Skocz do zawartości

Nowa instalacja Sello - kilka pytań

Polecane posty

Na początku trzeba poświęcić dużo czasu na konfigurację Sello.

Ale potem pozostaje już tylko patrzenie czy wszystko jest wystawione.

Jak wspomniał @MARCIN e-kupowanie.pl najlepiej jest utworzyć szablon aukcji.

A jeszcze lepiej ten szablon powiązać z szablonem opisu i polami własnymi w Sello. Wówczas uzyskuje się spójny wygląd wszystkich aukcji.

To wymaga trochę czasu. Jeżeli go nie masz - zrób na teraz szybciej, a poprawiać będziesz na spokojnie.

Czyli utwórz dla każdego towaru szablon aukcji i powiąż go z towarem.

Wtedy będzie można wystawiać zbiorczo wszystkie zaznaczone towary.

Ale bez szablonu opisu i pól własnych, przy pierwszej koniecznej zmianie Twoich opisów, będziesz musiał zmieniać wszystkie towary ręcznie.

Więc warto już teraz rozważyć skorzystanie z szablonu opisu i pól własnych.

Link to postu
3 minuty temu, Ks. Robak napisał:

Więc warto już teraz rozważyć skorzystanie z szablonu opisu i pól własnych.

jak zacząć jak zacząć ?

proszę pamiętać że mam 6000aukcji i subiekta, teraz aktualnie łączę towary z subiektem

czytam w między czasie zielony poradnik ale chyba już jest nieaktualny więc robi wodę z mózgu

Proszę o wytłumaczenie jak zrobić raz a dobrze szablony itp.

Link to postu

Od tego jest brązowy poradnik

 

PanBanBan zrobił tyle pracy.... a mógł w tym czasie leżeć:D

Chyba nie znajdzie się już drugi tak oddany użytkownik forum, nie licząc Bartka oczywiście.

A wiecie co mnie najbardziej smuci ? Że nikt mu nie podziękował...:/

Powinniśmy mu tu jakiś pomnik postawić.

I przy okazji dla mnie tablicę, że w tym czasie co to PanBanBan robił, to ja też byłem tutaj zarejestrowany;D;D

Edytowane przez Ks. Robak
Link to postu
38 minut temu, Ks. Robak napisał:

najlepiej jest utworzyć szablon aukcji.

A jeszcze lepiej ten szablon powiązać z szablonem opisu i polami własnymi w Sello. Wówczas uzyskuje się spójny wygląd wszystkich aukcji.

analizowałem już brązowy poradnik ale nie znalazłem tam wytłumaczenia jak zrobić to z cytatu

proszę o pomoc jak zacząć jak stworzyć to z cytatu

Edytowane przez Andrzej B
Link to postu

1. Aukcje > Szablony > tu ustawiasz domyślne wartości aukcji wg pól tam występujących / cennik, kategoria etc. ... (szablony mogą być oczywiście różne w zależności od potrzebnych parametrów)

2. Aukcje > Szablony opisów > tu ustawiasz jak ma wyglądać opis aukcji wraz ze zdjęciami zaciąganymi później z towaru (na zakładce OPIS w szablonie (pkt.1) wybierasz wygląd aukcji podpinając odpowiedni szablon opisów)

3. Towary > w towarze dodajesz wcześniej przygotowany Szablon (pkt.1)

4. Wystawisz Towar z Szablonu.

 

Czyli:

AUKCJA TRWAJĄCA = DANE Z TOWARU + DANE Z SZABLONU + DANE Z SZABLONU AUKCJI > Sello wykonuje taką "akcję" jak klikasz "Wystaw z szablonu" tworząc aukcję do wystawienia.

Edytowane przez MARCIN e-kupowanie.pl
Link to postu

Szablon opisu i pola własne to elementy wykorzystywane do jednakowego wystawienia wielu towarów.

Tworzysz szablon opisu, który jest ogólnym wyglądem aukcji.

A w pewnych miejscach tego szablonu wstawiasz pola własne, czyli takie miejsca na dane zmienne.

Te miejsca wypełnią się danymi z towaru, który jest wystawiany za pomocą tego szablonu opisu.

Możesz mieć np. dla bluzek taką tabelkę:

  • rozmiar: <pole_własne_rozmiar>
  • kolor: <pole_własne_kolor>
  • marka: <pole_własne_marka>
  • dodatki: <pole_własne_dodatki>

Albo:

Promocja <pole_własne_rok> !

Co zamieni się w Promocja 2018 !

A potem, za rok zmienisz zmianami zbiorczymi we wszystkich towarach <pole_własne_rok> na 2019 i masz nowy rok w opisie.

Nadmienię tylko, że póki co, aby zmiany tego typu były widoczne, należy zakończyć aukcję i wystawić ją z Sello od nowa. Być może to się zmieni wraz z dalszymi wersjami Sello.

Kolejnym elementem ważnym w tym wszystkim jest to, że pola własne trzeba w każdym towarze najpierw uzupełnić.

Można sobie trochę pomóc zaznaczając wiele podobnych w jakimś sensie towarów, np. bluzek o tym samym kolorze i ustawiając zbiorczo w nich wszystkich jeden kolor.

Edytowane przez Ks. Robak
Link to postu
7 godzin temu, Ks. Robak napisał:

Nadmienię tylko, że póki co, aby zmiany tego typu były widoczne, należy zakończyć aukcję i wystawić ją z Sello od nowa. Być może to się zmieni wraz z dalszymi wersjami Sello.

Tego nie próbowałem, ale czy zmieniałeś opis aukcji trwającej przez ZZ? Generuje błędy i nie przenosi zmienionych pól własnych?

 

image.png.9ea99fcc565e95745884ee2dc197ce46.png

Edytowane przez MARCIN e-kupowanie.pl
Link to postu
10 godzin temu, Ks. Robak napisał:

Że nikt mu nie podziękował...:/

Podziękował, nawet zaproponował mu rekompensatę, ale PBB z niej nie skorzystał.  Zapisał się też na kartach top użytkowników :)https://forum.insert.com.pl/index.php?/topmembers/

Jeśli chodzi o pola własne, to prócz pól własnych towarów, są jeszcze pola własne podmiotu - w których najlepiej umieszczać treści występujące w wielu aukcjach jeśli są takie same.

@Ks. Robak Generowanie z szablonu opisu przez zmiany zbiorcze uwzględnia zmiany w towarach, więc można uaktualnić opis o nowa wartości PW.

 

  • Lubię to 1
Link to postu
2 godziny temu, Bartosz Rosa napisał:

Podziękował, nawet zaproponował mu rekompensatę, ale PBB z niej nie skorzystał.  Zapisał się też na kartach top użytkowników :)https://forum.insert.com.pl/index.php?/topmembers/

 

Cały PBB.

Ale tak biednie wygląda na tym TopMembers.

Bartek, może chociaż w ramach rekompensaty dorzuciłbyś PBB z 200 punktów, aby poprawić widoczność.

Gdyby każdy użytkownik korzystający z poradników dał po 1 punkcie, to wyszłoby o wiele więcej.
Poza tym PBB chyba nie planuje powrotu na forum, więc te jego punkty będą i tak stałe w czasie.

 

2 godziny temu, Bartosz Rosa napisał:

 

@Ks. Robak Generowanie z szablonu opisu przez zmiany zbiorcze uwzględnia zmiany w towarach, więc można uaktualnić opis o nowa wartości PW.

 

Wow, przegapiłem tą funkcjonalność. Super.

Link to postu

dziękuję za odp.

pierwsze pytanie

czyli bez szablonów aukcji i bez szablonów opisów nie wystawię nic przez Sello w takim momencie jak jestem czyli mam połączone aukcje wystawione za pomocą MS z towarami z subiekta ?? czy na upartego już mógłbym wystawiać przez Sello i wszystko by działało tzn. synchronizacja stanów magazynowych we dwie strony a wszelkie zmiany robiłbym na MS w szablonach ??

 

drugie ważne pytanie

czyli szablonów aukcji musi być tyle z ilu Kategorii w Allegro korzystam tak ?? czyli każda Kategoria Allegro musi mieć swój szablon aukcji ??

Link to postu
5 minut temu, Andrzej B napisał:

dziękuję za odp.

pierwsze pytanie

czyli bez szablonów aukcji i bez szablonów opisów nie wystawię nic przez Sello w takim momencie jak jestem czyli mam połączone aukcje wystawione za pomocą MS z towarami z subiekta ?? czy na upartego już mógłbym wystawiać przez Sello i wszystko by działało tzn. synchronizacja stanów magazynowych we dwie strony a wszelkie zmiany robiłbym na MS w szablonach ??

Jeżeli powiążesz wszystkie aukcje z towarami i cennikami dostaw, wówczas już teraz będziesz mógł zarządzać stanami, cenami, przeprowadzać aktualizacje kosztów przesyłki.

 

5 minut temu, Andrzej B napisał:

 

drugie ważne pytanie

czyli szablonów aukcji musi być tyle z ilu Kategorii w Allegro korzystam tak ?? czyli każda Kategoria Allegro musi mieć swój szablon aukcji ??

To już zależy od tego ile różnych wzorców opisu towaru będziesz potrzebował.

Jak pisałem wcześniej, w przypadku bluzki możesz sobie stworzyć pola opisujące bluzki.

Ale to samo może się dać wykorzystać przy kurtkach czy skarpetach.

Ale już do sprzętu RTV potrzebne będą inne pola.

Tak więc nie da się udzielić odpowiedzi na to pytanie zdalnie, bez znajomości Twojego asortymentu, ani potrzeb.

Najprostsza forma szablonu to szablon z jednym polem - opisem z Subiekta.

Jeżeli trzymasz tam obecnie swoje opisy towarów i chciałbyś to zachować, to możesz tak zrobić.

Wówczas i tak trzeba będzie utworzyć osobny szablon dla każdej aukcji, ale nie będzie pól własnych w towarach do uzupełniania.

 

Link to postu

tylko czy dobrze się rozumiemy

chodzi mi o kategorie Allegro działam w Sport i turystyka w mojej dziedzinie jest takich kategorii która potem dzieli się na podkategorie około 100 czyli muszę stworzyć 100 szablonów aukcji które de facto będą różnić się tylko tą kategorią bo z tego co widzę to nic tam więcej nie zmieniam ??

Link to postu

Obecnie tak. Kategoria jak i atrybuty specyficzne dla danej kategorii muszą być ustawiane w szablonie. Aukcję można zapisać jako szablon co powinno nieco przyspieszyć ich dodawanie. Również są dostępne zmiany zbiorcze, które też umożliwiają ustawiać różne wartości w aukcjach czy szablonach.

Link to postu

tytaniczna praca tylko cały czas chodzi mi po głowie myśl czy na pewno w moim przypadku jest to potrzebne, narobię się na tworzę a potem ktoś napisze mogłeś zrobić to w ten sposób i miesiąc pracy miałbyś w kieszeni. Naprawdę przydała by się pomoc telefoniczna aby uniknąć głupich błędów

Może ktoś z forum byłby zainteresowany pomocą telefoniczną dla mnie (odpłatnie) ułatwiło by mi wdrożenie Sello. Krótkie pytania szybkie odpowiedzi. Pisaniem nie jestem wstanie o wszystko spytać.

Bo takim tempem to ten temat jak dojdę do końca będzie miał najwięcej stron.

 

Link to postu

Dlatego przed wdrożeniem na spokojnie przeczytaj poradniki, bo tam są odpowiedzi na większość pytań, które będziesz musiał zadać.

Szybszego sposobu na utworzenie szablonów niż pobranie aukcji i ich zapisanie jako szablonów, nie ma.

Potem szablon trzeba powiązać z towarem.

Edytowane przez Ks. Robak
Link to postu
2 minuty temu, Andrzej B napisał:

4 zakładka "zdjęcia" jest pusta mam ją tak zostawić ??

W zakładce ZDJĘCIA należy wstawić odwołania do numerów zdjęć z towaru. Inaczej nie zostaną one zaimportowane do Galerii Allegro i również w Sello z opisu zostaną usunięte odwołania do zdjęć. Najlepiej wstawić tam wszystkie zdjęcia od 1-8 np albo 1-16 - zależy ile zdjęć występuje w towarach.

3 minuty temu, Andrzej B napisał:

5 zakładka "Notatki" jest pusta mam ją tak zostawić ??

Notatki są przeznaczone dla sprzedawcy. Notatki dodane do aukcji będą później widoczne w transakcjach i paczkach pochodzących z aukcji.

4 minuty temu, Andrzej B napisał:

6 zakładka "Specyficzne" zaznaczyłem Nowe

Tutaj należy uzupełnić przynajmniej atrybuty wymagane przez Allegro (pogrubione).

Czy w towarze w polu Symbol jest podany EAN? Jeśli będzie to niepoprawny numer EAN to Allegro odrzuci taką aukcję.

Link to postu

Pytania proszę o wszystkie odp. dziękuję

1) czyli w 4 zakładce naciskam przycisk 1-16 i nic więcej tam nie robię ?

2) pierwsza zakładka - EAN zmieniłem na EAN

3) czy 1 i 2 zakładka jest ok. proszę dokładnie sprawdzić ?

4) 3 zakładka - tu wstawiłem swój szablon opisu, jest prawidłowy?

5) 3 zakładka - jak dobrze zrozumiałem wklei się tam automatycznie z subiekta Nazwa, Producent,Opis towaru, Symbol towaru tak ?

dokładnie w tej kolejności jak stworzyłem ?

6) 3 zakładka -jak będzie mniej zdjęć niż 16 to nie będzie pustych miejsc ?

7) a co z Zwroty Reklamacje Gwarancje

Link to postu

1. Tak, wystarczy żeby były wymienione zdjęcia, które będą pobrane z towaru, od 1 do 16. Można wybrać np. zdjęcie 2 i 3, co spowoduje ze do aukcji zaimportuje się tylko zdjęcie 2 i 3 z towaru i wtedy w opisie będą dostępne tylko 2 zdjęcia (1 i 2, nie 2,3 bo opis odnosi się do galerii w aukcji a nie do zdjęć w towarze.)

2. Tak będzie większa szansa, że aukcja się wyśle :)

3. Na zakładce PODSTAWOWE konieczne jest jeszcze uzupełnienie warunków zwrotów, reklamacji i gwarancji - Allegro tego wymaga.

4. Szablon jest prawidłowy, aczkolwiek warto pomyśleć czy kupujący zrozumie np. sam symbol lub producenta. Na etapie tworzenia szablonów opisów warto zapoznać się nieco więcej z tematem tagów Sello (pomoc F1, wyszukać hasło szablony). Tagi w Sello mają dosyć zaawansowane możliwości wpływania na to co jest faktycznie z nich generowane. Przykładowo użyty tag:

[Towar::Nazwa] wygeneruje w aukcji np. Cienkopis czarny, zmazywalny zakładając, że taka jest nazwa towaru.
Można skorzystać np z modyfikatora "upper", aby zamienić litery na wielkie, czyli [Towar::Nazwa | upper], zwróci już CIENKOPIS CZARNY, ZMAZYWALNY.

Dosyć często używany modyfikator to "template", który pozwala wpływać na to, jak jest wyświetlany cały tag. Domyślnie większość tagów ma ustawiony szablon, który po prostu wyświetla zawartość danego pola ( template = `{value}` ). W miejscu {value} pojawia się wartość pola, np. producent. Jeśli jednak chcielibyśmy aby przed nazwą producenta w opisie pojawił się jeszcze słowo "producent:" to można to zrobić dwojako:

a) zapis Producent: [Towar::Producent] wygląda w porządku, ale jeśli w towarze nie będzie uzupełnionego pola producenta to wygeneruje się sam tekst Producent:

b) zapis [Towar::Producent | template=`Producent: {value}`] powoduje nadpisanie domyślnego szablonu tak, aby w skład wartości tagu wchodziło słowo producent. Dzięki temu, jeśli pole producent będzie w towarze puste, to cały tag nie zostanie wypisany, po prostu zniknie. Słowo Producent: pojawi się tylko jeśli w towarze będzie wypełnione to pole.

Możliwości związane z modyfikatorami pozwalają bardzo rozwinąć to co faktycznie generuje się z opisu towaru i jak się generuje. Wśród modyfikatorów są również modyfikatory warunkowe, które np sprawdzają czy w danym polu jest jakaś określona wartość i dalej mogą np. dodać zupełnie nowy fragment uzupełniający treść - przykładowo jeśli pole producent będzie insert to niech wyświetli się cały tekst związany z tym producentem zapisany w polu własnym globalny o nazwie producent_insert. Może to wyglądać np. tak: [Towar::Producent | is=`insert` | then=`[Podmiot::PW::producent_insert] | show ]` ]. To tak, nawiasem mówiąc, do czego można wykorzystać tagi.

Jeszcze jedna uwaga. W zakładce OPIS jest wybrane źródło opisu jako OPIS WŁASNY z możliwością edycji, co oznacza, że każdy stworzony szablon aukcji będzie miał swój własny szablon opisu. Gdy zajdzie potrzeba zmodyfikowania tego szablonu trzeba będzie taką modyfikację przeprowadzić osobno dla każdego szablonu aukcji, których może być sporo. Lepszym rozwiązaniem jest stworzenie w tym momencie osobnego szablonu opisu (na zakładce obok) a następnie ustawienia w szablonach aukcji jako źródła opisu tego jednego szablonu opisu. Zmiana w tym jednym szablonie opisu będzie uwzględniona wtedy we wszystkich szablonach aukcji, które z niego korzystają.

5. Tak, pod warunkiem, że szablon będzie użyty do wystawiania aukcji z towaru. Można również na szablonie kliknąć wystaw aukcję, ale wtedy w trakcie tworzenia aukcji nie jest ustawiony towar żaden, więc Sello nie wie którego towaru dane mają być użyte.

6. Nie, w zakładce ZDJĘCIA określa się które zdjęcia z towaru mają się pojawić na aukcji w galerii. Jeśli tagów będzie więcej a zdjęć mniej to po prostu przeniosą się tylko te co są. Podobnie jest z opisem. Jeśli w szablonie opisu będzie umieszczonych np 10 odwołań do zdjęć a będzie ich faktycznie 3, to pozostałe 7 Sello usunie, dostosowując również sekcje w opisie (np zamieniając sekcję typu dwa zdjęcia na pojedyncze zdjęcie).

 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...