Skocz do zawartości

jak usunąć dekretacje

Polecane posty

W dniu 26.04.2024 o 13:07, Mateusz Pyka napisał:

Panie Danielu z całym szacunkiem, ale nie ma Pan pojęcia jakie mamy ustalenia z księgową

To przecież oczywiste, skąd miałbym mieć pojęcie skoro nie raczył Pan tego opisać ? Gdzie i w jaki sposób zasugerowałem, że posiadam taką widzę - proszę wskazać moją wypowiedź.

 

Ja jedynie podzieliłem się doświadczeniem jakie ja proponuję rozwiązania, kiedy ja wdrażam pełną księgowość (co również nie oznacza, że ktoś się do tego zastosuje).

 

W dniu 26.04.2024 o 13:07, Mateusz Pyka napisał:

więc te docinki są nie na miejscu.

Nie rozumiem jakie docinki i dlaczego są nie ma miejscu ? Nie rozumiem nawet do którego fragmentu której wypowiedzi się Pan odnosi, gdyż kolejny raz nie robi Pan tego, o co prosiłem - nie pisze Pan pełnymi zdaniami przez do Pana wypowiedzi są nieprecyzyjnie i niezrozumiałe.

 

Skoro sobie Pan nie radzi w tak podstawowej kwestii to chyba coś jest delikatnie mówiąc mocno nie tak, zamiast doszukiwać się złych intencji w moich odpowiedziach proszę zastanowić się, gdzie popełnił Pan / Państwo błąd, że doszło do takiej sytuacji.

 

Proszę opisać przebieg wdrożenia pełnej księgowości, proszę opisać wasze ustalenia z księgowością, wtedy będę mógł się do nich odnieść, może skorzysta na tym Pan i inni użytkownicy forum.

 

W dniu 26.04.2024 o 13:07, Mateusz Pyka napisał:

nie chcę usuwać dokumentu z poziomu subiekta, lecz usunąć z poziomu dekretacji,

Jasno i wyraźniej starałem się wytłumaczyć, że NIE ma takiej możliwości i taką wiedzę powinien Pan posiadać przed rozpoczęciem pracy z pełną księgowości.

 

W dniu 26.04.2024 o 13:07, Mateusz Pyka napisał:

aby go po prostu poprawić lub przecież czasami może być inny dokument do poprawy np. faktura zakupu...

Przecież nie pisałem o "fakturach sprzedaży", czy "fakturach zakupu" tylko ogólnie "o dokumentach źródłowych", gdyż obowiązuje jedna, jedyna zasada, którą należy poznać i zapamiętać.

 

Nie odniósł się Pan do mojej odpowiedzi, w której wskazywałem zagrożenia z takiej "po prostu poprawy", proszę przeczytać i zastanowić się nad konsekwencjami takich działań.

 

W dniu 26.04.2024 o 13:07, Mateusz Pyka napisał:

to Pan też chce usunąć 1000 dokumentów?

I znowu to samo, znowu skróty myślowe i niepełne zdania - jakich dokładnie dokumentów - FS, FZ, OK, DR ? Nie jestem w stanie odpowiadać i pomagać kiedy nie rozumiem, nie mam pewności o co Pan pyta.

 

Jeszcze raz... Dokumenty źródłowe (FS, FZ), można poprawiać (o ile nie są przekazane do księgowości, jeśli są to należy usunąć powiązane dokumenty DR), dokumentów OK nie można poprawiać, są tworzone i aktualizowane na podstawie dokumentów źródłowych (FS, FZ).

 

W dniu 26.04.2024 o 13:07, Mateusz Pyka napisał:

czy lepiej odwołać skutek, poprawić fv zakupu, wywołać skutek...

Jaki skutek, na jakim dokumencie - znowu nie posługuje się Pan nazewnictwem programów InsERT, ani nie pokazuje funkcjonalności programu, o której Pan pisze, nie rozumiem o czym Pan pisze, nie potrafię odpowiedzieć.

 

Ogólnie... Tworzenie dokumentów księgowych na podstawie dokumentów źródłowych nie jest takie proste jak tworzenie automatycznych dokumentów finansowych czy magazynowych w handlu, w handlu są proste, jednoznaczne zasady, które można ponownie zastosować poprzez zmianę skutku dokumentu, w księgowości też tak może być, ale nie musi, to zależy od konfiguracji programu - jak jest u Pana / Państwa nie raczył Pan opisać, więc nie wiem, nie mam jak się odnieść - gdyby dokumenty były ujmowane w księgowości w sposób jednoznaczny to też można byłoby sprowadzić poprawę dokumentu źródłowego do wycofania dekretacji, poprawy dokumentu, ponownej dekretacji.

 

W dniu 26.04.2024 o 13:07, Mateusz Pyka napisał:

po co usuwać cały dokument źródłowy?

Nie wiem, nie widzę takiej potrzeby, wystarczy go poprawić, ale to Pan o to pytał:

 

W dniu 18.04.2024 o 10:11, Mateusz Pyka napisał:

jak usunąć taki dokument?

, ja tylko odpowiedziałem, od Pana zależy co Pan zrobi z tą wiedzą.

Edytowane przez Daniel Kozłowski
Link to postu

Skoro to wspólna baza dla Sub i Rew, obraz księgowy dokumentu nie jest zadekretowany/zaksięgowany, tylko ma status opisany w dekretacji (patrząc po screenach) i jest zablokowana edycja tego dokumentu źródłowego w Subiekcie to należałoby zapoznać się z informacjami na temat statusów księgowych dokumentów, zajrzeć do ustawień "obsługa typów dokumentów" i zobaczyć na jakim etapie dokument ma być blokowany. Obstawiam, że jest ustawione, że dokumenty o statusie "opisany" mają się już blokować...

Należy przeanalizować obieg dokumentów i zweryfikować sensowność tego ustawienia po zapoznaniu się z informacjami na temat statusów księgowych.

I tu mała dygresja - zgodzę z p. Danielem, że kwestia statusów księgowych to jest podstawowy element pracy z programem, z dekretowaniem dokumentów schematami więc wnioskuję, że albo wdrożenia/szkolenia z systemu nie było, albo było zrobione po łebkach...

Rewizor Nexo nie jest programem bezobsługowym i naprawdę potrzeba miesięcy żeby zacząć go jako tako ogarniać. I jako samouk dopiszę tylko, że nauka na żywym organizmie bywa bolesna, więc czasem warto odżałować chociażby trochę czasu żeby poczytać tematy w pomocy do programu, jeżeli nie ma budżetu na szkolenie. 😉 

 

Ale wracając do sprawy... Obrazu księgowego nie ma możliwości usunąć bez usunięcia dokumentu źródłowego przy pracy na jednej bazie. Jest on połączony z dokumentem źródłowym i dopóki dokument istnieje, jego obraz księgowy również... Dane w obrazach księgowych przy pracy na jednej bazie (Sub + Księgowość) aktualizują się wraz z zapisaniem/edytowaniem dokumentu źródłowego. 

 

O ile dobrze wszystko zrozumiałem sedno problemu, żeby zrobić to:

  

W dniu 18.04.2024 o 15:19, Mateusz Pyka napisał:

trzeba w nim tylko poprawić WDT na OSS i mam caly dokument usunąć?

trzeba albo zmienić status księgowy dokumentu na taki który nie powoduje blokady na dokumencie źródłowym (prawoklik na pozycji w dekretacji dokumentów -> zmień status) albo dostosować odpowiednio ustawienie w obsłudze typów dokumentów tak aby status dokumentu w dekretacji nie blokował dokumentu źródłowego...

  • Lubię to 1
Link to postu

tak Panie Bartku, to był problem,

 

rano zgłosiłem się do jednej z firm i od razu to podpowiedzieli.. szkoda że Panowie z tak dużym doświadczeniem na forum dopiero po kilku postach analizują dokładnie rzuty.. ale to nic, to tylko forum i tak dzięki za chęć pomocy ;)  

 

odblokowałem, poprawiłem, zablokowałem, można działać dalej ;)

pozdrawiam

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...