Skocz do zawartości

Stacjonarny PC jako serwer dla innych komputerów. Dobry LAN.

Polecane posty

Mam takie pytanie otóż program subiekt i sello strasznie się zacinają, brak odpowiedzi ciągle, przejście pomiędzy zakładkami trwa wieki, mimo mocnego routera i internetu. Wszystkie komputery spięte lanem. Podejrzewam że to wina za słabych lapków. Może tak być?

Gdybyśmy kupili komputer stacjonarny PC dosyć mocny który służył by tylko jako serwer polepszy się nam cała sytuacja?

Jak zrobić poprawnie takie działanie w lanie. W sensie jeden komputer ma serwer a 2 z tego korzystają.

Link to postu

U nas jest tak, że jeden komputer na xeonie, 2x dyski w macierzy + ups pełni rolę serwera SQL oraz hosting dokumentów dla użytkowników + jedno z miejsc na składowanie backapów.

 

Natomiast z doświadczenia, ważne jest aby sieć nie miał a żadnych konfliktów w warstwie logicznej i oczywiście fizycznie wszystko sprawne (okablowanie, złączki).

 

Hmmm ... ale pomimo tego na jednym komputerze w sklepie stacjonarnym (około 40m kabla dalej od serwera) pracownicy narzekają na długie myślenie subiekta podczas próby wydruku/zafiskalizowania na drukarce fiskalnej.

Link to postu

Ja mam serwer co ma ok 10-12 lat jest to stary Dell Optiplex GX620 i zasuwa jak ta lala.

Ew nowszy Optiplex i też można całą rodzinę nowych procków użyć. 3GIBA RAMu po sieci jest cool. Ale jeśli końcówki macie wolne, to tam też może zwalniać, możecie pożyczyć jakiegoś lapka od kogoś i spróbować jak to będzie chodzić. Mój serwer kosztuje ok 300-400 zł brutto. Win7 nigdy praktycznie nic się nie działo, no może raz coś się sypnęło w Sello ale nie wiadomo co i samo przeszło.

Link to postu

@Bitosław, napisz jak słabe masz te lapki, no i czy macie pełną wersję SQL Servera, ile GB ma baza danych.

 

W pewnych przypadkach postawienie serwera tylko pogorszy sprawę, bo dostęp do bazy danych nawet po 1Gb jest wolniejszy niż bezpośrednio na komputerze z użytkowanym Sello.

 

 

Link to postu

Ja powiem z własnego doświadczenia:

 

Musieliśmy oddzielić bazę sello od bazy subiekta bo jak były na jednej instancji to się cuda działy. Teraz na jednym serwerze (32gb ramu, Xeon, Dyski SSD) w oddzielnych instancjach mamy bazy i jest znacznie lepiej - choć ramu już coraz mniej - Baza Sello u nas ma ok. 45gb, subiekta ok. 25gb.

Link to postu

do czego Wam potrzebne są takie rozrośnięte bazy danych ?

 

W mojej poprzedniej firmie także był problem z wydajnością i na bardziej skomplikowanych zapytaniach system zwyczajnie siadał.

 

Decyzja była prosta odchudzenie i zarchiwizowanie bazy. Do zarchiwizowanej bazy dostęp mają tylko analitycy.

 

 

Wracając do tematu. Napisz jaki masz obecnie serwer to doradzimy bo obecnie to wróżenie z fusów.

Link to postu

To powiem tak komputer który ma bazy, miał już odchudzone bazy.

Ale długo nie był robiony na nim nowy system i mulił strasznie.

Wrzuciłem bazy na inny słabszy komputer, to on mimo że świeży system, chodził masakrycznie, nie mówię już o łączności LAN.

Teraz po nowym systemie jest nieco lepiej, ale obstawiam nadal na słaby sprzęt. Tylko czy Sello i Subiekt aż tak dużo bierze? A komputery które wypisze niżej są aż tak słabe?

(Co prawda na tym słabszym procek leciał na 98% nonstop)

Powiedzcie coś na ten temat.

 

Komputer bazowy: Procesor Intel Celeron 1037U 2x 1.8GHz RAM 4GB

Drugi który ma bazę ale też korzysta z tego wyżej: Procesor Intel Pentium P6200 2x 2.13GHz RAM 4GB

Ten słabszy ma bazę i korzystamy w LANIE ale rzadziej: Procesor AMD E-450 1.65GHz RAM 8GB

Ostatni komputer który tylko korzysta z LANU: Procesor Intel Celeron N2840 2x2.16GHz RAM 4GB

 

Wszystkie mają zwykłe dyski HDD od 250GB do 500GB.

Link to postu

Celeron raczej nie należy do czołówki, zwłaszcza wersja U, są to konstrukcje energooszczędne i mało wydajne.

 

Tak naprawdę, trzeba by zdiagnozować gdzie jest wąskie gardło. Czy jest to procesor, czy dyski nie wyrabiają, czy może problem z siecią. Jednak obciążenie procesora na 98% raczej świadczy, że tutaj należy szukać przyczyny.

Link to postu

Zasugeruję, że nie dawno padł mi jeden RAM i zostało mi 8GB. Spadek szybkości/sprawności był odczuwalny (chociaż mówię o jednym komputerze). Na 16GB chodzi spokojnie. Ty masz tam po 4GB tylko. Może spróbuj gdzieś dopożyczyć (przełożyć) RAM i zobacz na ile się poprawi działanie. Może to wystarczy lub nieco pomoże...

 

No i HDD na pewno jest spowalniaczem...

Link to postu

Miałeś rację, te komputery są bardzo słabe.

 

Z całą pewnością jest dużo zrzucania pamięci na dysk, co dodatkowo obniża wydajność.

 

Tak jak napisali Bartek i e-kupowanie - zainwestuj w więcej ramu i lepsze procesory.

 

Obecna konfiguracja nie zagwarantuje dobrej wydajności nawet po przeniesieniu baz danych do innego komputera - 4GB ramu to za mało na system i samo Sello.

 

Choć oczywiście po wywaleniu baz danych z komputera, nawet na tej obecnej konfiguracji będzie jakiś wzrost wydajności.

Link to postu

Ok, rozumiem.

Lan cały postawiłem ja, wszystko dobrymi RJ'kami, do tego router z dobrej półki.

Więc to nie obstawiam.

Natomiast nasuwa się pytanie, czy jak serwer będzie dobrym kompem to coś na tych słabszych się poprawi? Czy trzeba wymienić wszystkie na lepszy model?

W sensie że robię klik między zakładkami i wchodzi a nie muszę czekać jak teraz 3sek lub 10sek jak wcześniej zanim zrobiłem nowy system na kompie serwerowym.

Link to postu

No to jest duże opóźnienie (3 sek), wiesz pewnie się poprawi, tylko ciężko powiedzieć czy opóźnienie będzie 2.99 sek, czy może 0.1 sek.

 

Musisz popróbować ja mam bardzo stary serwer po założeniu dysków SSD diametralnie się poprawiła praca na bazach ok 2GB. Jak duże masz bazy?

Link to postu

Trzeba by sprawdzić jak wygląda obciążenie tych komputerów. Jeśli nie pożerają one dużo procesora przy wykonywaniu operacji to zapewne wystarczą. Problem może tak naprawdę istnieć albo na serwerze (i wtedy to on jest obciążony maksymalnie przy przechodzeniu przez zakładki) albo na komputerach klienckich, które mają problem z obrobieniem tych danych.

Link to postu

No to jest duże opóźnienie (3 sek), wiesz pewnie się poprawi, tylko ciężko powiedzieć czy opóźnienie będzie 2.99 sek, czy może 0.1 sek.

 

Musisz popróbować ja mam bardzo stary serwer po założeniu dysków SSD diametralnie się poprawiła praca na bazach ok 2GB. Jak duże masz bazy?

 

Bazy zostały już odchudzone, teraz coś ok 2GB mają a miały z 8gb

Link to postu

Natomiast nasuwa się pytanie, czy jak serwer będzie dobrym kompem to coś na tych słabszych się poprawi? Czy trzeba wymienić wszystkie na lepszy model?

W sensie że robię klik między zakładkami i wchodzi a nie muszę czekać jak teraz 3sek lub 10sek jak wcześniej zanim zrobiłem nowy system na kompie serwerowym.

 

 

Zobacz czy możesz dodać pamięci do tych laptopów.

Jak by dało radę dodać chociaż do 8GB to już by było lepiej.

Link to postu

Natomiast nasuwa się pytanie, czy jak serwer będzie dobrym kompem to coś na tych słabszych się poprawi? Czy trzeba wymienić wszystkie na lepszy model?

W sensie że robię klik między zakładkami i wchodzi a nie muszę czekać jak teraz 3sek lub 10sek jak wcześniej zanim zrobiłem nowy system na kompie serwerowym.

 

 

Zobacz czy możesz dodać pamięci do tych laptopów.

Jak by dało radę dodać chociaż do 8GB to już by było lepiej.

 

Tylko system operacyjny wówczas 64 bity, bo inaczej będziesz miał jak ja na serwerze wykryte 3 Giga, choć włożyłem 4 Giga.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

"Lan cały postawiłem ja, wszystko dobrymi RJ'kami, do tego router z dobrej półki."

 

 

Czy sieć jest Gigabitowa?

Twój router może mieć wbudowanego switcha, który obsługuje tylko 100 Mb/s i będzie kicha nawet jak będziesz miał komputery z NASA :) - Wtedy połącz kompy switchem gigabitowym i jeden port do routera wrzuć.

 

 

Na serwer potrzebujesz na pewno coś mocniejszego niż masz teraz, trochę słaby sprzęt. Polecam na początek coś z nowszych procesorów i płyt głównych obsługujących DDR4, 2xDyski SSD(W RAID) na dane gdzie trzymana będzie baza.

 

U mnie stanowisko klienckie ma taka spec:

 

Procesor Intel Core i5-7500, 3.4GHz, 6MB, BOX

Płyta główna MSI B250M PRO-VDH, B250, DDR4, VGA, DVI, HDM

Pamięć Ballistix Sport LT DDR4, 16GB, 2400MHz, CL16

Zasilacz SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W (SPC140)

Zalman Z3 Plus.

SSD 128GB GoodRAM CX300.

 

 

Zależy od budżetu na co możesz sobie pozwolić.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...