Skocz do zawartości

Jakie najszybsze racjonalne rozwiązanie dla Sello+Subiekt = kompy+system+SQL+...

Polecane posty

Gdzieś na forum Bartek pisał, żeby uzyskać max prędkości w dostępie do bazy danych to należy poza posiadaniem odpowiedniego sprzętu prawidłowo skonfigurować SQL. W tej dyskusji chciałbym się zająć całym zagadnieniem prędkości pracy z Sello i Subiektem oraz ewentualnymi dodatkowymi programami. Od hardware, poprzez system, aż po SQL, Subiekta, Sello.

 

Oczywiście pytam o racjonalne rozwiązania. Na co jest sens wydawać pieniądze/stracić czas, a na co nie (jeśli nie wpłynie to znacząco na ogólną wydajność). Również wszystko zależy od wielkości firmy ale fajnie by było jakby każdy podzielił się swoimi przemyśleniami/doświadczeniami na ten temat - bo każdemu prędzej czy później przyda się ta cała wiedza/dyskusja celem wybrania dla siebie rozwiązania, np. przy zakupie nowego komputera, wymianie Windowsa czy SQL'a, przesiadce na nexo, itd. Na forum są zarówno zwolennicy nowości jak i bardziej konserwatywni użytkownicy. Czego zakup ma sens, a co jest zbędnym wydatkiem. Gdzie warto zainwestować, a które stare rozwiązania należy porzucić, itd...

 

Na początek podrzucę kilka moich wątpliwości celem rozpoczęcia dyskusji:

 

1. Hardware

a) komputer serwerowy

Wiadomym, że zapis danych powinien odbywać się na dysku SSD, chyba nie ma sensu szukać innego rozwiązania. Czy lepiej jest mieć jeden komputer czy dwa - oddzielny do Subiekta i oddzielny do Sello? A może jeden komputer - to czy lepiej dane trzymać na jednym dysku SSD czy może na dwóch oddzielnych dyskach? Jak SSD to czy ktoś z forumowiczów sprawdził już dysk SSD na PCI-E? Jak mocno/daleko iść z procesorem? Czy lepiej od razu wydać więcej kasy za np. Intel i7 czy wystarczy i5, a może nawet coś od AMD? Czy jest sens pakować się w olbrzymie ilości RAM'u czy raptem 4-6GB wystarczy?

b) pozostałe komputery w sieci

Czy wystarczy mocny serwer i średnie pozostałe komputery w sieci czy jednak również one powinny być "wyżyłowane"?

c) sieć lokalna

Jak sieć lokalna to wiadomo - gigabitowa... ale może wystarczy 100Mb?

Czy lepiej pracować na komputerach lokalnych, np. obrabiając zdjęcia czy można trzymać wszystkie dane na serwerze i na nim przez sieć obrabiać te pliki. Czy w przypadku wielordzeniowych procesorów ma to w ogóle znaczenie dla serwera?

 

2. System

Podstawowe pytanie - który Windows wybrać? Czy ryzykować już z ósemką (brak sterowników do zewnętrznych urządzeń) czy lepiej się zatrzymać na 7. Wersje pro czy home wystarczą? Czy w ogóle Windowsy 64 bity mają znaczenie dla Sello i Subiekta, tzn. czy te potrafią wykorzystać ich zalety?

 

3. SQL, Sello, GT, Navireo, Nexo?

Czy jest racjonalnym wydawać kasę na płatną wersję SQL czy lepiej usilnie trzymać się darmowej (żeby nie przekroczyć max wielkości bazy danych)? Sello zawsze najnowsze :) Ale czy jest różnica w pracy pomiędzy systemami GT, Navireo, Nexo? Gdzie umieścić Sello i Subiekta? Na tym samym serwerze? A może założyć oddzielne instancje SQL dla Sello i Subiekta? Wiadomo, że na optymalizacji działania bazy SQL mało który użytkownik się zna. Czy więc warto jest wydać pieniądze na informatyka który nam zoptymalizuje SQL'a? Czy będzie to jednorazowy wydatek czy przy każdej aktualizacji Sello/Subiekta trzeba będzie go powtarzać?

 

A może po prostu decydować się na byle jakie komputery i byle jakie podstawowe rozwiązania bo może nie ma to wcale znaczenia?

 

Link to postu

Ja korzystam obecnie z serwera: procesor 1 rdzeń 3,2GHz, RAM 3,25GB, grafika zintegrowana 256MB. Kompy lokalne mają średnio procesory 1 rdzeniowe koło 2GHz, RAM średnio 2GB, grafiki po 64MB. O dziwo na takiej niskiej konfiguracji lecę od jakiś 10-ciu lat no ale nie bez problemów. Powoli wiek sprzętu daje o sobie znać. XP Home ma ograniczenie udostępniania udziałów tylko do 5-ciu połączeń i czasem to przeszkadza w pracy, zwłaszcza jak nie ma ruchu i wszyscy obrabiają zdjęcia :) bo pliki są umieszczone centralnie na serwerze. Prędkość zapisu w SGT to też nie to co kiedyś - baza się rozrosła. Praca na bardziej zaawansowanych programach graficznych to porażka bo przycinają. Widzę, że nieuniknionym będzie upgrade komputera serwera i kilku lokalnych. No ale właśnie podstawowe pytanie - jaki upgrade jest racjonalny bo nie problem jest wydać pieniądze - problemem jest je wydać racjonalnie?

 

Dysk SSD - w każdym poradniku dotyczącym przyspieszenia starego kompa piszą o dyskach SSD - więc w to na pewno można/trzeba zainwestować. Niestety instalacja Windowsa XP Home na SDD i starej płycie głównej - mi się nie udało, poległem przy wyrównaniu partycji :( Instalacja XP raz widzi a raz nie widzi wyrównanej partycji i się nie chce zainstalować :(

 

Link to postu

Temat fajny do poczytania, gorzej z pisaniem.

Ciekawe czy ktoś będzie w stanie się merytorycznie odnieść do całości tematu.

 

Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że ostatnio unowocześniłem swój system z 4 na 8 GB ramu, 64bit Windows 8 i widzę zauważalną poprawę w działaniu komputera.

 

Więc proponowałbym system 64bitowy i nie mniej niż 8GB ramu.

 

SQL Server przy dużych bazach też powinien być płatny, głównie z racji opcji do optymalizacji oraz braku limitu na używaną pamięć.

 

Dysk SSD działa szybciej, to prawda, ale pamiętaj, że te dyski mają ograniczoną ilość zapisów.

Jak w bazie będzie dużo operacji zapisu, to taki dysk szybko padnie, więc trzeba to mieć na uwadze.

 

Sieć koniecznie 1Gb i koniecznie z POE, do wiadomych celów  ;D

 

Trzymanie wszystkiego na serwerze ma swoje zalety, no ale opóźnienia i tak zawsze będą w porównaniu do pracy bezpośrednio na dysku.

Jednak do obrabiania obrazków nie powinno to być problemem.

 

Konfiguracja SQL Servera powinna się odbyć przez przeszkolonego fachowca i w zasadzie to z nim warto by ustalić jaki sprzęt będzie najbardziej optymalny, głównie jeśli chodzi o ilość dysków i rozmieszczenie danych bazy na nich.

 

Przy dużych ilościach danych stosuje się nawet 1 dysk = 1 miesiąc

lub 1 dysk = 1 rok kalendarzowy.

 

Dzięki temu gdy nie grzebiemy zbytnio w danych archiwalnych szybkość pracy jest cały czas dobra, bo na 1 dysku mamy max. dane z 1 roku.

 

Można też kombinować inaczej - 1 dysk na dane bieżące (1 rok) i drugi na resztę.

 

W żadnym przypadku nie obejdzie się jednak od konfiguracji wszystkiego na początku roku, więc informatyk przynajmniej dochodzący będzie niezbędny.

 

Bez informatyka będzie działać model z rozdziałem 1 miesiąc=1 dysk.

Wówczas potrzebujemy jednak od razu 12 dysków i szybkość pracy będzie spadać wraz z upływem lat.

Link to postu

PanBanBan pisałeś, że inwestycje IT masz już za sobą, a przedstawione przez Ciebie konfiguracje, dobre były w XIX wieku teraz to tylko złom elektroniczny (jednordzeniowce, średnio 2GB ram, winxp home) ;D

 

Jeżeli nie chcesz dużo inwestować to polecam, komputery poleasingowe min. z windows7 , 4GB a do tego dokupić dyski SSD i starczą na kolejne 10 lat

 

 

Serwer SQL no cóż wszystko zależy od potrzeb, ale wątpię abyś otrzymał gotową odpowiedź jaki, gdzie w jakiej specyfikacji kupić, bo może to być dedykowany serwer w redundantnym zasilaniem jak również zwykły mocniejszy desktop

Należy tylko pamiętać SQL w pierwszej kolejności potrzebuje:

- szybkich dysków

- ramu, SQL zeżre cały ram jaki jest dostępny (w zależności od wersji)

 

Procesor i7 to przerost formy nad treścią.

 

 

EDIT:

 

Aby w pełni wykorzytać sieć gigabitową to napewno nie ze starymi trupami w sieci, taka sieć wymaga od komputera bardzo wysokiej wydajności, sieć gigabitowa sprawdzi się z pracą na dużych plikach (studia graficzne), więc jak chcesz budować 1gb to tylko wąskie gardła (pomiędzy serwerem a switchem).

 

Bez informatyka będzie działać model z rozdziałem 1 miesiąc=1 dysk.

Wówczas potrzebujemy jednak od razu 12 dysków i szybkość pracy będzie spadać wraz z upływem lat.

 

Ale twój model odbiega od rzeczywistości, bo tu chodzi o pracę w Sello/Subiekt, a nie o jakieś centra danych ;)

Link to postu

sieć gigabitowa sprawdzi się z pracą na dużych plikach (studia graficzne), więc jak chcesz budować 1gb to tylko wąskie gardła (pomiędzy serwerem a switchem).

 

W zasadzie najdroższe w tym wszystkim to switch.

Komputery zwykle mają sieć 1Gb w standardzie, więc nie ma przeszkód aby z tego korzystać.

Przy dużym ruchu (np. duże pliki) warto w serwerze zainwestować w kartę serwerową np. Intela. Mają tą zaletę, że dzielą pakiety na kilka kolejek, każda przyporządkowana do własnego rdzenia CPU (oczywiście wymagany jest procesor wielordzeniowy). To znacznie pomaga w przypadku dostępu wieloosobowego.

 

Co do stawiania osobnego kompa na Sello i Subiekta to oczywiście tak by było najlepiej. Ale z drugiej strony ile się z tego Subiekta korzysta, a 2 dobre kompy to jak dobrze liczę 2x taki wydatek ;D

Lepiej chyba dołożyć 1,5x i zrobić lepszy 1 komp.

 

Trzeba pamiętać jednak o jednym - bezpieczeństwo danych.

RAID 1 to rozwiązanie zalecane + oczywiście codzienne backupy w inne miejsce niż dysk w danym komputerze.

Swego czasu czytałem artykuł mówiący, że pomimo upływu lat i postępu technologii nadal najbezpieczniejsze do backupu są taśmy magnetyczne.

Tyle, że streamer to wydatek kilku tysięcy + taśmy, a jak chcemy to zautomatyzować to dochodzi jeszcze z 1500 albo więcej na autoloader.

 

Z tego względu skłaniałbym się do zastosowania osobnego komputera w naszej sieci, ze zwykłym dyskiem, byle pojemnym, a najlepiej dwoma w raid 1.

 

Oczywiście jest to tylko pewne zabezpieczenie, bo od pożaru nas to nie ochroni, od kradzieży, ani nawet od pioruna. Ale i tak lepsze to niż nic.

 

Jedyne bezpieczne wyjście to backup online, co niestety przy dużych bazach bywa kosztowne i czasochłonne.

 

Link to postu

Komputery zwykle mają sieć 1Gb w standardzie, więc nie ma przeszkód aby z tego korzystać.

Tak, ale odpowiedź była do PanBanBan'a w nawiązaniu do jego obecnych komputerów lokalnych (procesory 1 rdzeniowe koło 2GHz, RAM średnio 2GB, grafiki po 64MB) wątpię aby takie konfiguracje osiągnęły te 1000Mbps

Link to postu

Dokładnie tak jak kolega przede-mną warto w backup zainwestować nic innego...

Na serwer jakiś komputerek w granicach 2000-3000pln to już duży wypas jak pod sello i subiekta do 10 użytkowników... kwestia iloci dokumentów i czy prowadzona księgowość czy biuro osobne...

 

Bo jeśli księgowość własna to raczej duża firma i wtedy z automatu sprawa sprowadza się do rozwiązań kompleksowych +40K (2 serwery jeden jako zapasowy, konkretny backup generator prądu baterie itp....)Kwestia stacji roboczych to dla subiekta nie am większego znaczenia... obecnie każdy nawet najtańszy nowy komp sobie poradzi... Z sello to już nie wiem pracuje tylko poprzez terminale..

Link to postu

Myśląc o kompleksowym rozwiązaniu wszystko sprowadzi się do rozwiązań rackowych.

A do tego to już trzeba większych inwestycji - osobny pokój z klimatyzacją i najlepiej hermetycznymi drzwiami i gazowym systemem gaśniczym.

Bez osobnego pokoju nie da rady - hałas będzie nie do wytrzymania.

 

Myślę jednak, że takie firmy stać na profesjonalne doradztwo i powinniśmy się tutaj skupić na większym amatorstwie, inaczej mówiąc jak tanio iść do przodu.

 

Podstawą w bazach danych to jednak dyski i odpowiednie rozdzielenie danych na nie.

Ceny SSD spadają, ale i tak są duże.

Zakładając, że potrzebujemy 4 dysków

-na system

-na dane

-na tempdb

-na logi

 

koszt może być duży. Zwłaszcza, że najlepiej jak będą zmirrorowane.

I pod warunkiem, że nie będziemy robili głębszych optymalizacji rozmieszczenia danych.

Oczywiście na początek można spróbować z 1 dyskiem SSD i trzymać to wszystko razem.

 

No i dużo pamięci.

Czytałem, że SQL Server 2008 najlepiej się cieszy jak ma 16GB ramu lub więcej.

Pewnie w 2012 jest podobnie.

 

 

Link to postu

Witam,

sam jestem na etapie, poszukiwania jakiegoś rozwiązania, jednak rzeczywiście chyba tutaj trochę przesadzacie.

 

Dysk SSD już posiadam, czy był to dobry wybór? - TAK, nawet bardzo dobry, znacząco przyśpieszył funkcjonowanie całości, a mam u siebie Sello oraz Subiekta na jednej maszynie. Jednak problem zaczyna się pojawiać z CPU.

 

16GB Ramu? Nie przesadzamy trochę? Ile macie obecnie i jakie macie zużycie?

 

 

No i moja propozycja, jeden dysk SSD ale dobrej firmy, OZC lub Samsunga z serii 840. Dla tych wolących dmuchać na zimne 2 dysk w zapasie. Ja u siebie mam zrobiony obraz systemu wraz z już zainstalowanym Subiektem i SQL'em i inną potrzebną konfiguracją, w razie awarii podmieniam dysk, przywracam obraz w 10min, podpinam bazę i działam dalej.

 

Wszystkie dane, zdjęcia itd. trzymam w sieci na dyskach sieciowych podpiętych po przez e-sata do terminala stojącego na linuxie. Sieć zrobiona na gigabicie, przesył z komputera na taki dysk to 90MB/s nie mylić z 90Mb/s, szybciej niż kopiowanie z partycji na partycje ;P

 

Jeżeli chodzi o samą bazę subiekta i Sello, kopie tworzone są 2 razy dziennie. Mam  podpiętego pendriva 64GB do maszyny na, którą wykonywane są kopie owych baz. Zaraz po wykonanej kopii skrypt kopiuje je na dysk sieciowy, czyli mam 2 kopie dziennie trzymane w 2 różnych lokalizacjach. Skrypt na linuxie czyści starsze bazy niż 30dni, skrypt na windowsie również czyści z pendriva starsze bazy niż X dni.

 

A teraz co sobie wymyśliłem na owy „serwer”, kupuję laptopa bez dysku z rozwaloną matrycą, sporo takich a cena dobra.

Wymagania:

-min i3 i na pewno wystarczy, ale przyszłościowo lepszy byłby i5

-RAM 4GB – w zupełności wystarczy, ew kupić w jednej kości żeby była możliwość rozbudowy do 8GB.

-SSD już mam na sam system wystarczy nawet dysk 32GB

-grafika aby tylko miała FULL HD

 

 

Zalety?

-tanie rozwiązanie

-monitor i tak podpinam po HDMI

-Podtrzymanie, dobre jak i bateria wytrzyma 1,5h

-pobór prądu pewnie w granicach 50W a nie 300W jak w przypadku stacjonarki, przyszłościowo ja wydam pare groszy na system podtrzymania, bo i nie będzie musiał być wydajny ani nie będę potrzebował ogromnych akumulatorów.

 

Co myślicie o mojej wizji?

 

Link to postu

Gawcio90 Twoje rozwiązania są dobre.

Ale jak na pendrivie 64GB trzymasz kopie baz z 30 dni, to znaczy, że masz bardzo małe bazy.

Dla takich przypadków zaproponowana konfiguracja jest odpowiednia.

 

Jednak w takim przypadku tak naprawdę można wszystko załatwić na jednym komputerze - na którym się pracuje i ewentualnie udostępniać innym zasoby - jeśli mamy pracowników.

 

Problem pojawia się gdy mamy dużo pracowników, i bazy przekraczające 10GB w Sello i 10GB w Subiekcie.

Tutaj na forum były osoby, które się skarżyły że przy bazie 25GB nie da rady pracować nawet na sprzęcie za 40.000 z dotacji. Choć podejrzewam, że tutaj raczej był problem z ilością dysków i ich konfiguracją.

Wtedy szybkość pracy znacząco spada i niezbędne jest wydzielenie osobnej, wydajnej maszyny.

 

I teraz jakie są moje przemyślenia:

 

Jeśli chcemy zrobić osobny serwer to:

-Potrzebny jest procesor Intela z 4 rdzeniami, np. i5

-Potrzebne są 2 min. dyski, jeden na system, drugi na bazy, w tym najlepiej jak ten na bazy będzie SSD, choć w pierwszej fazie można spróbować z HDD.

-System 64Bitowy

 

Jeśli mamy bazę Express to:

-pamięci wystarczy 8GB, bo baza wykorzysta i tak tylko 1GB

-możemy spróbować z HDD, bo i tak baza nie będzie większa niż 10GB

 

Jeśli mamy bazę pełną to:

-pamięci najlepiej wsadzić 16GB (tylko 250zł więcej niż przy 8GB)

-jeśli nasza baza jest duża konieczny będzie dysk SSD

-jeśli nasza baza jest bardzo duża konieczne będzie więcej dysków SSD

 

Do tego byle jaki komputer backupowy. Może być stary nasz z Pentium 4, lub kupiony na Allegro za 300 zł, + nowy dysk HDD z 1TB wystarczy. Najlepiej jak będzie miał także kartę sieciową 1Gb, jak nie ma - można dokupić.

 

Do tego koniecznie UPS na serwer z możliwością zamknięcia systemu w razie braku prądu.

 

Ja osobiście bym dorzucił mirror na dyski z bazami.

Przeżyłem już coś takiego jak awaria dysku ni z gruchy ni z pietruchy, więc od tamtąd dmucham na zimne. U siebie w kompie mam RAID 10.

 

Co do i3 to bym się w to nie pchał - ma mało cacha, słabą wydajność zmiennoprzecinkową, nie nadaje się do baz danych. Już lepiej kupić stary Core2duo.

 

 

Link to postu

Gawcio90 ma 100% racje, że przesadzacie :) Subiekt powstał z myślą o małych przedsiębiorstwach, a Sello..., no cóż stał się dodatkiem/rozszerzeniem do Subiekta, który w pewnym momencie wymyka się z pod kontroli (czyt. rozrost bazy danych). I tutaj należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, czy na to pozwolić czy inwestować w lepszy sprzęt aby nadal to wszystko szybko działało ?

 

Ja póki co postanowiłem bazę oczyszczać z zbędnych mi informacji (opisy aukcji,maile) zostawiając sobie tylko dane max z 24 miesięcy, efekt tego jest taki, że 5 letnia baza Sello zmalała z 9,5GB do 3,5GB, więc może uda mi się doczekać czasów kiedy to TeamSello weźmie się za moduł pozwalający na zarchiwizowanie wybranych okresów (np. do oddzielnych baz danych) jeżeli nie to trudno trzeba będzie zainwestować w pełnego SQL.

 

Mój serwer (na którym również się pracuje) oparty jest na mocniejszym desktopie i3-2100, 8GB DDR3, 3xSSD, +talerzowiec 1TB ale z podejściem profesjonalnym do bezpieczeństwa (RAID1, backup systemu, codzienna archiwizacja, archiwum przechowywane w trzech różnych miejscach - po zakończeniu pracy kopię zabieram ze sobą (czyt. pożar nie straszny).

W sieci pracują dodatkowo dwie jednostki klienckie Dell Optiplex 755 i póki co wszystko działa szybko i bezawaryjnie.

 

W związku z tym mam pytanie do właścicieli baz danych >10GB, czy tak naprawdę pracujecie na archiwalnych danych z kilku/-nastu lat wstecz? Do czego wykorzystujecie te dane ?

 

 

P.S. Ks.Robak, żadna duża firma nie pozwoliłaby sobie na wdrożenie czegoś co nie ma wsparcia technicznego, a tym bardziej nie pozwoliłaby na wydawanie majątku na specjalistyczne serwerownie, więc udawajmy, że to my jesteśmy profesjonalistami ;)

 

Link to postu

Alwinie napisz coś więcej o swojej konfiguracji.

Masz 3 dyski SSD w tym jest RAID1, rozumiem, że masz zraidowane 2 dyski SSD i na nich jest baza.

Ile osób jest podłączonych do tego serwera ?

Czy jak baza zbliżała się do 10GB to odczuwałeś spowolnienie na swojej konfiguracji , a jeśli tak, to czy było to mocno przeszkadzające w pracy, czy też dało się pracować?

 

Jak masz rozwiązany backup, tzn. gdzie backupujesz do tych 3 lokalizacji ?

 

Jaki masz system ?

 

Czy możesz powiedzieć, że na swojej konfiguracji pracuje się swobodnie i bez większych opóźnień ?

 

 

 

Link to postu

Alwinie napisz coś więcej o swojej konfiguracji.

Masz 3 dyski SSD w tym jest RAID1, rozumiem, że masz zraidowane 2 dyski SSD i na nich jest baza.

dokładnie tak

Ile osób jest podłączonych do tego serwera ?

2 + trzecia osoba pracująca na serwerze

Czy jak baza zbliżała się do 10GB to odczuwałeś spowolnienie na swojej konfiguracji , a jeśli tak, to czy było to mocno przeszkadzające w pracy, czy też dało się pracować?

Nie odczuwałem żadnego dyskomfortu, ale z biegiem czasu da się zauważyć spowolnienie np. przy grupowaniu transakcji. (niestety czyszczenie bazy tego nie poprawia)

Jak masz rozwiązany backup, tzn. gdzie backupujesz do tych 3 lokalizacji ?

Oparty o skrypty CMD, archiwum zostaje na jednym z dysków na serwerze dodatkowo kopiowany jest na NAS, oraz przenośny dysk 750GB USB3.0 wcześniej jeszcze miałem zrobiony automatyczny zapis na DVD+R ale sobie odpuściłem.

 

Jaki masz system ?

Windows 7 Pro

 

Czy możesz powiedzieć, że na swojej konfiguracji pracuje się swobodnie i bez większych opóźnień ?

Napiszę inaczej, wcześniej pracowałem na Pentiumie E2140, 4GB DDR2, WinXP, 750GB Samsung Barracuda 500GB SATA, po przejściu na nową platformę (ponad 3 lata temu) na początku z jednym SSD, to prędkość odczuwalna bardzo podskoczyła i póki co nie spada, naprawdę pracuje się komfortowo ale to może zasługa, że nie pakuję do sello zdjęć w wys. rozdzielczości (każdy towar posiada tylko jedno zdjęcie i to w wielkości 400x300px ~35KB - zdjęcia w wysokiej rozdzielczości są linkowane z szablonu)

Link to postu

wg. zapytania zamieszczonego przez Bartka https://forum.sello.pl/index.php?topic=5679.msg35019#msg35019 moja baza przedstawia się następująco:

 

część tabel (sortowanie od największej):

 

 

   

l1

   

schemaname

   

tablename

   

row_count

   

reserved

   

data

   

index_size

   

unused

 

 

   

0

   

dbo

   

em_Source

   

147617

   

1760048

   

1756480

   

48

   

3520

 

 

   

1

   

dbo

   

au_Allegro

   

53440

   

632920

   

508560

   

664

   

123696

 

 

   

1

   

dbo

   

im__Image

   

4333

   

121744

   

120896

   

16

   

832

 

 

   

1

   

dbo

   

em__Email

   

147617

   

105656

   

80744

   

16408

   

8504

 

 

   

0

   

dbo

   

tr_History

   

765110

   

100424

   

97168

   

8

   

3248

 

 

   

1

   

dbo

   

adr__Address

   

454533

   

88904

   

85840

   

232

   

2832

 

 

   

1

   

dbo

   

tr__Transaction

   

227246

   

76040

   

73032

   

144

   

2864

 

 

   

1

   

dbo

   

tr_Comment

   

111246

   

44488

   

41672

   

88

   

2728

 

 

   

0

   

dbo

   

au__Auction

   

53440

   

33224

   

31816

   

88

   

1320

 

 

   

1

   

dbo

   

tr_Item

   

423109

   

18696

   

15528

   

48

   

3120

 

 

   

1

   

dbo

   

em_Archive

   

318197

   

13832

   

12920

   

48

   

864

 

 

   

1

   

dbo

   

au_Shipping

   

171940

   

12624

   

8104

   

2664

   

1856

 

 

   

1

   

dbo

   

pc__Package

   

22322

   

9808

   

6896

   

392

   

2520

 

 

   

1

   

dbo

   

pb_PostBuyFormTransaction

   

147402

   

9544

   

7008

   

32

   

2504

 

 

   

1

   

dbo

   

tr_Group

   

204502

   

8656

   

4256

   

2400

   

2000

 

 

   

0

   

dbo

   

au_CategorySpecific

   

73215

   

8408

   

3752

   

2760

   

1896

 

 

   

1

   

dbo

   

au_Payment

   

106880

   

8352

   

2472

   

3744

   

2136

 

 

   

1

   

dbo

   

pc_Item

   

216734

   

7688

   

6216

   

32

   

1440

 

 

   

0

   

dbo

   

pb__PostBuyFormData

   

21120

   

6096

   

4520

   

16

   

1560

 

 

   

1

   

dbo

   

st_Category

   

59349

   

6032

   

3696

   

1816

   

520

 

 

   

1

   

dbo

   

st_CategorySpecificDict

   

28337

   

5912

   

3808

   

1376

   

728

 

 

   

1

   

dbo

   

it__Item

   

3466

   

5784

   

5448

   

16

   

320

 

 

   

0

   

dbo

   

pf_PrintForm

   

42

   

5592

   

5464

   

8

   

120

 

 

   

0

   

dbo

   

cs__Customer

   

14993

   

5328

   

3992

   

16

   

1320

 

 

   

0

   

dbo

   

st_CategorySpecific

   

5129

   

4960

   

3288

   

1016

   

656

 

 

   

0

   

dbo

   

au_Enhancement

   

54485

   

2896

   

1264

   

848

   

784

 

 

   

0

   

dbo

   

pc_History

   

26242

   

2632

   

1912

   

16

   

704

 

 

   

0

   

dbo

   

au_Picture

   

53339

   

2120

   

1552

   

16

   

552

 

 

   

1

   

dbo

   

nt_Note

   

3473

   

2008

   

1472

   

104

   

432

 

 

   

1

   

dbo

   

cs_CustEmail

   

14713

   

1096

   

856

   

16

   

224

 

 

   

0

   

dbo

   

cs_CustPhone

   

17279

   

904

   

712

   

16

   

176

 

 

   

1

   

dbo

   

tp__HtmlTemplate

   

22

   

728

   

656

   

8

   

64

 

 

   

1

   

dbo

   

pc_SendingListPackage

   

17671

   

584

   

440

   

16

   

128

 

Link to postu

 

Podsumowując to co zostało dotychczas powiedziane stwierdzić należy, że bez osobnej serwerowni z systemem podtrzymywania życia sprzedawać na Allegro się nie da  ;D

 

 

Kluczem do sukcesu wydaje się być SSD.

Tyle, że aby takie coś zamontować, trzeba mieć w miarę nowy komputer z SATA3.

 

Na początku tego wątku padło pytanie z sali dot. SSD na PCI-E.

 

Osobiście nie widziałem czegoś takiego w sprzedaży, ale ma to swoje wady:

-zajmuje slot PCI-E, co często wyklucza wsadzenie takiego dysku do małej obudowy typu SFF, których jest na Allegro pełno z komputerami używanymi HP, DELL, IBM....za małe pieniądze.

-nie obsługuje tego RAID dostępny na płycie głównej.

 

Oczywiście można wówczas kombinować z raidem windowsowym, ale on jest chyba jeszcze wolniejszy niż ten z płyty głównej, a na dodatek w przypadku padnięcia windowsa pewnie nie dostaniemy się do tych danych z poziomu płyty DVD ratunkowej z linuxem (ja używam LIVE Ubuntu), a do zwykłego RAIDA tak.

 

Zaletą jest to, że można takie coś wsadzić do starszego komputera np. z SATA2.

Nie należy mylić, iż w zasadzie można do takiego komputera wsadzić kontroler SATA3.

Można, ale nie do SSD. Tani kontroler zwykle wykorzystuje PCI-E x1, co jest niewystarczające nawet dla 1 dysku SSD o 2 nie wspominając.

A porządne kontrolery to wydatek najmniej 700-800 zł, więc lepiej kupić nowszy komputer.

 

Jak by się uparł, to SSD o pojemności np. 120GB lub około, można mieć za 300-400 zł. Więc nawet koszt dwóch nie jest wydatkiem, na który trzebaby zbierać pół życia :P

 

Link to postu

Wg mojej obecnej wiedzy:

1. Sello oraz Subiekt są kompilowane jako aplikacje 32bitowe a te chodzą wolniej na systemie 64bit niż na 32bit, przy czym niekoniecznie jest to odczuwalne przez użytkownika. Natomiast SQL server występuje w wersji 32 i 64bit, zatem instalacja SQL Servera x64 na maszynie 64bitowej powinna dać sumarycznie lepsze rezultaty.

 

2. Dwie instancje serwera SQL na jednej maszynie - zły pomysł. SQL Server ma to do siebie, że zajmuje tyle pamięci RAM ile znajdzie. W przypadku 2 instancji będzie się między nimi toczyć nieustanna walka o RAM co wpłynie na ich wydajność. Generalnie serwer SQL jest przewidziany do hostowania wielu baz danych.

Link to postu

Nie miałem czasu odpisać, a tu takie cuda się piszą ;)

 

Pomijając to co wykracza poza rzeczywistość ;) to po Waszych wypowiedziach odniosłem wrażenie, że na serwer to wystarczy:

-przeciętny, aktualny na dany czas komputer

-1 dysk SSD to podstawa

-max 8GB RAM

 

Pozostałe komputery w sieci lokalnej wystarczą:

-gorzej niż przeciętne

-nawet kilku letnie komputery posiadają karty sieciowe gigabitowe więc sieć gigabitową można traktować jako "w standardzie"

 

Systemy, programy, SQL

-dla Sello i Subiekta nie ma znaczenia system operacyjny 64 czy 32 bity

-wersja SQL - darmowa wystarcza jak się dba o wielkość baz danych tak jak Awlin :)

 

Obowiązkowa archiwizacja

-jak widać po wypowiedziach to każdy ją różnie wykonuje, ale wykonuje bo licho nie śpi :)

 

Oczywiście wszystko zależy ile uruchamiamy na kompach firmowych dodatkowych programów ale generalnie takie przeciętne rozwiązanie wystarcza. Co do płatnego SQL lub optymalizacji bazy danych to chyba trzeba by mieć naprawdę olbrzymią liczbę transakcji dziennie żeby takie narzędzia były konieczne? Czyli właściwie to nie ma co kasy wydawać na sprzęt dopóki nie osiągnie się poziomu kiedy ten naprawdę nie będzie wyrabiał.

Link to postu

Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że ostatnio unowocześniłem swój system z 4 na 8 GB ramu, 64bit Windows 8 i widzę zauważalną poprawę w działaniu komputera.

Jak Ci się pracuje na Windows 8? Ja się zastanawiam pomiędzy Win7 64bit pro a Win8

 

Dysk SSD działa szybciej, to prawda, ale pamiętaj, że te dyski mają ograniczoną ilość zapisów.

Jak w bazie będzie dużo operacji zapisu, to taki dysk szybko padnie, więc trzeba to mieć na uwadze.

Tak, wiem ale obecne dyski SSD a te sprzed kilku lat to duży przeskok w tej kwestii.

 

Sieć koniecznie 1Gb i koniecznie z POE, do wiadomych celów  ;D

Lub gonić po firmie z batem ;) W zależności co kto woli :)

Link to postu

 

Jak Ci się pracuje na Windows 8? Ja się zastanawiam pomiędzy Win7 64bit pro a Win8

 

Ogólnie pracuje się dobrze, ma parę zalet przydatnych przy sprzedaży na Allegro np. explorator windows ma przycisk na dole do przełączania pomiędzy widokiem klasycznym a miniaturami.

Bardzo pomaga przy obróbce zdjęć.

 

No i duży ekran start, na którym można przypiąć o wiele więcej programów niż w windows 7.

 

Są też wady - po pierwsze mniej stabilny. Potrafi się nie wznowić po uśpieniu.

Menu start ma też swoje wady - praktycznie nie nadaje się do używania z innymi programami niż przypięte do ekranu. No chyba, że z pomocą wyszukiwania.

Jak się zainstaluje nowy program to od razu ginie w gąszczu menu start, nie ma żadnego wyróżnienia, co było w windows 7.

 

No i co najważniejsze co chwilę psuje mi dane.

Co 2 dni system zgłasza uszkodzone pliki i konieczność skanowania.

Nie wiem czy coś faktycznie się uszkadza, czy tylko tak zgłasza. Póki co nie zaobserwowałem aby coś było zepsute.

Robi to na wszystkich dyskach jakie mam, więc to nie jest wina dysków (razem mam 5). Raczej coś z driverami od windowsa.

 

 

Ogólnie da się używać, a jest tani.

I jeszcze jedno - można oemowe wersje przenosić na inne komputery.

 

Link to postu

PanBanBan pisałeś, że inwestycje IT masz już za sobą,

I dokładnie to miałem na myśli :) Zainwestowałem w sprzęt 10 lat temu i nie mam zamiaru znowu inwestować :)

Jeśli już coś to zastanawiam się nad upgradem serwera ale z Waszych wypowiedzi wynika że przeciętny bieżący komputer wystarczy więc nie traktuję tego jako inwestycję :) Ot najtańsze: płyta główna, procek, parę GB RAM, zintegrowana grafika, SSD i już a reszta stara - jakieś 700zł max. A te kompy co posiadam - to 10 lat temu swoje kosztowały :(

 

a przedstawione przez Ciebie konfiguracje, dobre były w XIX wieku teraz to tylko złom elektroniczny (jednordzeniowce, średnio 2GB ram, winxp home) ;D

Ale nadal działają i są wystarczające do pracy - zwłaszcza jako klienty w sieci lokalnej :) Generalnie nie uruchomię na nich najnowszego photoshopa bo przycina jak nie wiem :) ale i tak z niego nie korzystamy a to z czego korzystamy to chodzi płynnie :P;) Serwer jednak widzę, że jest trochę słaby, no i to ograniczenie 5 jednoczesnych połączeń daje czasami w kość aczkolwiek wcale mi się nie spieszy z jego wymianą bo wdrożyłem inne rozwiązanie czyli praca lokalna i pod koniec dnia przesłanie wykonanej roboty na serwer.

Tak czy siak - to generalnie jak ktoś chce na klienty takie stary kompy to szczerze polecam - na Allegro taki sprzęt to dosłownie za parę złotych się teraz kupi.

 

Jeżeli nie chcesz dużo inwestować to polecam, komputery poleasingowe min. z windows7 , 4GB a do tego dokupić dyski SSD i starczą na kolejne 10 lat

Chyba lepiej wyjdę na zakupie nowego przeciętnego kompa. Będzie mi dłużej służył. Aczkolwiek sam Windows jest drogi więc w poleasingowych taniej by on wyszedł.

Link to postu

No i moja propozycja, jeden dysk SSD ale dobrej firmy, OZC lub Samsunga z serii 840.

Czytałem że Intela są obecnie najlepsze jakościowo ?

 

Dla tych wolących dmuchać na zimne 2 dysk w zapasie. Ja u siebie mam zrobiony obraz systemu wraz z już zainstalowanym Subiektem i SQL'em i inną potrzebną konfiguracją, w razie awarii podmieniam dysk, przywracam obraz w 10min, podpinam bazę i działam dalej.

Ja mam to inaczej rozwiązane. Na każdym z kompów w sieci lokalnej mam zainstalowane wersje serwerowe czyli pełny Subiekt i pełne Sello. Normalnie pracują jako klienty ale w momencie gdy serwer się zepsuje (a dawno temu tak miałem parę razy) to dearchiwizuję ostatni plik archiwum na dowolnym kompie w sieci i tylko podmieniam w pozostałych logowanie do tego nowego komputera, który robi za tymczasowy serwer. Jakoś nigdy nie chciało mi się robić obrazu systemu ale przyznaję że rozwiązanie fajne.

 

Jeżeli chodzi o samą bazę subiekta i Sello, kopie tworzone są 2 razy dziennie.

A czy wykonywanie kopii nie blokuje Ci komputerów w trakcie dnia pracy? O jakich godzinach je archiwizujesz?

 

A teraz co sobie wymyśliłem na owy „serwer”, kupuję laptopa bez dysku z rozwaloną matrycą, sporo takich a cena dobra.

Wymagania:

-min i3 i na pewno wystarczy, ale przyszłościowo lepszy byłby i5

-RAM 4GB – w zupełności wystarczy, ew kupić w jednej kości żeby była możliwość rozbudowy do 8GB.

-SSD już mam na sam system wystarczy nawet dysk 32GB

-grafika aby tylko miała FULL HD

Zalety?

-tanie rozwiązanie

-monitor i tak podpinam po HDMI

-Podtrzymanie, dobre jak i bateria wytrzyma 1,5h

-pobór prądu pewnie w granicach 50W a nie 300W jak w przypadku stacjonarki, przyszłościowo ja wydam pare groszy na system podtrzymania, bo i nie będzie musiał być wydajny ani nie będę potrzebował ogromnych akumulatorów.

Co myślicie o mojej wizji?

Fajne rozwiązanie. Aż sam z ciekawości przeglądnę takie laptopy po ile chodzą :)

Link to postu

W związku z tym mam pytanie do właścicieli baz danych >10GB, czy tak naprawdę pracujecie na archiwalnych danych z kilku/-nastu lat wstecz? Do czego wykorzystujecie te dane ?

Hmm... Ciekawe pytanie zadałeś.

 

W przypadku Subiekta faktycznie przydają się archiwalne dane żeby mieć cały ruch towaru od razu, w jednym miejscu lub sprawdzić jak zmieniała się cena towaru na przestrzeni lat. Z tym, że Subiekt nie zajmuje tyle miejsca co Sello.

 

Ale w Sello? Maile o sprzedaży sprzed roku? Pytania klientów? Nieaktualne towary w bazie? Trzymanie wielu zdjęć w Sello? Jedyny powód jaki mi przychodzi do głowy to gdyby poszło się z klientem na noże i trzeba by znaleźć dla celów dowodowych że klient odesłał towar dopiero rok po zgłoszeniu reklamacji. No ale to ja znowu idę w sajens-fikczion :D :D

 

A tak serio to sam trzymam archiwalne dane w Sello i w sumie to teraz nawet nie wiem po co?

 

PS

Alwin jakiej firmy masz NAS'a? Ja używam prywatnie QNAPA i zastanawiałem się czy nie kupić do firmy jakiegoś taniego NAS'a na dwa dyski (celem backupu 1 do 1) na trzymanie zdjęć. Do takiego NAS'a naraz może się łączyć ponad 250 użytkowników, nie spowalnia się dodatkowo serwera, jest tańszy i oszczędniejszy niż komputer backup'owy.

Link to postu

Wg mojej obecnej wiedzy:

1. Sello oraz Subiekt są kompilowane jako aplikacje 32bitowe a te chodzą wolniej na systemie 64bit niż na 32bit, przy czym niekoniecznie jest to odczuwalne przez użytkownika. Natomiast SQL server występuje w wersji 32 i 64bit, zatem instalacja SQL Servera x64 na maszynie 64bitowej powinna dać sumarycznie lepsze rezultaty.

 

Bartek czyli biorąc pod uwagę architekturę Sello i Subiekta GT to nigdy nie będą one 64 bitowymi programami? GT jest już w sumie wycofywane, a co z Sello i jak jest/będzie z nexo?

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...