Skocz do zawartości

Sello od nowa (nowa baza) ale z zachowaniem powiązań towarów

Polecane posty

Towarów z Allegro nie zaciągnie, jedynie aukcje. Tak po cichu podpowiem, że pracujemy "na boku" nad rozszerzeniem programu serwisowego do Sello o możliwość usuwania danych. Piszę "na boku", gdyż zadanie to zostało zlecone osobie będącej na praktykach u nas więc jeśli będzie miało ręce i nogi to pojawi się zapewne wraz z kolejną wersją. Można zatem się jeszcze wstrzymać ze zbyt dużymi ruchami w kwestii tworzenia nowej bazy.

 

Również gdybyście mieli sugestie jakie dane usuwać w pierwszej kolejności to się an nich skupimy bardziej - wszystkiego w pierwszej odsłonie zrobić nie zdołamy zapewne.

Link to postu

Ja chcę jednak wszystko wywalić.... chcę tylko aby zostały mi powiązania towarów z allegro gdzie w opisach mam doklejone kody typu:

<div id="sello-metadata" style="display: none !important;" data-database="{5DD51E72-793C-4257-9C09-09CABA4FBB8A}" data-item-id="2752"></div>

 

Same towary zaś zassie mi z Subiekta

Link to postu

Również gdybyście mieli sugestie jakie dane usuwać w pierwszej kolejności to się an nich skupimy bardziej - wszystkiego w pierwszej odsłonie zrobić nie zdołamy zapewne.

Tutaj nie ma zbyt wielkiego wyboru - można usunąć po kolei wszystkie stare:

-maile, bo ich są tysiące,

-aukcje, bo zajmują dużo miejsca,

-wystawione komentarze też nie są w Sello do niczego potrzebne.

Paczki też można na spokojnie usunąć ale co do transakcji to nie jestem pewien. Może warto zachować historię klienta?

 

W przypadku usuwania aukcji należy też pamiętać o aukcjach do wyczerpania przedmiotów bo Sello ma problem żeby określić ich datę zakończenia więc żeby przypadkiem nie usunęła się aukcja do wyczerpania, która wciąż trwa (np. dwa lata), bo ta data tutaj coś pomiesza. No i taka aukcja również wpływa na stare maile i transakcje bo wciąż trwa więc czy można będzie już usunąć część starych maili, transakcji itp. związanych z tą aukcją?

 

 

Link to postu

A poza tym, jak już praktykant się napracuje nad tą funkcjonalnością, zainwestujecie tyle czasu w jego kształcenie, to warto go zatrzymać w ST na stałe  ;D

 

Jak nie macie miejsca, to można pomyśleć nad przesunięciem TheBuggera do własnego pokoju. Nie wiem jakie ma wymagania, ale np. w Pulp Fiction Pokrak mieszkał we własnej skrzyni.

;D ;D ;D

Link to postu

Towarów z Allegro nie zaciągnie, jedynie aukcje. Tak po cichu podpowiem, że pracujemy "na boku" nad rozszerzeniem programu serwisowego do Sello o możliwość usuwania danych. Piszę "na boku", gdyż zadanie to zostało zlecone osobie będącej na praktykach u nas więc jeśli będzie miało ręce i nogi to pojawi się zapewne wraz z kolejną wersją. Można zatem się jeszcze wstrzymać ze zbyt dużymi ruchami w kwestii tworzenia nowej bazy.

 

Również gdybyście mieli sugestie jakie dane usuwać w pierwszej kolejności to się an nich skupimy bardziej - wszystkiego w pierwszej odsłonie zrobić nie zdołamy zapewne.

 

Usuwanie to np.:

- usuń z bazy zdjęcia z aukcji niewystawianych dłużej niż...

- usuń dane nieaktywnego konta aukcyjnego starsze niż... / lub wszystko

- usuń dane zakończonych aukcji starszych niż... (tu się gromadzi duużo przez lata...)

- usuń dane niepowiązanych z Subiektem towarów (przy aktywacji towaru w Sello i tak przeniesie się do Sello automatycznie)

...

 

 

A może pomyśleć o tym z drugiej strony, tak żeby czyszczenie przebiegało tak:

- założenie nowej bazy

- import ze starej potrzebnych danych (tu by trzeba ustalić co ma być przeniesione - lub wszystko do 'zaptaszkowania')

- import potrzebnych ustawień (np. konfiguracja eksportu wysyłek, PW...)

Stara baza mogła by zostać jako archiwum (czasem potrzebne) do wglądu.

Link to postu

 

Stara baza mogła by zostać jako archiwum (czasem potrzebne) do wglądu.

 

 

No właśnie, lub - jeżeli takie coś by się dało zrobić - dodać opcję nie usuwania starych rzeczy, tylko przenoszenia do innej bazy.

 

Dzięki temu możnaby zrobić sobie kompletne archiwa

np. "Aukcje od 30 lutego 2001 do 30 lutego 2005".

 

W zasadzie z samym usuwaniem też można by to osiągnąć kopiując sobie bazę przed usunięciem i nazywając odpowiednio, ale dzięki opcji dodawania usuwanych danych do innej bazy, możnaby mieć więcej danych w jednej bazie, w zasadzie do czasu osiągnięcia limitu darmowego SQL Serwera.

 

To by ułatwiało przeszukiwanie.

Link to postu

A może pomyśleć o tym z drugiej strony, tak żeby czyszczenie przebiegało tak:

- założenie nowej bazy

- import ze starej potrzebnych danych (tu by trzeba ustalić co ma być przeniesione - lub wszystko do 'zaptaszkowania')

- import potrzebnych ustawień (np. konfiguracja eksportu wysyłek, PW...)

Stara baza mogła by zostać jako archiwum (czasem potrzebne) do wglądu.

 

Super pomysł :) Starą bazę zawsze można by otworzyć więc wszystkie dane byłyby pod ręką.

 

Dodatkowo w razie jakichkolwiek problemów to zakładałoby się nową bazę, a nie tak jak teraz wysyłało do Sello Team celem jej analizy ;) Plus duzi sprzedawcy mogliby zakładać sobie nową bazę nawet co miesiąc ;) No i nie wiem czy utworzenie nowej bazy i przeniesienie do niej wybranych składników nie jest prostsze do zrobienia, od usuwania z istniejącej bazy niepotrzebnych rzeczy ;) Bo w zasadzie to sprowadza się tylko do prawidłowej kolejności ich wprowadzenia do nowej bazy, np. najpierw transakcje, a dopiero potem paczki do tych transakcji.

Link to postu

Na miejscu Bartka to bym się bał cokolwiek napisać na tym forum.

 

Ledwo wspomniał, że mają praktykanta, a już jest pół wątku projektów do natychmiastowej realizacji  ;D ;D ;D ;D ;D

 

To może lepiej praktykata dać do pokoju TheBuggera dla podniesienia wydajności? ;)

 

Link to postu

Jeszcze wspomnę, że po założeniu nowej bazy i zsynchronizowaniu towarów z Subiektem aukcje pobrane z Allegro nie podepną się pod towary. Sello rozróżnia bazy danych, z których aukcja była wystawiana - jest to zabezpieczenie przed błędnym podpięciem towarów jeśli ktoś pobierze dane na innej bazie Sello. W różnych bazach identyfikatory towarów będą różne.

 

Więc tutaj w grę wchodzi jedynie usuwanie danych, lub przeniesienie towarów z jednej bazy do drugiej narzędziami SQLowymi.

 

A poza tym, jak już praktykant się napracuje nad tą funkcjonalnością, zainwestujecie tyle czasu w jego kształcenie, to warto go zatrzymać w ST na stałe  Duży uśmiech

 

Jak nie macie miejsca, to można pomyśleć nad przesunięciem TheBuggera do własnego pokoju. Nie wiem jakie ma wymagania, ale np. w Pulp Fiction Pokrak mieszkał we własnej skrzyni.

Praktykant programuje w C#, Sello jest tworzone w C++. Dlatego walczy z programem serwisowym, który jest napisany w C# właśnie ;).

 

A TheBugger nierozerwalnie siedzi ze mną od 8 lat, pilnując abym nie robił błędów w kodzie ;).

 

A może pomyśleć o tym z drugiej strony, tak żeby czyszczenie przebiegało tak:

- założenie nowej bazy

- import ze starej potrzebnych danych (tu by trzeba ustalić co ma być przeniesione - lub wszystko do 'zaptaszkowania')

- import potrzebnych ustawień (np. konfiguracja eksportu wysyłek, PW...)

Stara baza mogła by zostać jako archiwum (czasem potrzebne) do wglądu.

Rozpatrywaliśmy obie możliwości i wyszło na to, że usuwanie danych będzie łatwiejsze w realizacji i zapewni w sumie to samo co przenoszenie danych. Usuwanie dodatkowo ma tę zaletę, że można wykorzystać je do okresowego odchudzania bazy jak i do usuwania wszystkiego i pozostawienia tylko tego co potrzeba, więc 2w1. A stara baza oczywiście pozostanie jako kopia.

 

No właśnie, lub - jeżeli takie coś by się dało zrobić - dodać opcję nie usuwania starych rzeczy, tylko przenoszenia do innej bazy.

 

Dzięki temu możnaby zrobić sobie kompletne archiwa

np. "Aukcje od 30 lutego 2001 do 30 lutego 2005".

Przy usuwaniu też tak można. Wystarczy zrobić kopię bazy aktualnej, nazwać ją archiwum 2015 a z drugiej pousuwać zbędne dane zaczynając niemal od 0.

 

Przenoszenie danych ma wiele istotnych minusów, które utrudniają realizację.  Po pierwsze, przenosząc dane trzeba zadbać o wszystkie dane zależne, a w Sello struktura danych potrafi być rozłożona na kilkanaście różnych tabel w bazie. Po drugie, struktura bazy danych się zmienia z wersji na wersję i musielibyśmy ciągle czuwać na tym mechanizmem, przy każdej większej zmianie w bazie.

 

A usuwanie to usuwanie, podaje się kryteria, które w zasadzie są niezmienne od lat i usuwa dane.

 

No i nie wiem czy utworzenie nowej bazy i przeniesienie do niej wybranych składników nie jest prostsze do zrobienia, od usuwania z istniejącej bazy niepotrzebnych rzeczy Mrugnięcie

Nie jest :). Tym bardziej jeśli ktoś zechce przenieść dane częściowo, a w Sello już ma jakieś wpisy w tabelach. Trzeba będzie każdy identyfikator mapować na inny a to jest masa pracy.

 

Jeśli ST by to przyjął, to od razu można pomyśleć o sposobie na zapisanie metody eksportu, tak żeby przy kolejnym razie tworzenia nowej bazy skorzystać z gotowca.

Myśleliśmy aby do programu serwisowego dodać presety zawierające predefiniowane rzeczy do usuwania, zatem wystarczyłoby wybrać odpowiedni preset i wykonaj aby pozbyć się danych z bazy.

 

To może lepiej praktykata dać do pokoju TheBuggera dla podniesienia wydajności? Mrugnięcie

Obaj siedzą ze mną w jednym pokoju ;)

 

 

 

 

Link to postu

Jeszcze wspomnę, że po założeniu nowej bazy i zsynchronizowaniu towarów z Subiektem aukcje pobrane z Allegro nie podepną się pod towary. Sello rozróżnia bazy danych, z których aukcja była wystawiana - jest to zabezpieczenie przed błędnym podpięciem towarów jeśli ktoś pobierze dane na innej bazie Sello. W różnych bazach identyfikatory towarów będą różne.

 

Więc tutaj w grę wchodzi jedynie usuwanie danych, lub przeniesienie towarów z jednej bazy do drugiej narzędziami SQLowymi.

 

Mogę prosić o instrukcje jak to zrobić?

Link to postu

Ok nowa baza

chcę ręcznie usunąć jakąś starą aukcje nie było żadnych transakcji a sello na to nie pozwala.. dlaczego ??

 

z pomocy....

2. "Zapis spowodowałby naruszenie integralności bazy danych." - taki komunikat może pojawić się w momencie usuwania obiektu, do którego jest odwołanie w bazie danych. Przykłady wystąpienia takiego komunikatu:

 

Próba usunięcia aukcji, która jest zakończona i powstały już dla niej transakcje.

.....

 

jednak transakcji nie było żadnych...

a baza ma już blisko 4gb czyli do końca roku będzie mieć około 7 gb .. i muszę już teraz myśleć co z tym zrobić ?

 

 

 

Link to postu
  • 3 lata później...
Dnia 8.07.2015 o 09:11, Bartosz Rosa napisał:

Towarów z Allegro nie zaciągnie, jedynie aukcje. Tak po cichu podpowiem, że pracujemy "na boku" nad rozszerzeniem programu serwisowego do Sello o możliwość usuwania danych. Piszę "na boku", gdyż zadanie to zostało zlecone osobie będącej na praktykach u nas więc jeśli będzie miało ręce i nogi to pojawi się zapewne wraz z kolejną wersją. Można zatem się jeszcze wstrzymać ze zbyt dużymi ruchami w kwestii tworzenia nowej bazy.

 

Również gdybyście mieli sugestie jakie dane usuwać w pierwszej kolejności to się an nich skupimy bardziej - wszystkiego w pierwszej odsłonie zrobić nie zdołamy zapewne.

Witam 

od dłuższego czasu zmagamy się z dużym problem w pracy z Sello a mianowicie pojemnością bazy SQL. 

Na początku roku (kwiecień 2018) nasza baza przekroczyła pojemność max. czyli 10GB co w rezultacie zamknęło możliwość pracy z programem. Na wiele sposobów próbowaliśmy uszczuplić ją wraz z firmą obsługującą nas w w temacie rozwiązań Insert`a firmą. Finalnie nie za wiele to pomogło.

Zdecydowaliśmy się na założenie nowej bazy i postawienie wszystkiego od początku (przy okazji nawiązując do bieżacego wątku forum ; wszystkie towary musieliśmy przypisywać od początku - masa pracy przy kilku tysiącach aukcji). Nowa baza miała na początku pojemność 1,86GB! Pamiętaliśmy o zmniejszeniu ciężaru zdjęć etc.

Mamy koniec lipca Liczba aukcji powiększyła się do 6000 a baza oscyluje juz na poziomie 7,7GB w opcji że nie wszystkie aukcje mają pobrane pełne opisy i zdjęcia.

Na tą chwilę chciałem pobrać resztę brakujących aukcji ze względu na fakt, że program nie pozwala mi m.in. na nanoszenie zmian zbiorczych w aukcjach trwających w tym przypadku: zmiana czasu wysyłki. (zdjęcie poniżej)

image.png.ae0124b9b8e503c56de16e0584dfd1e2.png

 

 

 

 

 

 

Niepobranych aukcji trwających jest około 1500 czyli 4,5GB (przeliczyłem to na podstawie ciężaru pliku w archiwum . Każda nowo pobierana aukcja ma rozmiar około 3 mb). 

Reasumując co zrobić w tym przypadku,  :

  1. nie mogę zarządzać aukcjami trwającymi (najpierw musiałbym je pobrać )
  2. nie mogę ich pobrać bo pojemność bazy się kończy
  3. w perspektywie najbliższych kilku miesięcy mam do wrzucenia następne nowe aukcje więc problem będzie się pogłębiał , nawet przy odchudzeniu bazy

Panie Bartku Proszę o pomoc w tym temacie; może mamy złe ustawienia w samym programie, co generuje szybko znikającą powierzchnię w naszym SQL. 

Link to postu

Można  częściowo zmniejszyć wielkość bazy korzystając z 3  skryptów opisanych w wątku: :

https://forum.sello.pl/index.php?topic=6335.0

W kolejnej aktualizacji pojawi się funkcja w programie, która będzie czyścić nieużywane zdjęcia.  Ale przy dużej ilości aukcji może to nie wystarczyć i należy zastanowić się nad zakupem  pełnego SQL, który takich ograniczeń nie ma.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...