Skocz do zawartości

Likwidacja miesięcznych i kwartalnych okresów obrachunkowych w Rachmistrzu

Polecane posty

Szanowni Państwo,

planujemy zlikwidować w Rachmistrzu miesięczne oraz kwartalne okresy obrachunkowe. Będzie można z nich korzystać tylko do końca roku 2023. Od 2024 r. będą dostępne jedynie okresy roczne.

Jeśli korzystacie Państwo obecnie z okresów miesięcznych lub kwartalnych, to chętnie poznamy Państwa opinie na ich temat. Zachęcamy do przytaczania argumentów, dla których należałoby je jednak zachować. Prosimy o informacje, jakie dają one korzyści i dlaczego są lepsze od okresów rocznych.

Osobiście zauważamy tylko jedną zaletę – po przełączeniu się na nowy miesiąc istnieje mniejsze ryzyko zaksięgowania pozycji do miesiąca poprzedniego. Jednak taką rolę pełni również Blokada okresu, która według nas odpowiednio adresuje tę potrzebę.

Jednocześnie myślimy o udoskonaleniu funkcji Blokada okresu, m.in. poprzez dodanie w niej dodatkowych opcji, np. blokady poszczególnych miesięcy, kwartałów lub okresów od-do i być może podział blokady na różne czynności – np. osobna blokada na księgowanie i sporządzenie deklaracji. Zachęcamy do przesyłania sugestii również w tym temacie.

Jeśli okresy miesięczne i kwartalne mają jeszcze inne korzyści, to będziemy starali się je uzupełnić innymi rozwiązaniami, dlatego bardzo zależy nam na Państwa komentarzach.

Link to postu

Blokada okresu jest bardzo przydatna.

Przeszkadza w takich momentach jak, np. dodanie odliczenia składek u ryczałtowców - mamy zamknięty miesiac, jesteśmy w kolejnym i chcemy odliczyc składkę ZUS z poprzedniego miesiaca, ale zapłaconą w miesiacu obecnym. Wtedy blokada nam to uniemożliwia. Trzeba zamykac wszystkie okna żeby ją zdjać.

Bardzo przydatne byłoby, gdyby okno o informacji , że nie możemy czegoś zrobić bo jest blokada, zawierało możliwosć jej zniesienia. Żeby nie trzeba było zamykać okna wprowadzania dokumentu.

Teraz, przy księgowaniu, nie można podać daty sprzed blokady, ale datę wypisuje się po uzupełnieniu numeru dokumentu i kontrahenta, potem orientujemy się że mamy założoną blokadę (a np chcemy zaksięgować cos z datą wstecz) i musimy całe okno zamknać, zdjąć blokadę i dokument wprowadzac od nowa, jeszcze raz.

 

 

Link to postu
1 minutę temu, Monika Kucharska napisał:

Blokada okresu jest bardzo przydatna.

Przeszkadza w takich momentach jak, np. dodanie odliczenia składek u ryczałtowców - mamy zamknięty miesiac, jesteśmy w kolejnym i chcemy odliczyc składkę ZUS z poprzedniego miesiaca, ale zapłaconą w miesiacu obecnym. Wtedy blokada nam to uniemożliwia. Trzeba zamykac wszystkie okna żeby ją zdjać.

Bardzo przydatne byłoby, gdyby okno o informacji , że nie możemy czegoś zrobić bo jest blokada, zawierało możliwosć jej zniesienia. Żeby nie trzeba było zamykać okna wprowadzania dokumentu.

Teraz, przy księgowaniu, nie można podać daty sprzed blokady, ale datę wypisuje się po uzupełnieniu numeru dokumentu i kontrahenta, potem orientujemy się że mamy założoną blokadę (a np chcemy zaksięgować cos z datą wstecz) i musimy całe okno zamknać, zdjąć blokadę i dokument wprowadzac od nowa, jeszcze raz.

 

 

Wystarczy otworzyć sobie w nowym oknie tę samą firmę (F12) i zdjąć blokadę. Wtedy da się zapisywać itd.

Link to postu
  • 2 miesiące temu...

Jestem za pozostawieniem miesięcznych okresów rozliczeniowych. Głównie z powodu przejrzystości ekranu, na którym się pracuje. Poza tym blokada wcześniejszego okresu uniemożliwia w niego ingerowanie. Zapewne też kwestia przyzwyczajenia do wielu, wielu lat. Zawsze była możliwość założenia rocznego okresu rozliczeniowego. Ale z tego co słyszę od innych księgowych, zdecydowana większość pracuje na miesięcznych okresach rozliczeniowych.

Chciałbym poznać opinię Insertu w jaki sposób przejście na roczne okresy rozliczeniowe ułatwi nam pracę. Merytorycznie.

Edytowane przez Tomasz Szwajca
  • Lubię to 2
Link to postu
5 minut temu, Tomasz Szwajca napisał:

z tego co słyszę od innych księgowych, zdecydowana większość pracuje na miesięcznych okresach rozliczeniowych.

Dla równowagi powiem że z pozostających pod naszą opieką klientów na miesięcznych okresach nie pracuje już ani jeden.

  • Lubię to 1
Link to postu
18 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

Dla równowagi powiem że z pozostających pod naszą opieką klientów na miesięcznych okresach nie pracuje już ani jeden.

To może kwestia pokazania plusów przejścia na okresy roczne. Gdyby powstał na przykład taki film na Youtubie.

Ja też od 1 stycznia 2023 roku zrobię roczne okresy rozliczeniowe na kilku podmiotach. Zobaczę jak się na nich pracuje. Ale będę miał na to wyrobione zdanie dopiero po 2-3 miesiącach.

Edytowane przez Tomasz Szwajca
Link to postu
54 minuty temu, Tomasz Szwajca napisał:

To może kwestia pokazania plusów przejścia na okresy roczne.

Podstawowy plus jest taki że jak Pan wpisze dokument z datą 31.01.2023 a okaże się że jednak miał być 01.02.2023 (albo odwrotnie) to po prostu zmieni Pan datę, zamiast usuwać go z jednego m-ca i wpisywać ponownie do drugiego.

  • Lubię to 2
Link to postu

Na początku 2022 kiedy to zaczynałem pracę z Rachmistrzem nieopatrznie ustawiłem miesięczne okresy rozliczeniowe bo wydawało mi się to oczywiste i w innych programach nie miałem z tym problemu. Po zaksięgowaniu całego miesiąca pojawił się problem za fakturami które przeszły na następny miesiąc bo trzeba było niezłej gimnastyki żeby osiągnąć zamierzony efekt. Po kilku dniach walki z programem i przekopaniu internetu zmieniłem okres rozliczeniowy na roczny co uratowało mnie od comiesięcznego stresu związanego ze zmianą dat dokumentów. Niestety trzeba było usunąć ponad 400 faktur zakupowych i zająć się nimi od nowa co też nie było proste i bardzo czasochłonne. W końcu się udało i teraz tylko powiem że w programie powinna być blokada zakładania okresów miesięcznych a jeśli nie to informacja z czym to się wiąże. I to od dawna. Pozdrawiam

Link to postu
  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.01.2023 o 14:06, Andrzej Kubik napisał:

Dla równowagi powiem że z pozostających pod naszą opieką klientów na miesięcznych okresach nie pracuje już ani jeden.

Aha, to dlatego podejmujecie decyzje za cala reszte? Poprosze o statystyki ile klientow jest pod wasza opieka a ile ma licencje i nie korzysta z waszej opieki... Moze byc ciekawie :)

 

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 17.02.2023 o 23:02, M K napisał:

Tak jak wyzej, jak jest okres roczny a wybrano w filtrze okres np styczeń 2023 a aktualnie mamy 02/2023 to domyslnie niech beda daty na 31.01.2023 przy zapisach bo pilnowanie tego jest uciazliwe...

Podbijam temat! Dodam, że cholernie uciążliwe się to staje

Link to postu

zgadzam się że większa możliwość okresów do wyboru, jest korzystniejsza. Praca w jednym miesiącu bez możliwości zapisu dokumentu w innych okresach w przód czy w tył zmniejsza możliwość pomyłki. Zapis do poprzednich okresów można zablokować, natomiast zapis w przód pozostaje otwarty o pomyłke nie trudno gdyż program za każdym razem sugeruje nam datę bieżącą a nie z okresu rachunkowego miesięcznego w którym się pracuje a zwykle dokumenty księguje się nie na bieżąco tylko w następnym meisiącu. 

Link to postu

w programie nexo ten problem jest lepiej rozwiązany bo tam okres obrachunkowy można co miesiąc wydłużać, można również skrócić jeśli nie było żadnych zapisów, można go dowolnie ustawiać, sterować jak miechem od harmonii no i jeszcze jest data pracy w systemie która sugeruje miesiąc zapisu

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

nie byłem wywołany do tablicy ale:

jeśli pracuję w danym miesiącu Rachmistrzu Gt importując dokumenty z innych programów GT wiem że nie zaewidencjonuja mi się w innym okresie rozrachunkowy w przód,

jeśli importuję z JPK dokumenty i pracuję w danym miesiącu wiem że nie zaimportują mi się do innych okresów rozrachunkowych,

jeśli księguję ręcznie to niezaksięguje mi sie faktura w innym miesiącu rozrachunkowy w przód,

jeśli zapomnę włączyć blokady okresu to również nie zaksięguje mi sie faktura w innym okresie rozrachunkowym,

to naprawdę ułatwia pracę

Link to postu
W dniu 19.05.2023 o 14:27, Sławomir Czyżak napisał:

Czyli jakie?

Tak na szybko:

- przy księgowaniu ryczałtu trzeba bardzo uważać, żeby odliczeń nie zaksięgować w innym miesiącu,

- przy księgowaniu w KPiR to samo. Dokument potrafi wejść w przyszły miesiąc przy szybkim wklepywaniu. Przy okresach miesięcznych było to niemożliwe. Program informował, że próbuję zaksięgować dokument w okresie, który nie istnieje.

- czytelniejsze księgi przy układzie miesięcznym. I tak zazwyczaj ograniczamy ze względu na dużą ilość już zaksięgowanych dokumentów nie do "bieżącego okresu", ale do konkretnego miesiąca.

- wchodzę w rejestry VAT. Pokazuje się miesiąc wcześniejszy (bo pracownik tak zawęził) lub cały rok. Po cholerę? interesuje mnie tylko miesiąc, który księgowałem.

 

Generalnie lepiej, sprawniej, z mniejszą liczbą błędnych księgowań pracuje mi się na okresach miesięcznych.

 

Jedynym prawdziwym plusem przy okresach rocznych jest to, że widzę wszystkie wysłane za cały okres pliki JPK lub deklaracje PIT z kwotami do zapłaty.

Edytowane przez Tomasz Szwajca
Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Dzień dobry,

zgodnie z naszym stanowiskiem przedstawionym w pierwszym poście tego wątku, przypominamy, iż od stycznia 2024 w Rachmistrzu nie będzie możliwości zakładania miesięcznych i kwartalnych okresów obrachunkowych.

 

Jednocześnie pragniemy Państwu podziękować za zabranie głosu w kwestii zalet miesięcznych oraz kwartalnych okresów obrachunkowych. Zapewniamy, że wszystkie uwagi i sugestie zostały odnotowane i będziemy dążyć do tego, by roczne okresy obrachunkowe spełniały Państwa oczekiwania i potrzeby.

Zgodnie z powyższym, w jednej z najbliższych wersji planujemy wdrożyć funkcjonalności spełniające postulat przedstawiony w poniższej wypowiedzi:

W dniu 17.02.2023 o 23:02, M K napisał:

Tak jak wyzej, jak jest okres roczny a wybrano w filtrze okres np styczeń 2023 a aktualnie mamy 02/2023 to domyslnie niech beda daty na 31.01.2023 przy zapisach bo pilnowanie tego jest uciazliwe...

Zachęcamy do dalszego dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w odniesieniu do nadchodzących zmian.

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...