawy.

 

Pytanie odnośnie samego serwera - patrząc na wymagania Nexo to poniższy serwer powinien bez problemu ogarnąć pracę dla 2 użytkowników?

https://www.senetic.pl/product/P16006-421

Link to postu

Moment, Pan chce kupić własne pudło i je samemu hostować? A może wynajmować miejsce w serwerowni czyjejś i go tam wrzucić (co się mija z celem dla takiego słabego pudełka)?

 

Jak to ma być własny dedyk to wtedy najlepiej to postawić we własnym biurze i łączyć się lokalnie po LAN, a spoza firmy tylko zdalnie.

Ale idąc tą drogą to po co w ogóle lokalny serwer? Dla 2 osób wystarczy zwykły PC z otwarciem na sieć LAN i zewnętrzną.

 

Cena hardware to jedno, cena software to drugie (Windows Serwer to 2 albo 3 razy tyle co pudło), a setup i utrzymanie tego to totalnie inna bajka. Każdy może kupić pudełko, ale wszystkie sieciowe sprawy z tym...

 

Dla 2 użytkowników to nawet i5 starczy. Dla 2 użytkowników to najlepiej wynajmować serwer VPS gdzieś i mieć z głowy setup i pilnowanie tego.

Jest masa dostawców co wynajmują tzw. VPS Windows Serwery, za które płaci się powiedzmy 1-2k PLN netto (za rok) i mają w cenie licencje Windows Server 2022. RAMu do wyboru do koloru - 8GB czy 16GB. 32GB to już raczej nie VPS tylko dedykowane. CPU w tej cenie się dostanie 2x3GHz albo 4x3GHz.

 

Dla 2 użytkowników? Spokój i pewność, że działa, łącznie z licencjami i całą oprawą sieci.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
Godzinę temu, Ernest Sadowski napisał:

Jak to ma być własny dedyk to wtedy najlepiej to postawić we własnym biurze i łączyć się lokalnie po LAN, a spoza firmy tylko zdalnie.

Właśnie o takim rozwiązaniu myślałem - zacząłem od szukania serwera po leasingu, a zakończyłem na tym wklejonym wyżej.

Godzinę temu, Ernest Sadowski napisał:

Ale idąc tą drogą to po co w ogóle lokalny serwer? Dla 2 osób wystarczy zwykły PC z otwarciem na sieć LAN i zewnętrzną.

Zewnętrzną?

Godzinę temu, Ernest Sadowski napisał:

Dla 2 użytkowników to nawet i5 starczy. Dla 2 użytkowników to najlepiej wynajmować serwer VPS gdzieś i mieć z głowy setup i pilnowanie tego.

Właściwie to... jeśli praca na Nexo przy pomocy pulpitu zdalnego jest wygodna to może zrobić tak, że postawić w biurze "zwykły" PC na Windows 11, procesor I5, 16 gb. ram, dyski SSD w RAID i łączyć się do niego przez pulpit zdalny jako standard pracy? Większość pracy wykonuje zdalnie natomiast VPS... nie znam się na zarządzaniu takimi cudami, a poza tym - dane są na zewnątrz, a komputer/serwer w biurze to jednak w biurze i wydatek jednorazowy.

 

EDIT - rozumiem, że jeśli zamiast serwera byłby to standardowy PC to dostęp przez zdalny pulpit nadal mógłby wyglądać tak, że każdy z 2 użytkowników widzi swój pulpit i tylko okienko programu?

 

 

Edytowane przez Paweł Denisewicz
pytanie
Link to postu

Po przemyśleniach wracam…

 

Nexo stanie na komputerze Dell OptiPlex w konfiguracji Intel I5, 16 GB ram, 2 x SSD w RAID 1 + 1 SSD na inne pliki.

 

Odnośnie samej konfiguracji:

1. Czy Nexo może tworzyć archwizację (kopie) w innej lokalizacji niż dysk na którym jest zainstalowany lub w kilku lokalizacjach?

2. Czy w przypadku awarii i czystej instalacji wystarczy wrzucić wcześniejsza archwizację i będzie wszystko z przed awarii (baza klientów, produktów, serwisów, pola własne, załączniki itd.)?

Link to postu
20 minut temu, Paweł Denisewicz napisał:

Po przemyśleniach wracam…

 

Nexo stanie na komputerze Dell OptiPlex w konfiguracji Intel I5, 16 GB ram, 2 x SSD w RAID 1 + 1 SSD na inne pliki.

 

Odnośnie samej konfiguracji:

1. Czy Nexo może tworzyć archwizację (kopie) w innej lokalizacji niż dysk na którym jest zainstalowany lub w kilku lokalizacjach?

2. Czy w przypadku awarii i czystej instalacji wystarczy wrzucić wcześniejsza archwizację i będzie wszystko z przed awarii (baza klientów, produktów, serwisów, pola własne, załączniki itd.)?

1. Musi

2. Tak

Link to postu
  • 5 miesięcy temu...

Dzień dobry Szanowne grono,

 

Wracam do tematu dostępu zdalnego RDP. Od czasu założenia wątku w mojej mieścinie pojawił się światłowód i mogę się cieszyć szybkim dostępem do sieci ale…. oczywiście nie obędzie się bez niespodzianek.

 

Jak to jeden serwisant stwierdził, a następnie jeden informatyk - mam IPv6 i trudno skonfigurować to pod RDP - nie podjęli się…

 

Czy jest na forum serwisant który potrafi to skonfigurować tak aby działało? Mam usługę IP statyczny/publiczny/stały. 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...