Skocz do zawartości

Błędne księgowanie wpłat - podwójnie

Polecane posty

zaobserwowałem ostatnio dość niebezpieczną sytuację przy księgowaniu wpłat.

Klient dokonuje kilkukrotnie zakupu na tej samej aukcji, w krótkim odstępstwie czasu ( pewnie w wyniku pomyłki) , i zakładając że zakupu dokonał raz o godzinie 12:00, przeszedł do wypełniania FOD i przy płatności PAYU coś poszło nie tak że płatność nie została dokończona/zakończona. Klient cofa się na stronę aukcji, i 5 minut później dokonuje kolejnego zakupu, wypełnia znowu od razu po zakupie FOD i tym razem udaje już mu się dokonać wpłaty. W sello transakcje te pojawiają się jako dwie osobne, a nie jedna z sumowaną ilością produktu, i mimo że płatność była tylko jedna to w obydwóch jest ona automatycznie zaksięgowana. Gdyby nie czujność, klient mógł dwukrotnie otrzymać ten sam towar, a my na tym stracić. Już wcześniej podobne przypadki udało nam się wychwycić. Gdzie jest problem? Nawet nie chcę myśleć ile podobnych przypadków mogło już być o których nie wiemy.

Link to postu

W tym przypadku nie mogę udzielić pocieszających informacji.

 

Jest to znany problem Sello, niestety nie da się go poprawić bez zepsucia sposobu pobierania transakcji.

 

Zepsucia, bo gdy go zmienimy dane które przekazuje do Sello Allegro będą o wiele mniej wiarygodne.

 

Prędzej czy później to nas i tak czeka, bo Allegro właśnie zmienia swój system API, więc nie będzie nawet możliwości robienia tak jak dzisiaj.

 

Wówczas ten problem powinien zniknąć, a miejmy nadzieję, że inne problemy rozwiąże nowe API Allegro.

 

Póki co trzeba wykazywać się czujnością.

 

Dobrze jest ustawić sortowanie transakcji na "Klienta", wówczas widać jedna pod drugą, że klient kupił kilka razy. I ręcznie sprawdzać, czy jest to faktycznie opłacone dwa razy.

Link to postu

Dlatego przy obrabianiu transakcji dobrze jest się wspierać mailami od Allegro podpiętymi pod transakcje. Nie ma maila o wpłacie - to wiadomo, że klient nie zapłacił. Oczywiście trzeba też uważać na prawidłowe podpięcia maili bo to kolejny znany problem Sello ;)EDYCJA: Podpinanie maili zostało już poprawione w Sello 1.20.0

 

Dobra wiadomość jest taka, że przy dobrych wiatrach mechanizm pobierania zostanie w końcu przerobiony w roku 2017 i ma być wtedy lepiej ;)

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Na Sello pracuje od kilku lat, ale po aktualizacji na wersję 1.21 zaczęły się takie kwiatki z płatnościami jakich jeszcze nie widziałem. Jak wyżej - sello podpina jedną płatność pod kilka transakcji tego samego klienta na tej samej aukcji. Jeden błąd z tego powodu już popełniliśmy. Dzisiaj zauważyłem kolejny. Żeby było śmieszniej sello podpiął dzisiejszą wpłatę klienta, do jego transakcji pobraniowej sprzed prawie miesiąca (kupił to samo na tej samej aukcji z inną formą płatności).

Link to postu

Na Sello pracuje od kilku lat, ale po aktualizacji na wersję 1.21 zaczęły się takie kwiatki z płatnościami jakich jeszcze nie widziałem. Jak wyżej - sello podpina jedną płatność pod kilka transakcji tego samego klienta na tej samej aukcji. Jeden błąd z tego powodu już popełniliśmy. Dzisiaj zauważyłem kolejny. Żeby było śmieszniej sello podpiął dzisiejszą wpłatę klienta, do jego transakcji pobraniowej sprzed prawie miesiąca (kupił to samo na tej samej aukcji z inną formą płatności).

 

Opisywany problem nie jest specyficzny dla 1.21.

Takie działanie obserwowane jest od wielu lat, od wielu wersji Sello.

 

Bez czujności niestety nie da się nic zrobić.

Link to postu

Nie mogę się z tym zgodzić. Klienci nagminnie kupują kolejne sztuki w przypadku niepowodzenia w płatności i nigdy sello nie podpinało ostatniej wpłaty pod każdy zakup. Jak już podpiął, to nie przenosił z automatu do "do paczek" tylko zostawił w "oczekujących" na czerwono.

 

albo nie zwracałeś na to uwagi albo te transakcje były dokonywane z większym odstępem czasu (formularze wypełnione w dość krótkim czasie są traktowane jako jeden wtedy taka transakcja będzie świeciła na zielono).

 

a temat wraca jak bumerang

 

2014 - https://forum.sello.pl/index.php?topic=7104.0

2015 - https://forum.sello.pl/index.php?topic=8258.0

 

więc jak Ks.Robak napisał musisz być czujny.

 

Sprawę ma rozwiązać nowy system pobierania transakcji, ale kiedy się pojawi tego nie wie nikt.  ;D

   

Link to postu

U mnie do tej pory było tak, że jak klient dokonał na przykład dwóch zakupów na jednej aukcji to sello poberało jedną z dwoma sztukami. Do tego podpinało formularze i wpłatę za jedną sztuke. Taka transakcja wisiała na czerwono i łatwo było to zauważyć i zweryfikować.

Teraz wyskakują dwie osobne transakcje i księguje wpłatę do obu na zielono.

Ciężko mi wytłumaczyć dlaczego było ok, a teraz jest źle. Może miałem mniejszą częstotliwość pobierania i zaciągało transakcję jak już wszystkie zakupy były skończone i sumował ilości, a teraz pobierał w trakcie zakupów klienta i rozbił je na dwie?

Link to postu
  • 1 rok później...

2018 rok a wygląda na to, że problem dalej nie jest rozwiązany. Dziś spotkała mnie identyczna sytuacja:

- klient kupił o 9:00 i nie zapłacił

- klient kupił na tej samej aukcji o 20:57 i nie zapłacił

- klient kupił na tej samej aukcji o 20:58 i zapłacił

dwie ostatnie transakcje się zgrupowały. FOD z info o wpłacie podpiął się do transakcji z 9:00 i ustawił automatycznie jako opłaconą.

Grupa transakcji pozostała z świecącym na czwerwono FODem ze względu na za małą wpłatę.

 

Jak to możliwe, że ten sam FOD podpina się do dwóch transakcji? Przecież jest ID płatności. Zrobienie blokady podpinania do kolejnej transakcji, gdy do jednej jest już podpięty powinno być błahostką.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu błahostką nie jest to może dobrze byłoby gdyby się ktoś z ST wypowiedział kiedy ten bardzo ciężki błąd zostanie naprawiony.

Ktoś wyżej napisał, że rozwiązaniem jest sprawdzanie, czy są do transakcji podpięte maile. Może w ramach doraźnego półsrodka dodać w zakładce Transakcje filtr "z podpiętymi wiadomościami". Wtedy przynajmniej łatwiej wyszukać potencjalnie błędnie oznaczone transakcje.

Link to postu
7 godzin temu, M. K. napisał:

2018 rok a wygląda na to, że problem dalej nie jest rozwiązany. Dziś spotkała mnie identyczna sytuacja:

- klient kupił o 9:00 i nie zapłacił

- klient kupił na tej samej aukcji o 20:57 i nie zapłacił

- klient kupił na tej samej aukcji o 20:58 i zapłacił

dwie ostatnie transakcje się zgrupowały. FOD z info o wpłacie podpiął się do transakcji z 9:00 i ustawił automatycznie jako opłaconą.

Grupa transakcji pozostała z świecącym na czwerwono FODem ze względu na za małą wpłatę.

 

Jak to możliwe, że ten sam FOD podpina się do dwóch transakcji? Przecież jest ID płatności. Zrobienie blokady podpinania do kolejnej transakcji, gdy do jednej jest już podpięty powinno być błahostką.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu błahostką nie jest to może dobrze byłoby gdyby się ktoś z ST wypowiedział kiedy ten bardzo ciężki błąd zostanie naprawiony.

Ktoś wyżej napisał, że rozwiązaniem jest sprawdzanie, czy są do transakcji podpięte maile. Może w ramach doraźnego półsrodka dodać w zakładce Transakcje filtr "z podpiętymi wiadomościami". Wtedy przynajmniej łatwiej wyszukać potencjalnie błędnie oznaczone transakcje.

 

Allegro wkrótce zmienia swoje działanie w kwestii pobierania danych. Sello będzie do tego dostosowywane - wówczas problem zostanie rozwiązany.

Do tej pory warto sprawdzać maile o wpłatach od Kupujących - one się nie dublują.

  • Dziękuję 1
Link to postu
10 godzin temu, M. K. napisał:

Serio to jest tak trudne, by uniemożliwić podpięcie jednego identyfikatora płatności do więcej niż jednej transakcji?

Jeśli obserwowałbyś forum i wypowiedzi ST w tym temacie, to wiedziałbyś, że jeśli było by to tak proste, jak sugerujesz, to dawno znalazło by się w programie...

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...