Skocz do zawartości

Jeśli uważacie że zmiany w Sello są zbyt wolne - tu jest rozwiązanie.

Polecane posty

Na podstawie czytanych postów przez parę lat, oraz w tym wątku mam potwierdzenie tego że rozwój Sello jest ofiarą Waszego "systemu". Inaczej nie da się wnioskować gdyż wałkujemy temat od miesiąca i jedyne co uzyskaliśmy to info że ankietę zrobicie najszybciej za miesiąc (beta 1.13 30 czerwca). Biorąc pod uwagę, że na efekty wprowadzonych zmiany dot. rozwoju Sello i tak trzeba będzie poczekać parę miesięcy, śmiem twierdzić iż, że finał naszych ustaleń z wątku nastąpi najszybciej w 2014 roku o ile w ogóle. Odpuszczam.

Link to postu
  • 1 miesiąc temu...

Odkąd śledzę to forum i używam Sello cały czas to samo - długa lista poprawek do zrobienia, za mało programistów, wieczne opóźnienia w wypuszczaniu nowych wersji, sugestie dopisywane do kilometrowej listy często nie wiadomo po co, bo i tak nigdy nie doczekają się realizacji.

Jak większość nie winię tutaj ludzi, którzy nad Sello pracują, pretensje możemy mieć jednak do osób, które w firmie Insert odpowiadają za liczbę osób przydzielonych do pracy nad Sello, bo ile można, naprawdę aż taka fortunę firma ryzykuje, gdyby zatrudniła dodatkowo kilku programistów i nieco podniosłą opłaty licencyjne? Może i znalezienie dobrego programisty nie jest łatwe ale żeby go znaleźć trzeba zacząć szukać...

Sądząc po wpisach Bartka to sama ankieta będzie za 1,5 roku przeprowadzona...

 

Zostaje chyba faktycznie profil na FB - wzorem wspomnianego już wcześniej Anty NC+

 

 

Link to postu
wieczne opóźnienia w wypuszczaniu nowych wersji

3 wersje temu wprowadziliśmy nowy system pracy i opóźnienia wersji jeśli się zdarzają to na poziomie 2 tygodni.

 

sugestie dopisywane do kilometrowej listy często nie wiadomo po co, bo i tak nigdy nie doczekają się realizacji

Po to, żeby mieć je zapisane i wybierać poprawki zgłoszone przez użytkowników jeśli już pracujemy nad daną funkcjonalnością. Gdybyśmy mieli przeglądać forum za każdym razem i 40 tysięcy postów to planowanie wersji trwałoby 3 miesiące ;)

 

naprawdę aż taka fortunę firma ryzykuje, gdyby zatrudniła dodatkowo kilku programistów i nieco podniosłą opłaty licencyjne

To dosyć delikatny temat. Ale można sobie wyliczyć ile kosztuje 1 programista (a zarabia więcej niż średnia krajowa) i podzielić na liczbę użytkowników Sello - 1 programista to będzie nieco więcej do abonamentu. Kilku programistów to już będzie wzrost cen 2 lub 3 krotnie - a tego sporo użytkowników nie zaakceptuje i zrezygnuje, a więc nowe osoby zaczną generować straty a nie o to chodzi w działalności firmy. Więc to się tak łatwo mówi, zatrudnić kilku programistów, ale za tym idą konkretne zmiany cen abonamentów, na które nie wszyscy przystaną.

Link to postu
  • 3 tygodnie później...

Ojoj jaki ciekawy wątek się tu trafił i ja go pominąłem ;)

 

Ale można sobie wyliczyć ile kosztuje 1 programista (a zarabia więcej niż średnia krajowa) i podzielić na liczbę użytkowników Sello - 1 programista to będzie nieco więcej do abonamentu. Kilku programistów to już będzie wzrost cen 2 lub 3 krotnie - a tego sporo użytkowników nie zaakceptuje i zrezygnuje, a więc nowe osoby zaczną generować straty a nie o to chodzi w działalności firmy. Więc to się tak łatwo mówi, zatrudnić kilku programistów, ale za tym idą konkretne zmiany cen abonamentów, na które nie wszyscy przystaną.

 

Najpierw małe obliczenie do powyższej wypowiedzi Bartka:

 

średnia krajowa brutto to około 3.800zł

niech jeden dobry informatyk zarabia nawet 10.000zł na miesiąc (stanowisko kierownicze) = 120.000zł rocznie

liczba aktywnych licencji sello – szacuję na minimum 10.000 sztuk

czyli 120.000zł dzielimy przez 10.000 sztuk równa się 12zł – o tyle musi wzrosnąć cena abonamentu żeby pokryć koszty pracy jednego dobrego informatyka lub dwóch słabszych ;)

No ale nie o koszt informatyka tu chodzi.

Link to postu

Pozwolę sobie wrzucić tu kilka(dziesiąt) groszy dla każdego. Od razu zaznaczam, że też nie winię ludzi ale system rozwoju programu i przepraszam, że zrobił się mini-blog ale rozwiązanie jest już w Insercie – wystarczy tylko Sello wpisać w gotowy system.

 

1. Firma Insert ma już wyrobiony dobry system finansowania rozwoju programów z linii GT – jest:

-telekonsultant,

-abonament na ulepszenia,

-kolorowe rozszerzenia,

-mobilne rozszerzenia,

-sfera,

-a nawet dla wymagających rozwiązania partnerskie,

 

Wystarczyłoby w ten system wpisać Sello. Rozumiem, że jest to inny program, inna budowa, zmiany wymuszane od zewnątrz przez Allegro, eBay, itp ale to nie powinno stanowić problemu.

 

Na przykład Subiekt – wychodzą nowe wersje i poprawki, które każdy może pobrać i zainstalować ale nowe moduły (nowości) są zablokowane i dostępne już tylko dla posiadaczy abonamentu na konkretne ulepszenia. Nie widzę problemu żeby wprowadzić to w Sello:

a) podstawowa funkcjonalność programu plus wszystkie wymuszane przez Allegro zmiany za 169zł rocznie plus inflacja ;)

Ale jeśli ktoś chce np. zestawienia, zmiany zbiorcze, lub inne bajery to musi wykupić dodatkowy abonament na ulepszenia lub odpowiednie rozszerzenie:

b) chce ktoś korzystać z miniaturek to wprowadzić np. niebieskie rozszerzenie do Sello za 50zł więcej rocznie,

c) chce ktoś zestawienia to 20zł więcej rocznie, 

d) chce ktoś korzystać z sendit to 20zł więcej rocznie,

e) chce ktoś obsługę ebaya 50zł rocznie,

f) chce ktoś obsługę świstaka 100zł rocznie, itd

g) obsługa zamówień np z Subiekta 50zł rocznie, itd.

 

Oczywiście to co już jest dostępne powinno pozostać dostępne w podstawowym abonamencie ale jest cała masa innych ulepszeń.

 

Wiem, że z punktu widzenia użytkowników najlepiej byłoby dostać wszystko „za darmo” ale tak się nie da, a w ten sposób każdy może zdecydować co chce i program będzie zawsze na czasie i jednocześnie posiadał więcej rozwiązań.

 

Dlatego najbardziej uzasadnione byłoby nie tyle co wprowadzenie licencji pro i lite ale raczej podzielenie programu na zmiany konieczne i nowości. Łatwiej komuś się będzie zdecydować na te 20zł rocznie za jakąś nowość, np miniaturki, zestawienia, itp niż przesiadka ze 169zł na 500zł rocznie czy 1000zł i tych licencji Pro może być po prostu za mało żeby utrzymać ciągły rozwój programu.

2. O co tak naprawdę się rozchodzi - o pieniądze i miejsce na drabinie rozwoju firmy sprzedającej na Allegro, która wygląda mniej więcej tak:

a) wystawianie online przez Allegro,

b) Menedżer Sprzedaży Allegro,

c) program do obsługi aukcji, np. Sello

d) rozwiązania własne

 

Każdy liczy:

Mali chcą płacić jak najmniej bo ich nie stać na większe opłaty (konkurencja i prowizja Allegro robi swoje).

A duzi chcą wyciągnąć z programu jak najwięcej nawet gdyby płacili abonament 1.000zł rocznie od konta bo to i tak taniej niż przesiadka na inne rozwiązanie, własne rozwiązania czy nawet własnego informatyka.

 

I w tym wszystkim musi odnaleźć się Team Sello.

 

3. Jak to powinno być zrobione:

a) dzielimy program na zmiany podstawowe i nowości, blokujemy nowości,

b) wprowadzamy licencję na nowości np. 20, 50zł więcej rocznie od pakietu nowości – wiecie jakie nowości chcecie wprowadzić więc wiecie co możecie zablokować

c) robimy tutaj podstronę „rozwiązania partnerskie” i po jakimś czasie pojawią się najpierw propozycje, a potem może nawet gotowe rozwiązania

d) zatrudniamy informatyków – niestety na początku się inwestuje i zwrot inwestycji może wynieść nawet rok, dwa, trzy co powinno być wystarczającym czasem na wdrożenie informatyków i nadgonienie listy

 

Użytkownicy Sello nie będą się buntować przeciwko płatnym dodatkom/nowościom pod warunkiem że będziecie uczciwi i za dodatkową kasę będziecie oferować więcej i szybciej.

 

W tym momencie chyba po prostu chcielibyście wszystkim dać więcej za podstawową cenę ale jak widać nie nadążacie, a żeby poważnie nadgonić potrzeba większych nakładów no i niestety większych opłat.

Sam czekam na dodatkowe tagi do opisów aukcji żeby w pełni zautomatyzować tworzenie aukcji i też już straciłem nadzieję, że kiedykolwiek się pojawią.

Link to postu

W tym rozumowaniu jest trochę luk :).

 

W linii GT sprawa ma się nieco inaczej niż w przypadku Sello, ze względu na liczbę użytkowników. Liczba licencji na Subiekta to zupełnie inny rząd wielkości w porównaniu z Sello, stąd i system opłat i zakres możliwości oraz usług jest inny.

 

Przy tej skali na takiego niebieskiego plusa dla Sello, dodatkowo płatnego, skusi się tyle osób, że będzie to niewystarczające do pokrycia kosztów takiej funkcjonalności. Jako przykład wystarczy posłużyć się rozwiązaniem partnerskim (płatnym) do Sello, na które jednak wiele osób się nie decyduje ze względu na to, że trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

 

Najbardziej sensowne wydaje się zatem powstanie kilku wersji Sello typu light, normal, pro, które będą się różnić ceną i możliwościami.

 

Link to postu

Rząd wielkości to rzeczywiście racja. Insert chwali się sprzedażą ponad 500.000 licencji z czego Sello ma tylko te parę tysięcy.

 

Ale co do rozwiązań partnerskich to się nie zgodzę - obecne ceny rozwiązań partnerskich do Sello są kosmiczne w stosunku do oferowanych funkcjonalności i przydatne tylko naprawdę dużym firmom. Poza tym jest ich raptem parę i głównie dotyczą powiązania wysyłek z systemami kurierów.

 

Może by opublikować/rozesłać partnerom listę nowości jakie użytkownicy chcą w Sello, a których nie jesteście w stanie wprowadzić w ciągu kilku lat i ktoś znalazł by na tej liście szansę dla siebie na dorobienie kilku złotych i opracował dodatek do Sello oczekiwany przez użytkowników?!

 

Dobrze, że wszyscy się zgadzają co do tego, że coś musi być zrobione żeby wyciągnąć od użytkowników trochę więcej kasy :):):)

Link to postu

Ale co do rozwiązań partnerskich to się nie zgodzę - obecne ceny rozwiązań partnerskich do Sello są kosmiczne w stosunku do oferowanych funkcjonalności i przydatne tylko naprawdę dużym firmom. Poza tym jest ich raptem parę i głównie dotyczą powiązania wysyłek z systemami kurierów.

Obawiam się, że jest to sprzężenie zwrotne i działa tu ten sam mechanizm, o którym pisze BarteK - zainteresowanie takim dodatkiem jest niezbyt duże, w związku z czym cena musi być odpowiednio wysoka, żeby jego utrzymywanie/rozwój miało sens ekonomiczny.  A wysoka cena powoduje dalszy spadek zainteresowania...

 

Niewątpliwie jednak jest to temat wart dyskusji.  Sam korzystam z kilku własnych rozwiązań do Sello i Subiekta, które, jak przypuszczam, mogłyby być przydatne innym użytkownikom.  Niestety są napisane w sposób uniemożliwiający szerszą dystrybucję, a prowadząc firmę mam sporo spraw pilniejszych niż przeróbka czegoś, co działa, a jednak nie wiadomo, czy na tej przeróbce wiele zarobię.  Zobaczę, jeśli sytuacja się zmieni dam znać na forum.

Link to postu

Brawo Insert! Udało Wam się doprowadzić do sytuacji abstrakcyjnej w gospodarce wolnorynkowej tzn. klienci sami proszą o podwyższenie opłat! Szkoda, że jesteście monopolistą w temacie obsługi aukcji internetowych. Może gdybyście poczuli oddech konkurencji na plecach to coś by się ruszyło...

Bartku wersja 1.13 wydana, a ankiety nadal nie widać.

Link to postu

Jeśli już - IMHO - to co teraz jest w sello powinno być w wersji light. Poza tym z uwagi na tę samą firmę wszelkie powiązania z subiektem również.

 

To co by się przydało zewnętrzenie, np. integracja on-line z Elektronicznym Nadawcą Poczty lub DPD on-line (względnie inne) może być góra po paręnaście złotych rocznie. Trzeba wziąć pod uwagę już istniejące alternatywy, więc z ceną nie możecie przegiąć...

Link to postu
  • 11 miesięcy temu...

Odgrzeję kotleta sprzed roku.

 

Z logiki rozumowania wynika, że jeśli Sello kosztuje 100 zł rocznie,

to przy podniesieniu ceny do 200 zł rocznie, czyli 2x, możnaby zatrudnić 2x tyle informatyków i robić 2x więcej zmian w roku.

 

A myślę, że liczba licencji by się nie zmieniła, bo 200 zł to nawet mnie będzie stać aby wydać rocznie.

:D

 

A tak poza tym, to przez przypadek znam ceny "robienia" nowej funkcjonalności do programów przez nich napisanych, oferowane przez jedną z dużych, giełdowych spółek informatycznych.

Cena wynosi 2.000 zł za 1h pracy informatyka. :o

Projekt wyceniają w godzinach pracy wymaganych na realizację.

Jak łatwo się domyślić ceny idą w miliony.

 

 

 

Link to postu

To działa tylko matematycznie. W praktyce 2+2 nie równa się 4 i podwyższać abonamentu na rzecz zatrudnienia nowych programistów nie będziemy w najbliższym czasie. Część osób jest w stanie zapłacić więcej, część osób wyszukuje o 1gr tańszego papieru do drukarki aby zwiększyć zysk - zmiany cen abonamentu w takim wypadku wpłyną na to, że zrezygnują z Sello. To pierwszy ukryty parametr równania. Drugi jest taki, że skoro płacę więcej, wymagam tego i tego na jutro :). A nie oszukujmy się, nie jesteśmy w stanie zapewnić, że mając nawet 2,3 krotnie więcej osób pracujących przy Sello będziemy mogli zrealizować to co postulowały osoby, które więcej płacą.

Dochodzimy tu do sytuacji o której wspomniałeś, czyli pisanie programu na zamówienie, a to tanie nie jest (jak student informatyki ;). Te ceny, które podałeś to powinny być w okolicach 1-2k/dzień a nie za godzinę - tak mniej więcej kształtują się tego typu zlecenia na życzenie. My jednak nie praktykujemy zleceń osób indywidualnych w przypadku Sello, bo z założenia tworzymy programy uniwersalne/pudełkowe.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...