Skocz do zawartości

ROCZNE ROZLICZENIE SKŁADKI ZDROWTNEJ NIE WCHODZI DO DRA I NIE PRZECHODZI DO PŁATNIKA

Polecane posty

Ktoś sobie przypomina awanturę przy OSS-ach? Pierwsza deklaracja była robiona "palcem". Zresztą do dziś nie można wydrukować ewidencji sprzedaży do VIU-DO. Jedynie można da się drukować z pozycji operacji na liście (chyba że o czymś nie wiem i trzeba zaznaczyć jakiś specjalny ptaszek). Dyskretnie tylko przypomnę, że nowa procedura OSS weszła 1 lipca, deklaracja była do 31 października. Czasu było aż nadto. Nie żebym narzekała, ale urobiłam się wtedy po kokardki, a i tak powychodziły błędy, bo program "nie zauważył" że niektóre pozycje nie były przeliczone na euro.

  • Lubię to 1
Link to postu
44 minuty temu, Krzysztof Pikula napisał:

Fakty:

W dniu 9.05.2023 o 08:19, Kacper Panek napisał:

Dzień dobry,

nowa wersja InsERT GT planowana jest na przedział 9-10 maja.

Tak, Pan podał fakty - nikt, niczego nie obiecywał, jedynie poinformował o planach, których nie udało się zrealizować.

Link to postu

Z całym szacunkiem my- klienci też możemy powiedzieć. Planujemy zapłacić Wam za aktualizacją, ale to tylko plany, których nie udało się zrealizować. 
A nie!!! nie możemy bo stawiacie nas pod murem i najpierw wpłata potem uruchomienie dostępu do aktualizacji... więc kupujemy kota w worku... bo zamiast potem aktualizować to planujecie aktualizacje, których to planów potem nie udaje się Wam zrealizować na czas !!! 

Link to postu

Były terminy napięte, to fakt, ale nieraz zdarzają się takie sytuacje i trzeba wtedy z robotą "przycisnąć", wypłacić nadgodziny, itp.

Ja, na ten przykład, harowałem w majówkę, bo jak trzeba nadrobić zaległości to się człowiek poświęca, chyba, że traktuje się klientów z wielkim pobłażaniem (łagodnie rzecz ujmując) ...

 

Link to postu

Tak czy siak pojawiają się błędy (w tym krytyczne) po zaimportowaniu pliku do Płatnika, tutaj dla DRA:

Przykład po zaimportowaniu:

image.png.71953b29ef4c4847c670a3ea41b6b26b.png

Błędy, który zgłasza Płatnik:

image.thumb.png.43e55dfa50919bfa173c094fe627735e.png

Po kliknięciu wylicz w Płatniku następują poprawki w następujących pozycjach:

image.png.cc72336f89eb9adf59b63c356495fc46.png

Teraz weryfikacja jest już poprawna:

image.png.3e29c31a86d9c5ef305b9fda673bd138.png

Przy rozliczaniu ryczałtu również miałem błędy krytyczne. Podejrzewam że podobnie będzie na podatku liniowym oraz w raporcie RCA - tego jeszcze nie sprawdzałem.

Widzę, że program po aktualizacji nie był jeszcze należycie przetestowany. No cóż, wyszło na to, że jest to tzw. "rozpoznanie bojem". Pewnie wkrótce pojawią się kolejne poprawki.

Dla wersji: image.png.5b30076044d8dc1a7eab838d5960b65b.png

 

Edytowane przez Krzysztof Pikula
Link to postu

No i dlatego ja podarowałam sobie aktualizowanie programu do wersji udostępnionej w piątek. Robię sposobem Pana Krzysztofa (Krzysztof Pikula) tzn w Rachmistrzu GT generuję raport roczne rozliczenie składki zdrowotnej, naliczam składkę za kwiecień i za rok 2022 generuję DRA (lub DRA z RCA jeśli są pracownicy) eksportuję do płatnika i mam w płatniku wszystko jak co miesiąc poza rozliczeniem rocznym, następnie w płatniku wchodzę na zakładkę gdzie jest roczne rozliczenie wybieram rok 2022 zaznaczam odpowiednią formę opodatkowania i robię wylicz. Potem sprawdzam z wygenerowanym w RachmistrzuGT raportem i tyle. Zapisuje, sprawdzam i wysyłam w Płatniku. Jak dotąd w żadnym z wysłanych od piątku 20 podatników nie było żadnych błędów. Wszystko przeszło przez płatnika i jest wysłane.

 

Pozdrawiam

Link to postu

W ZUS nie ma pojęcia strata. Jeśli jest strata to dochód=0zł. Tak było również przy deklaracjach miesięcznych. Jeśli w rozliczeniu rocznym wystąpi strata w roku 2022 to w rozliczeniu rocznym DRA/RCA dochód będzie 0zł. Zauważyć trzeba że w PIT jest pole dochód/strata a w DRA/RCA jest pole dochód. 
Tak nawet na logikę by się to zgadzało.

Link to postu
9 godzin temu, Ewa Jessa napisał:

image.thumb.png.d2e7872af4eef5cce2a5d67a1087961b.png

 

Dzień dobry, 

A z takim problemem jak sobie poradzić?

Zauważyłam to już przy 3 podmiocie. Wszystkie 3 podmioty posiadają dokumenty RCA dla zatrudnionych.

Pozdrawiam

Pojawia się np gdy w poz 19 rocznego rozliczenia składki zdrowotnej jest wartość ujemna

Link to postu

Niestety eksport do KEDU nie został dokładnie przetestowany, nie zostały przetestowany różne scenariusze, zostało rzucone na żywca, "jakoś to będzie", prowadzę jednoosobową działalność, nie mam rent, emerytur czy innych źródeł dochodu, składki wylicza mi Rachmistrz GT, przy rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej wyszło mi że mam niedopłatę 1 grosz.

 

Mówię ok, gdzieś jakieś zaokrąglenie, mógł się program pomylić, generuję DRA z rozliczeniem rocznym, importuję kedu w ZUS PUE i okazuje się że DRA nie przechodzi weryfikacji.

 

W pozycji XII 11. "kwota do zwrotu" jest puste, muszą być wpisane zera, to samo w polu 27. "Łączna kwota do zwrotu". 

 

W pozycji XII 06. "Kwota należnego podatku, za rok za który dokonywane jest roczne rozliczenie" sytuacja odwrotna, są zera, a ma być puste pole.

 

A teraz najlepsze, wróćmy do tego grosza którego muszę wpłacić, okazuje się że Rachmistrz nie dopisuje tej kwoty w pozycji VI "02. Kwota należnych składek
finansowana przez ubezpieczonych" czyli nie sumuje składki wyliczonej w danym miesiącu z kwotą do dopłaty z wyliczenia rocznego - A to już jest błąd karygodny. "Wyliczenie formularza" w PUE dopiero pokazało jak powinno to być wyliczone.

 

Rozumiem że za bycie betatesterem mogę liczyć na rabat przy abonamencie? Akurat mi się kończy.

 

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...