Skocz do zawartości

Automatyczne generowanie wiadomości

Polecane posty

Witam

Jako że Allegro wprowadza kolejne ograniczenia tym razem dotyczące wysyłania mail mam pytanie.

 

Czy w Sello istnieje możliwość automatycznego wygenerowania maila tylko dla konkretnego typu wysyłki np. tylko gdy opłacony i wysyłany jest list zwykły ?

Wszystkie inne wysyłki do których przypisany jest list przewozowy nie będą generowały takich maili.

 

  • Lubię to 1
Link to postu

Mamy podobny problem z ograniczeniami wiadomości automatycznych ze strony allegro. Moglibyśmy je wyłączyć w przypadku transakcji z allegro, ale to też wyłączy wysyłkę powiadomień w przypadku zamówień nie z allegro. Czy jest możliwość ustawienia w sello, że powiadomienia mailowe są wysyłane tylko do transakcji, które nie są z allegro?

Link to postu
W dniu 5.11.2021 o 12:46, Fs Sport napisał:

Mamy podobny problem z ograniczeniami wiadomości automatycznych ze strony allegro. Moglibyśmy je wyłączyć w przypadku transakcji z allegro, ale to też wyłączy wysyłkę powiadomień w przypadku zamówień nie z allegro. Czy jest możliwość ustawienia w sello, że powiadomienia mailowe są wysyłane tylko do transakcji, które nie są z allegro?

Wg mnie nie ma. Ale można podpiąć innego maila pod powiadomienia nie z allegro i ustawić błędną komunikację poczty do allegro, tak żeby się nie dało wysyłać maili... Trochę z tym kłopotu, bo będą błędy w Sello pewnie... W zasadzie taka nieładna prowizorka...

Link to postu

W Sello nie, natomiast w transakcji jest taki przełącznik, który blokuje tworzenie wiadomości automatycznych na zakładce Cechy. Można pomyśleć o rozwiązaniu własnym w postaci triggera w bazie danych, które by zaznaczało ten znacznik w sytuacji gdy transakcja ma np uzupełnione dane specyficzne dla Allegro jak np identyfikator zamówienia Allegro. Ale to wymaga prac programistycznych na bazie danych, więc trzeba by znaleźć osobę z taką wiedzą.

Link to postu

A czy można dodać taką opcję do sello aby można było wybrać "blokuj tworzenie wiadomości automatycznych dla transakcji allegro"

Taka opcja jest w ustawienia/zewnętrzny system sprzedaży/import i "twórz wiadomości automatyczne" to dla importowanych zamówień.

Problem jest dość spory więc zapewne wiele osób będzie miało z tym problemy.

Link to postu

Trigger, o którym wspomniałem mógłby wyglądać np. tak:

 

CREATE TRIGGER TransactionAutoMail
    ON tr__Transaction 
    AFTER INSERT
AS 
BEGIN
    SET NOCOUNT ON;
    update tr__Transaction SET tr_AutoMailDisabled = 1 WHERE tr_CheckoutFormId <> '' AND tr_Id IN (SELECT tr_ID FROM inserted)
END

Polecenie to tworzy trigger w bazie danych, który jest uruchamiany przy dodawaniu nowej transakcji. Jeśli transakcja ta nie posiada identyfikatora zamówienia Allegro (czyli jest dodana np ręcznie, lub przez import ZK) to zostanie w niej zaznaczony znacznik wyłączający wysyłania maila.

 

Problem jest tylko taki, że nie zadziała to dla zdarzenia nowej transakcji, bo mail jest generowany przed zapisem transakcji w bazie, zaś mechanizm działa dopiero w trakcie zapisu danych do bazy. Ale kolejne maile, np z informacją o paczkach nie będą już wysyłane, bo znacznik będzie zaznaczony a paczka dziedziczy ustawienia tego znacznika po transakcji.

 

Trzeba również pamiętać, aby po aktualizacji bazy danych do nowej wersji programu, ponownie dodać ten trigger, gdyż Sello usunie go przy aktualizacji jako nieznany obiekt.

 

W razie problemów, można ten trigger usunąć z bazy poniższym poleceniem:

 

DROP TRIGGER TransactionAutoMail

Zalecam przed dokonaniem zmian zrobić kopię zapasową bazy. Polecenia można wykonać np w programie serwisowym.

  • Lubię to 1
Link to postu
W dniu 10.11.2021 o 09:13, Dawid Motoprym napisał:

Można poprosić o Trigger, odznaczający tworzenie wiadomości automatycznych dla transakcji allegro?

 

tutaj trzeba zaznaczyć, żeby nie wysyłało, Bartek napisał Ci to wcześniej

image.png.7e7b2fe3622fdf550d5390b6b9111920.png

W dniu 9.11.2021 o 12:55, Bartosz Rosa napisał:

Trigger, o którym wspomniałem mógłby wyglądać np. tak:

 

CREATE TRIGGER TransactionAutoMail
    ON tr__Transaction 
    AFTER INSERT
AS 
BEGIN
    SET NOCOUNT ON;
    update tr__Transaction SET tr_AutoMailDisabled = 1 WHERE tr_CheckoutFormId <> '' AND tr_Id IN (SELECT tr_ID FROM inserted)
END

Polecenie to tworzy trigger w bazie danych, który jest uruchamiany przy dodawaniu nowej transakcji. Jeśli transakcja ta nie posiada identyfikatora zamówienia Allegro (czyli jest dodana np ręcznie, lub przez import ZK) to zostanie w niej zaznaczony znacznik wyłączający wysyłania maila.

 

Problem jest tylko taki, że nie zadziała to dla zdarzenia nowej transakcji, bo mail jest generowany przed zapisem transakcji w bazie, zaś mechanizm działa dopiero w trakcie zapisu danych do bazy. Ale kolejne maile, np z informacją o paczkach nie będą już wysyłane, bo znacznik będzie zaznaczony a paczka dziedziczy ustawienia tego znacznika po transakcji.

 

Trzeba również pamiętać, aby po aktualizacji bazy danych do nowej wersji programu, ponownie dodać ten trigger, gdyż Sello usunie go przy aktualizacji jako nieznany obiekt.

 

W razie problemów, można ten trigger usunąć z bazy poniższym poleceniem:

 

DROP TRIGGER TransactionAutoMail

Zalecam przed dokonaniem zmian zrobić kopię zapasową bazy. Polecenia można wykonać np w programie serwisowym.

 

Link to postu

Zrozumiałem inaczej z tego co jest napisane.

W dniu 9.11.2021 o 12:55, Bartosz Rosa napisał:

Polecenie to tworzy trigger w bazie danych, który jest uruchamiany przy dodawaniu nowej transakcji. Jeśli transakcja ta nie posiada identyfikatora zamówienia Allegro (czyli jest dodana np ręcznie, lub przez import ZK) to zostanie w niej zaznaczony znacznik wyłączający wysyłania maila.

Zależy mi aby wysyłanie maili automatycznych było wyłączone dla wszystkich transakcji allegro bo przecież allegro samo wysyła wszystkie wiadomości.

Chcę wysyłać maile automatyczne tylko dla zamówień z pobranych z Subiekta. Jest taka możliwość?

Link to postu
W dniu 10.11.2021 o 09:25, Dawid Motoprym napisał:

Zrozumiałem inaczej z tego co jest napisane.

Zależy mi aby wysyłanie maili automatycznych było wyłączone dla wszystkich transakcji allegro bo przecież allegro samo wysyła wszystkie wiadomości.

Chcę wysyłać maile automatyczne tylko dla zamówień z pobranych z Subiekta. Jest taka możliwość?

no ale ten trigger właśnie tak działa

Link to postu

Jednak Bartek chyba faktycznie źle napisał. Trigger jest dobrze napisany ale opis źle. 

Cytat

Jeśli transakcja ta nie posiada identyfikatora zamówienia Allegro (czyli jest dodana np ręcznie, lub przez import ZK) to zostanie w niej zaznaczony znacznik wyłączający wysyłania maila.

Jeśli transakcja posiada identyfikator zamówienia Allegro (tr_CheckoutFormId <> '') to zostanie w niej zaznaczony znacznik wyłączający wysyłanie maila. Oznacza to, że dla transakcji innych niż z Allegro (dodane ręcznie lub zaimportowane z ZK) będą wysyłane e-maile (znacznik nie tworzenia wiadomości będzie wyłączony).

Edytowane przez maniootek •
  • Lubię to 1
Link to postu

@Bartosz Rosa Zerknij czy dobrze napisałem trigger do paczek:

CREATE TRIGGER PackageAutoMailDisable
    ON pc__Package 
    AFTER INSERT
AS 
BEGIN
    SET NOCOUNT ON;
    update pc__Package SET pc_AutoMailDisabled = 1 WHERE (SELECT tr_CheckoutFormId FROM tr__Transaction WHERE tr_Id = (SELECT pc_TransId FROM inserted)) <> '' AND pc_Id IN (SELECT pc_Id FROM inserted)
END
-- jeżeli paczka ma powiązanie z transakcją, która dotyczy zamówienia Allegro (posiada identyfikator zamówienia Allegro), to zaznacz w paczce opcję "Nie twórz wiadomości automatycznych"
-- w skrócie: dla paczek allegro nie będą wysyłane automatyczne e-maile

 

Edytowane przez maniootek •
Link to postu

Po zmianach z mailami, że nie powinno się wysyłać maili z informacją np. linkiem do śledzenia przesyłki.

Bardzo by się przydała opcja możliwości wysyłania automatycznych maili o różnej treści:

- do klientów z Allegro, np. z dokumentem zakupu, bo takie można wysyłać

- do innych klientów (np. telefonicznych, Vendero) z linkiem do śledzenia przesyłki

Link to postu
W dniu 10.11.2021 o 11:10, Aga Zgaga napisał:

Po zmianach z mailami, że nie powinno się wysyłać maili z informacją np. linkiem do śledzenia przesyłki.

Bardzo by się przydała opcja możliwości wysyłania automatycznych maili o różnej treści:

- do klientów z Allegro, np. z dokumentem zakupu, bo takie można wysyłać

- do innych klientów (np. telefonicznych, Vendero) z linkiem do śledzenia przesyłki

No tak, można by w Sello ustawić globalnie, że jeżeli e-mail ma pustą treść to go nie wysyła i dodać odpowiednie tagi, żeby można było napisać odpowiednie warunki w szablonie wiadomości email.

Link to postu

Ja zmodyfikowałem jeszcze zapytanie do bazy tworzące triggera, żeby dla paczek allegro, które nie są listem ekonomicznym (listy bez numeru nadania) włączały flagę "Nie twórz wiadomości automatycznych"

CREATE TRIGGER PackageAutoMailDisable
    ON pc__Package 
    AFTER INSERT
AS 
BEGIN
    SET NOCOUNT ON;
    UPDATE
		pc__Package SET pc_AutoMailDisabled = 1 -- włącz opcję "Nie twórz wiadomości automatycznych"
	WHERE
		(SELECT tr_CheckoutFormId FROM tr__Transaction WHERE tr_Id = (SELECT pc_TransId FROM inserted)) <> '' -- dla paczek Allegro
		AND not (pc_DelivererId = 1 and pc_DeliveryId = 2) -- które nie są listem ekonomicznym
		AND pc_Id IN (SELECT pc_Id FROM inserted)
END

W Sello mam zaznaczone wysyłanie wiadomości e-mail po oznaczeniu paczek jako wysłane i zostaną wysłane tylko dla zamówień allegro z wysyłką "list ekonomiczny" oraz pozostałych nie-Allegrowych (np. paczek dotyczących transakcji z zamówień ZK czy utworzonych ręcznie)

 

Uwaga! wartości pc_DelivererId i pc_DeliveryId trzeba sprawdzić w swojej bazie indywidualnie

Link to postu
W dniu 10.11.2021 o 09:54, maniootek • napisał:

Zerknij czy dobrze napisałem trigger do paczek:

Wygląda ok, ale paczki powinny dziedziczyć ustawienie wyłączenia maili z transakcji - oczywiście tylko te nowe.

 

W dniu 10.11.2021 o 11:10, Aga Zgaga napisał:

Bardzo by się przydała opcja możliwości wysyłania automatycznych maili o różnej treści:

- do klientów z Allegro, np. z dokumentem zakupu, bo takie można wysyłać

- do innych klientów (np. telefonicznych, Vendero) z linkiem do śledzenia przesyłki

To można zrealizować za pomocą tagów, modyfikatorów i odpowiedniego szablonu wiadomości.

W pomocy pod hasłem szablon jest dostępny przykład wykorzystania np bloków w szablonie i warunkowego ich wyświetlania/ukrywania.

 

Przykładowo można zbadać zawartość pola [Transakcja::IdZamowienia] i na jego podstawie wstawić jedną bądź drugą treść.

[Transakcja::IdZamowienia | is=``| then=`zamówienie spoza allegro` | else=`zamówienie allegro`]

Dotyczy to również pola z załącznikiem (gdzie można załączyć dokument lub nie), czy wstawić wartość innego tagu jak np. link do śledzenia przesyłki.

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Link to postu
W dniu 15.11.2021 o 08:02, Bartosz Rosa napisał:

Wygląda ok, ale paczki powinny dziedziczyć ustawienie wyłączenia maili z transakcji - oczywiście tylko te nowe.

Ustawianie triggera na paczkach daje większe możliwości:

- definiowanie sposobu wysyłki (można ustawić dla jakiego typu wysyłki ustawić triggera)

- obsługa paczek bez transakcji (mam dużo paczek bez transakcji bo w taki sposób realizuje reklamacje)

  • Lubię to 1
Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...