Skocz do zawartości

Polecane posty

Wg mnie Sello Team wpakowało się w tą samą pułapkę w którą i myśmy się sami wpakowali jako sprzedawcy - czyli ciągłe dopasowywanie się do Allegro i olanie wszystkich innych alternatyw. Dopiero teraz gdy Allegro mocno ciśnie kolejne zmiany to część się obudziła i szuka innych rozwiązań zamiast ślepo podążać za Allegro. Należy mieć nadzieję, że i ST się obudzi i jednak wskrzesi ebay'a, a może nawet zacznie poszukiwania alternatywnych serwisów, bo jak życie pokazuje nie opłaca się być uzależnionym od monopolisty :(

Link to postu

Ale w Niemczech Ebay.

Piszę o rynku polskim.

 

... i to właśnie jest ta pułapka.

 

Bartek wielokrotnie tłumaczył, że użytkowników allegro jest więcej od ebay'a, więc czynnik ekonomiczny jest dość oczywisty.

 

Ale ja widzę światełko w tunelu, jeszcze trochę zmian i będzie można zając się ebay'em.

 

Przypomnijcie sobie jak wystawialiście aukcje co 30 dni wypełniając mozolnie parametry specyficzne i jednocześnie tworząc setki dodatkowych szablonów aukcji. Teraz wstawiamy aukcję z jednego szablonu i o niej "zapominamy".

 

Jeśli dopniemy aby każdą modyfikację/zmianę robić bezpośrednio z Sello, to nie widzę przeszkód aby następne wersje były poświęcone ebay'owi.

 

Link to postu

Oj allegro już coś wymyśli:)

 

Wracając do eBay to jest to o wiele większy rynek niż allegro. A może iść za pomysłem naszego serwisu aledrogo i wystawiać się na DE ? Zaprosili mnie do testów podziękowałem tłumacząc że trzeba przez zmiany w pl zmieniać zdjęcia. Ale za nic im nie będę pomagał czegoś kreować. Oni sami wiedzą jaki tam jest potencjał. Nawet zgodzili się na PayPal. Wiedzą że Niemcy nie lykna payu. Ale za pomysł tłumaczenia aukcji przez translator ktoś z allegro dostanie Nobla. Teraz to wręcz straszy. Ludzie mają część tekstów w grafikach po polsku a resztę przetłumaczone kali być kali mieć. Może jakiś Niemiec z Syrii się skusi.

 

Póki co wolę eBay.de i eBay.co.uk

Link to postu

Oj allegro już coś wymyśli:)

 

Wracając do eBay to jest to o wiele większy rynek niż allegro. A może iść za pomysłem naszego serwisu aledrogo i wystawiać się na DE ? Zaprosili mnie do testów podziękowałem tłumacząc że trzeba przez zmiany w pl zmieniać zdjęcia. Ale za nic im nie będę pomagał czegoś kreować. Oni sami wiedzą jaki tam jest potencjał. Nawet zgodzili się na PayPal. Wiedzą że Niemcy nie lykna payu. Ale za pomysł tłumaczenia aukcji przez translator ktoś z allegro dostanie Nobla. Teraz to wręcz straszy. Ludzie mają część tekstów w grafikach po polsku a resztę przetłumaczone kali być kali mieć. Może jakiś Niemiec z Syrii się skusi.

 

Póki co wolę eBay.de i eBay.co.uk

 

 

To jakaś ściema z tym Allegro w Niemczech. Pewnie chcą grać na nosie Amazonowi i Ebayowi, żeby ich tamci ich za parę lat kupili, albo Alibabie będą się reklamować "Allegro sprzedaje w Niemczech - polskie Allegro będzie dla Was idealną trampoliną do Europy Zachodniej - kupcie nas". To dla mnie nie jest obecnie poważna platforma do sprzedaży na Niemcy. Nie wierzę w to. Raczej wytłumaczenia typu sell fiction tak jak podałem wyżej są dla mnie bardziej prawdopodobne.

Link to postu

Istnieje w ogóle w Europie normalny "detaliczny" handel transgraniczny? Unia ma znosić zaporowe ceny za przesyłki międzynarodowe wewnątrz EU tak jak roaming na telefony. Tylko, że ten roaming to 10 lat już likwidują. Ja w tym temacie śpię spokojnie. Niech raczej Allegro pozwoli nam sprzedawać.

Link to postu
Nie chce być złośliwy ale tak mówicie od początku sello. Trzeba jasno powiedzieć. Sello nie działa z ebay i działać nie będzie bo zawsze trzeba nadrabiać z allegro. A szkoda. Ale niema co się łudzić.

Tak mówimy, ale kto rok temu wiedział, że Allegro zacznie wprowadzać kolejne, duże zmiany? Niestety nasze plany często musimy zmieniać więc po pół roku bywają już nieaktualne.

 

Bartek wielokrotnie tłumaczył, że użytkowników allegro jest więcej od ebay'a, więc czynnik ekonomiczny jest dość oczywisty.

Nawet nie powiedziałbym więcej, tylko użytkowników eBay praktycznie nie ma. To jest kilkanaście licencji raptem. Tak wiem, co niektórzy teraz powiedzą - jakbyśmy naprawili to by byli. Pytanie tylko, czy w naszej sytuacji, mają takie a nie inne zasoby ludzkie warto zaprzestać rozwoju serwisu, na którym działa 99% użytkowników i łudzić się, że z tych kilkunastu licencji zrobi się kilka tysięcy na eBay - bo tylko wtedy jest to interes opłacalny? Moim zdaniem nie zrobi, a w tym czasie dodatkowo zaniedbany zostanie serwis Allegro.

Inwestycja w eBay jest wymagana dosyć spora (w związku z pewnymi technologicznymi trudnościami) i w zasadzie chcieliśmy ogłosić "zakończenie wsparcia" dla niego już w tamtym roku. Jednak rozwój zdarzeń z Allegro wstrzymał tę decyzję a i w związku z implementacją nowego API REST do Allegro pojawiło się małe światełko w tunelu, że niewielkim nakładem prac będzie się dało co nieco w eBayu poprawić. Nie chcę jednak dawać tutaj żadnych obietnic bo nie wiadomo jeszcze, co Allegro dokładnie szykuje.

 

 

Link to postu

Dzięki Bartek za wytłumaczenie sprawy. Wychodzi na to, że teraz i tak wszyscy musimy poczekać do 2018r na rozwój wydarzeń na Allegro i jakie przetasowania wśród sprzedawców to spowoduje. Zresztą dużo się wyjaśni już w tym roku - ile osób poprawi miniaturki, a ile nie, i ilu sprzedawców Allegro wyrzuci.

Link to postu

Wg mnie Sello Team wpakowało się w tą samą pułapkę w którą i myśmy się sami wpakowali jako sprzedawcy - czyli ciągłe dopasowywanie się do Allegro i olanie wszystkich innych alternatyw. Dopiero teraz gdy Allegro mocno ciśnie kolejne zmiany to część się obudziła i szuka innych rozwiązań zamiast ślepo podążać za Allegro. Należy mieć nadzieję, że i ST się obudzi i jednak wskrzesi ebay'a, a może nawet zacznie poszukiwania alternatywnych serwisów, bo jak życie pokazuje nie opłaca się być uzależnionym od monopolisty :(

 

 

Święte słowa.

Link to postu

Ale za pomysł tłumaczenia aukcji przez translator ktoś z allegro dostanie Nobla. Teraz to wręcz straszy. Ludzie mają część tekstów w grafikach po polsku a resztę przetłumaczone kali być kali mieć. Może jakiś Niemiec z Syrii się skusi.

 

 

;D ;D :D :D :D

To prawda.

Tym sposobem Allegro.de od samego początku dostanie etykietę "polskie badziewie".

A Niemiec raz wejdzie i więcej nie wróci nawet jak się pojawią poprawne opisy.

Link to postu

 

Tak wiem, co niektórzy teraz powiedzą - jakbyśmy naprawili to by byli.

 

 

o - to to  :D

 

Pytanie tylko, czy w naszej sytuacji, mają takie a nie inne zasoby ludzkie warto zaprzestać rozwoju serwisu, na którym działa 99% użytkowników i łudzić się, że z tych kilkunastu licencji zrobi się kilka tysięcy na eBay - bo tylko wtedy jest to interes opłacalny? Moim zdaniem nie zrobi, a w tym czasie dodatkowo zaniedbany zostanie serwis Allegro.

Inwestycja w eBay jest wymagana dosyć spora (w związku z pewnymi technologicznymi trudnościami) i w zasadzie chcieliśmy ogłosić "zakończenie wsparcia" dla niego już w tamtym roku. Jednak rozwój zdarzeń z Allegro wstrzymał tę decyzję a i w związku z implementacją nowego API REST do Allegro pojawiło się małe światełko w tunelu, że niewielkim nakładem prac będzie się dało co nieco w eBayu poprawić. Nie chcę jednak dawać tutaj żadnych obietnic bo nie wiadomo jeszcze, co Allegro dokładnie szykuje.

 

Rozumiem Waszą sytuację.

I jest ona logiczna.

My jednak mamy teraz pewien problem, bo to właśnie teraz jest czas (ostateczny) na szukanie, zaczynanie sprzedaży gdzie indziej.

 

Allegro zaczęło iść równią pochyłą w kierunku wyeliminowania sprzedawców i chyba nawet najwięksi optymiści nie mogą dalej udawać, że jest inaczej.

 

Stąd nasze zainteresowanie ebayem.

Wcześniej faktycznie go nie było.

Ale teraz jest.

 

Cała nadzieja w.....dodatku, który zintegrowałby ebay z Sello.

Przynajmniej w zakresie transakcji.

 

Póki co takiego dodatku nie ma, ale kto wie, może w końcu będzie.

To by pogodziło zarówno możliwości ST, jak i oczekiwania sprzedawców.

 

Tak sobie tylko gdybam. :P

Link to postu

Ja powiem więcej i cały czas używam 3 licencji ebay. Póki co jeszcze można ściągać dane z DE co.UK i PL. Chociaż tyle to już dużo. Szukam opcji aby ominąć sello i robić import do subiekta przez pliki CSV które można generować z konta ebay. Ale tak czy siak transakcja wróci przez import do sello.

 

Błędne koło trwa. Po ostatnich zmianach allegro naprawdę robimy wszystko żeby klientów przeciągnąć na własną stronę WWW i łupać ich jak oni nas. Ebay jest fajną alternatywą i ma o wiele większe możliwości. Musi tylko działać a licencje same polecą. Argument że 1% klientów albo i mniej korzysta z ebay jest słaby. Jak można korzystać z czegoś co nie działa. Wystarczy wejść na forum i w każdym wątku piszą że sello nie obsługuje ebay.

 

Jeśli jednak sytuacja ulegnie zmianie sam będę chwalił was co drugi post :)

 

Tak realnie dla zainteresowanych ebay. Nie ma co się rwać z motyką na słońce (wystawiać w ebay.pl). Prawdziwa kasa jest w DE lub CO.UK.

Link to postu

Wszyscy macie rację. A pewnie będzie tak jak napisał Alwin:

 

Ale ja widzę światełko w tunelu, jeszcze trochę zmian i będzie można zając się ebay'em.

 

Przypomnijcie sobie jak wystawialiście aukcje co 30 dni wypełniając mozolnie parametry specyficzne i jednocześnie tworząc setki dodatkowych szablonów aukcji. Teraz wstawiamy aukcję z jednego szablonu i o niej "zapominamy".

 

Jeśli dopniemy aby każdą modyfikację/zmianę robić bezpośrednio z Sello, to nie widzę przeszkód aby następne wersje były poświęcone ebay'owi.

 

Czyli do lutego 2018r Allegro, a już zacząć myśleć jakby do Sello najszybciej podpiąć obsługę Ebayów, Amazona i innych serwisów - niekoniecznie w samym Sello. W pierwszej kolejności zaciąganie transakcji, potem pilnowanie stanów ilościowych w ofertach, na końcu reszta.

 

Przecież myśląc nieszablonowo, nie widzę powodu, żeby zrobić kolejne "obejście" do Sello do obsługi innych serwisów. Wg mnie dodanie do Sello opcji importu danych pozwoliłoby na import transakcji z wielu różnych serwisów, choćby za pomocą plików csv. To byłby świetny początek do powstania dodatkowych rozwiązań/rozszerzeń do Sello. ST mogłoby też takie rozwiązania robić i sprzedawać je na oddzielnych licencjach. W końcu rozwiązałby się problem zyskowności Sello, np.:

-Amazon_Import - licencja 300zł rocznie,

-Aligato_Import, Świstak_Import, OLX_Cośtam - licencja 3000 rocznie (bo mniej zainteresowanych ale jak ktoś chce to ma ;) ).

Chociaż odnoszę wrażenie, że liczba nowych użytkowników Sello całkiem szybko rośnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, bo trochę więcej nowych użytkowników na forum pyta się o różne sprawy ;)

 

Tak realnie dla zainteresowanych ebay. Nie ma co się rwać z motyką na słońce (wystawiać w ebay.pl). Prawdziwa kasa jest w DE lub CO.UK.

Tutaj masz rację ale jak Allegro zmieni się, to i klienci Allegro mogą też zacząć szukać alternatyw, zwłaszcza jak ucieknie sporo dużych sprzedawców. I zamiast wpisywania nazw przedmiotów w wyszukiwarkę Allegro - zaczną wpisywać je w Google, a wtedy zaczną wyskakiwać inne wyniki wyszukiwania - sklepy internetowe i pewnie ebay.pl i amazon. Dla Google promowanie w wynikach wyszukiwania tych dwóch serwisów też się bardziej opłaca niż jakieś tam polskie Allegro ;)

Link to postu
Argument że 1% klientów albo i mniej korzysta z ebay jest słaby. Jak można korzystać z czegoś co nie działa.

Bo źle odczytujesz moje intencje. Przedstawię sytuację jednym zdaniem tak: Możemy zrobić eBaya, ale zatrzymamy tym samym rozwój Allegro. Albo jedno albo drugie - w obu przypadkach zmiany są ogromne, przy czym z jednego rozwiązania już korzystają niemal wszyscy, z drugiego kilka osób. Czy Twoim zdaniem należy zaprzestać rozwoju Allegro i zająć się eBayem? Ilu użytkowników pozostanie przy Sello jeśli nie będzie można wystawić w nowy, wymagany przez Allegro sposób? Czy to wystarczy aby utrzymać programistów, testerów i pomoc techniczną? ;) To są pytania na które musimy odpowiedzieć obecnie my i tych zimnych kalkulacji wychodzi, że póki co należy się trzymać Allegro.

 

Zmiany zapowiedziane przez Allegro wprowadzają olbrzymie zamieszanie i masa pracy nas czeka aby dostosować Sello do tych zmian. Pod uwagę trzeba wziąć jeszcze fakt, że Sello będzie musiało przez jakiś czas wspierać zarówno nowe jak i stare aukcje.

 

Również bym chciał, aby eBay był obsługiwany na takim samym poziomie jak Allegro, jednak obecnie tak nie jest i nie zmienimy tego jednym pstryknięciem. Jak wspomniałem jest pewna szansa na poprawki w eBayu, ale z każdą kolejną zmianą ogłaszaną przez Allegro odsuwa się ona w czasie, bo na pierwszym miejscu stawiamy jednak obecnych użytkowników, a nie potencjalnych - przynajmniej obecnie.

 

Wg mnie dodanie do Sello opcji importu danych pozwoliłoby na import transakcji z wielu różnych serwisów, choćby za pomocą plików csv

Mamy to w planach.. tzn mieliśmy jeszcze miesiąc temu ;).

 

liczba nowych użytkowników Sello całkiem szybko rośnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, bo trochę więcej nowych użytkowników na forum pyta się o różne sprawy

Rośnie, ale aż tak szybko jak liczba nowych użytkowników na forum to nie, bo ostatnio bardzo dużo spamu się panoszy. Dziennie usuwamy po kilka kont na forum.

Link to postu

Nie posądzam Cię o złe intencje ale brak wizji. Zaczynając projekt sello też nie wiedzieliście ile będzie licencji etc. Liczyć też potrafię i wiem że główne a w zasadzie wszystkie przychody macie z użytkowników alledrogo. Wiem także że zrobienie prawidłowej obsługi ebay to nie 5min. Nie mniej dalej będę stać na stanowisku że ciężko jest sprzedać coś co nie działa. A wy myśląc o dopracowaniu ebay powinniście myśleć w kategorii rozwijania  biznesu a póki co jest w miejscu ;) Pomijając zmiany allegro. Kopnąć szefa i niech rzuci trochę grosza na kolegów do teamu.

Link to postu
liczba nowych użytkowników Sello całkiem szybko rośnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, bo trochę więcej nowych użytkowników na forum pyta się o różne sprawy

Rośnie, ale aż tak szybko jak liczba nowych użytkowników na forum to nie, bo ostatnio bardzo dużo spamu się panoszy. Dziennie usuwamy po kilka kont na forum.

 

Jak wyjdzie beta (a potem integracja z nexo - apropo tu możecie zobaczyć co nie w pełni działająca, ale jednak funkcjonalna obsługa nexo osiąga już teraz, mimo, że użytkownicy forum nie polecają na razie innym nexo, to pojawia się na forum trochę nexowiczów...) to rozpisz ankietę czego forumowicze oczekują. W punktach: sprawy sello i sprawy ebay de co.uk. Niech to będzie jedna ankieta. I niech wskazuje jakie cele można osiągnąć w ebay, niech to będzie minimum, ale działające. Możesz w ankiecie uwzględnić Waszą listę priorytetów i podać daty realizacji z ebayem i bez niego.

 

Przez najbliższy rok i tak nie zdążycie wszystkiego zrobić. Znacie Allegro... Niekótre rzeczy skończycie a "jutro" pojawi się komunikat: "Dla Waszego dobra i spodziewanego bla bla, potwierdza to 42,4598% "malarzy"* [*test wykonano na grupie 29,5 malarzy zatrudnionych w bla bla]. ;)

 

PS

Za wypełnienie ankiety dajcie jakiś np. 9% rabacik na roczny abonamencik kupiony przez sello ;)  Kto skorzysta to... skorzysta. :)

Link to postu

Ankieta już jest - zobacz link w stopce Bartka i całe 55 głosów, więc nie tędy droga ;)

 

A ja powiem tak:

1. Tracimy czas na gadanie o ebayu, a wiemy, że do czerwca/lipca 2018 roku Team Sello musi przerobić całe wystawianie ofert do nowego Allegro bo od lutego 2018 stare aukcje będą zamykane. Więc do tego czasu wstrzymajmy się z gadaniem o ebayu bo i tak nic się nie da w tym czasie zrobić. My sami też mamy kilka ciężkich orzechów do zgryzienia i poprzerabiania wiec nawet my sami nie będziemy mieć zbytnio czasu ;)


 

Spoiler



Bartek start_video_recording;
{
create Object_Pączki;
put Object_Pączki in Room_Korytarz;
activate Debugger;
put Debugger in Room_Korytarz;

Programiści_w_TeamSello = 5; //lucky guess 
while (Programiści_w_TeamSello = 10)
{
  if Programista_z_Innego_Teamu grab Object_Pączki;
  then Debugger grab Programista_z_Innego_Teamu; 
  place Programista_z_Innego_Teamu in Room_TeamSello;
  hack Programista_z_Innego_Teamu to Programiści_w_TeamSello;
  Programiści_w_TeamSello = +1;
}
deactivate Debugger;
}
Bartek end_video_recording;
Bartek upload video on onixarts.pl;
 

 

Może niezbyt dokładny ale ja dopiero zaczynam ;)

W każdym razie mam nadzieję, że sens jest zrozumiały :)

Free to use ;)


 

 

Link to postu
Dnia 23.02.2017 o 15:09, PanBanBan napisał:

Ankieta już jest - zobacz link w stopce Bartka i całe 55 głosów, więc nie tędy droga ;)

 

A ja powiem tak:

1. Tracimy czas na gadanie o ebayu, a wiemy, że do czerwca/lipca 2018 roku Team Sello musi przerobić całe wystawianie ofert do nowego Allegro bo od lutego 2018 stare aukcje będą zamykane. Więc do tego czasu wstrzymajmy się z gadaniem o ebayu bo i tak nic się nie da w tym czasie zrobić. My sami też mamy kilka ciężkich orzechów do zgryzienia i poprzerabiania wiec nawet my sami nie będziemy mieć zbytnio czasu ;)


 

  I tak jak zwykle, prosimy o więcej programistów do Team Sello i nawet napisałem prosty programik do tego: (Odkryj ukrytą treść)

 



Bartek start_video_recording;
{
create Object_Pączki;
put Object_Pączki in Room_Korytarz;
activate Debugger;
put Debugger in Room_Korytarz;

Programiści_w_TeamSello = 5; //lucky guess 
while (Programiści_w_TeamSello = 10)
{
  if Programista_z_Innego_Teamu grab Object_Pączki;
  then Debugger grab Programista_z_Innego_Teamu; 
  place Programista_z_Innego_Teamu in Room_TeamSello;
  hack Programista_z_Innego_Teamu to Programiści_w_TeamSello;
  Programiści_w_TeamSello = +1;
}
deactivate Debugger;
}
Bartek end_video_recording;
Bartek upload video on onixarts.pl;
 

 

Może niezbyt dokładny ale ja dopiero zaczynam ;)

W każdym razie mam nadzieję, że sens jest zrozumiały :)

Free to use ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobre ;)

Link to postu
Nie posądzam Cię o złe intencje ale brak wizji

Wizję to ja mam, tylko nie bardzo mam środki aby je zrealizować. Nie można cały czas na kredycie ciągnąć :)

A wy myśląc o dopracowaniu ebay powinniście myśleć w kategorii rozwijania  biznesu a póki co jest w miejscu Mrugnięcie

Sello nie jest na takim etapie rozwoju, abyśmy nie wiedzieli co robić z gotówką i mogli inwestować teraz w kolejne rzeczy kolejne środki.

Zazwyczaj w projekt informatyczny gdy powstaje, wkłada się ogromne pieniądze przez duże O, co potem zwraca się latami - o ile się w ogóle zwróci. Nawet jeśli w końcu projekt wyjdzie na 0 to też nie zawsze przynosi wielkie dochody z których można poczynić dalsze inwestycje.

 

Można snuć wizje, jak by to było pięknie jakby zrobić to, otworzyć się na ten czy tamten rynek, jakby przyszli nowi klienci... otwierasz a tu nic się nie dzieje, nikt nie przychodzi, a ty masz długi do spłacenia :).

 

Analogiczną sytuację przerabialiśmy już w Sello, zrobiliśmy eBaya, kiedyś dawniej z nadzieją na zwiększenie liczby klientów i... nie było jakiegoś szału. W zasadzie zainteresowanie eBayem było małe - i to był czas, w którym integracja z eBayem stała na poziomie integracji z Allegro. Sam eBay miał wejść i podbić polski rynek, zagrozić Allegro i jakoś tak nie wyszło. Dlatego też u nas w zasadzie sprawa jest chłodno kalkulowana, nikt nie patrzy, że jakoś to będzie, może się uda, tylko trochę różnych projektów i zmian w naszych programach już przerobiliśmy i na pewne ścieżki po prostu nie wchodzimy, bo to się nie zwróci. Użytkownicy wybrali Allegro, zatem naturalnie rozwój poszedł w kierunku Allegro.

 

P.S. pamiętaj też, że trochę grosza w wydaniu programistycznym to nie jest 2.500 kosztów dla pracodawcy miesięcznie :). Kwoty te są nieco większe i potrzeba naprawdę wiele licencji aby je pokryć.

 

Więc podsumowując ten gorzki post, na dużą inwestycję w eBay obecnie nie możemy sobie pozwolić, natomiast nie zamykamy się jeszcze na jakiekolwiek poprawki. Wszystko by jednak poszło szybciej, gdyby nie zmiany w serwisie, który obecnie zapewnia utrzymanie naszej ekipy.

 

@PBB: IndexOutOfBoundException at line 8 ;)

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...