Skocz do zawartości

Czyszczenie bazy sello

Polecane posty

Witam

 

Chciałbym wyczyścić bazę sello ponieważ po 3 latach pracy nie można już normalnie realizować zamówień.

 

Utworzyłem sobie nową bazę danych oraz zaznaczyłem żeby pobierało mi transakcje od dzisiaj ale to rozwiązanie jest dobre tylko w połowie ponieważ żadne ustawienia Sello nie przeniosły się do obecnej bazy.

 

Czy jest jakiś skrypt SQL który pozawala na usunięcie wszystkich danych tak żeby w rezultacie otrzymać czystą bazę sello ?

 

Albo czy można jakość szybko przenieść wszystkie ustawienia i szablony do nowej bazy sello?

Link to postu

Czy ktoś z Państwa może dokonał upgradu do pełnej wersji MS SQL Servera ?

 

http://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/cennik/microsoft.html

 

Na logikę 5 czy nawet 10 GB baza, to dla prawdziwego silnika bazodanowego ciągle "bazka". Weźmy np. pod uwagę taki Facebook, czy jakikolwiek inny duży serwis, gdzie ilość danych jest tysiące razy większa.

Link to postu

Coś nie chce mi się wierzyć że nikt z was nie zna polecenia w sql które kasuje bazę danych bez usuwania ustawień.

 

To że MS SQL server sobie radzi z dużymi bazami to wiadomo ale niestety Sello które pracuje na tej bazie nie wyrabia. Niestety nie ma alternatywy dla Sello i programiści z Insertu mają na to wy....ne że ich program przy bazie rzędu 2-3 Gb już nie wyrabia...

 

Mam nadzieje że kiedyś się to zmieni bo dużo osób się skarży na wolne działanie sello które nie jest spowodowane złym sprzętem bo niektórzy mają naprawdę potężne konfiguracje sprzętowe.

Link to postu

Czy baza domyślnie instalowana jest maksymalnie dobrze zoptymalizowana, to trudno mi powiedzieć.

Ale trzeba pamiętać, że MS specjalnie daje takie "badziewie" za darmo, aby jednak ludzie kupowali te ich płatne produkty.

 

Właśnie fajnie jak by ktoś się wypowiedział kto kupił pełną wersję bazy, czy po przesiadce na nią nastąpiła poprawa wydajności.

Link to postu

Ks. Robak napisz proszę o jaką konkretnie wersję SQL Servera chodzi bo na stronie istertu jest dostępnych kilka wersji ( może się skuszę na zakup takowej o ile to coś miałoby dać ) Na tą chwilę mam Win Serwer R2 2008 i tam stoi baza SQL dostarczona z Subiektem / Sello

 

W sumie to ktoś z Sello Team powinien to dokładnie wiedzieć czy płatny SQL to jest jakieś wyjście z tej kiepskiej sytuacji...

Link to postu
Coś nie chce mi się wierzyć że nikt z was nie zna polecenia w sql które kasuje bazę danych bez usuwania ustawień.

Proszę zerknąć do bazy Sello, jest tam ponad 140 tabel. Usunięcie danych jest możliwe, ale nie będzie to jedno polecenie, tylko cała ich seria, w dodatku uruchomiona w odpowiedniej kolejności.

 

programiści z Insertu mają na to wy....ne że ich program przy bazie rzędu 2-3 Gb już nie wyrabia...

Raczej obstawiałbym sprzęt bądź problemy z SQLem. Na forum są użytkownicy mający bazy wielkości 50GB i więcej. Kilka GB nie powinno stanowić problemu w działaniu aplikacji. Inna sprawa, że sam Serwer SQL potrafi nieraz stwarzać problemy i wykonywać zapytania w sposób nieoptymalny z punktu widzenia czasu ich wykonania.

 

W sumie to ktoś z Sello Team powinien to dokładnie wiedzieć czy płatny SQL to jest jakieś wyjście z tej kiepskiej sytuacji...

Team Sello to głównie programiści, którzy skupiają się nad funkcjami programu. Nie pracujemy w sposób taki jak użytkownicy programu, nie wdrażamy też systemów u ludzi aby mieć porównanie. Więcej nt. wydajności serwera w wersji Express czy w wersji komercyjnej mogą powiedzieć zatem wdrożeniowcy i serwisanci, niż programista. Ja na ten temat wiem obecnie tyle, ile wyczytałem nt ograniczeń darmowych wersji.

 

Link to postu

W takim razie może inaczej skoro są tacy co mają bazę 50Gb i praca przebiega normalnie.

 

Co mam podać tutaj żebyśmy mogli namierzyć problem bo tak jak jest teraz nie można normalnie pracować.

 

Moja konfiguracja sprzętowa:

Serwer HP Procesor G6950 2.8

Dysk SSD 120Gb

RAM 6Gb

 

Do tego Windows Server 2008 R2 Fundation

 

Być może w samej konfiguracji MS SQL jest coś skopane ?

Link to postu

Wczoraj trochę posiedziałem nad Sello i żeby wykluczyć winę sprzętu wziąłem bazę danych do znajomego u którego Sello "śmiga". Niestety po dearchiwizacji mojej bazy na jego serwerze Sello działa tak samo jak u mnie czyli strasznie wolno.

 

Czy wiek bazy ma tutaj znaczenie ? Mam Sello od 5 lat i teraz praktycznie nie da się normalnie pracować.

Link to postu

Wiek bazy raczej nie. Ale ilość wpisów tak.

Nie koniecznie wielkość bazy jest tu miarodajna, bo duże ilości danych w jednym rekordzie, np. rozbudowane opisy, długie emaile nie spowalniają tak bazy jak duża ilość rekordów.

 

Nie masz przypadkiem znajomego z pełną wersją SQL Servera, aby u niego przetestować ?

Mnie też to ciekawi.

Link to postu

602 zł przy 1 użytkowniku.

Oczywiście jak kupisz w Insercie, z ograniczeniem licencji do używania tylko z programami Insert.

 

http://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/cennik/microsoft.html

 

 

A czy Bartek nie miał by kolegów z Insertu, którzy byliby na tyle mili, żeby powiedzieć czy jest sens w przesiadce ?

Może nie mają doświadczenia z Sello, ale np. z Subiektem powinni, a zależności będą podobne.

Link to postu

Wczoraj trochę posiedziałem nad Sello i żeby wykluczyć winę sprzętu wziąłem bazę danych do znajomego u którego Sello "śmiga". Niestety po dearchiwizacji mojej bazy na jego serwerze Sello działa tak samo jak u mnie czyli strasznie wolno.

 

Czy wiek bazy ma tutaj znaczenie ? Mam Sello od 5 lat i teraz praktycznie nie da się normalnie pracować.

 

Jak dużą masz ilość e-maili w tej bazie? Jeśli są tysiące, to spróbuj je usunąć na kopii.

Link to postu

Zdalnie na odległość nic nie wskóramy niestety. Być może warto skontaktować się z serwisantem aby spojrzał na tą bazę.

 

Jeśli chodzi o zadane wcześniej pytanie nt różnicy w wydajności serwera w wersji standard od wersji express, to niestety udało mi się uzyskać jedynie informacje teoretyczne - nie potwierdzone żadnymi testami na naszym oprogramowaniu.

Z wiadomych ograniczeń serwera SQL Express jest to wprowadzone na liczbę używanych procesorów i rdzeni (1 procesor, max 4 rdzenie). Jeśli serwer ma więcej to express ich nie wykorzysta. Zrobi z nich użytek natomiast standard, który obsługuje do 4 procesorów i 16 rdzeni. Jeśli komputer ma np procesor Intel Core i5 z 4 rdzeniami, to instalacja wersji standard nie zmieni zbyt wiele jeśli chodzi o samą szybkość przetwarzania równoległych zapytań.

 

Z punktu widzenia pamięci RAM, Express potrafi wykorzystać jedynie 1GB, standard 64GB. Pamięć RAM używana jest np do cachowania danych często pobieranych z bazy. To ile z tych danych jest cachowanych zależy dość mocno od aplikacji która korzysta z bazy danych i tego jak często pobiera te same dane. Trudno ocenić jak zachowuje się tutaj konkretnie Sello, trzeba by to po prostu sprawdzić. W wersji Express może się zdarzyć, że część pamięci zostanie zrzucona do pliku na dysku, wtedy koszt sięgnięcia po takie dane jest większy czasowo. W przypadku większej dostępnej pamięci serwer nie musi zrzucać tej pamięci na dysk.

 

Pomijam już najbardziej oczywistą i zauważalną kwestię, ograniczenie wielkości bazy dla expresa to 10GB, w stosunku do 524 PB dla wersji standard - w praktyce można uznać za brak limitu.

 

Rozbudowa sprzętu i instalacja pełnego serwera to jednak nie wszystko. Sama instalacja może przynieść pewną poprawę, ale dopiero rozbudowa i wykorzystanie różnych funkcji serwera SQL pozwala w pełni wykorzystać jego możliwości - tym jednak zajmują się specjaliści od zarządzania serwerami baz danych. Zmiany w samym serwerze to m.in.:

- utworzenie wielu plików danych i rozmieszczenie ich po wielu dyskach

- umieszczenie pliku transakcji na osobnych dysku SSD

- umieszczenie bazy tempdb na osobnym dysku

- rozdzielenie tabel od indeksów na pliki danych tak, aby indeksy były

na osobnym dysku niż tabele

 

Jak to kolega trafnie podsumował, instalację pełnego SQLa można porównać do zamiany trabanta na porsche. Nie pomoże to jednak zbyt wiele, jeśli będziemy jeździć tymi autami po lesie. Dopiero po zmianie drogi z leśnej na asfaltową czuć różnicę - w tym przypadku tyczy się to zmian w samym serwerze i obsłudze baz.

Link to postu
Zdalnie na odległość nic nie wskóramy niestety. Być może warto skontaktować się z serwisantem aby spojrzał na tą bazę.

 

Czy można uzyskać kontakt do jakiegoś serwisanta który zna się na strukturze bazy Sello? Mam znajomych licencjonowanych serwisantów od Insertu ale sami wiemy jak to jest z ich wiedzą na temat Sello ;)

Link to postu

 

Jak to kolega trafnie podsumował, instalację pełnego SQLa można porównać do zamiany trabanta na porsche. Nie pomoże to jednak zbyt wiele, jeśli będziemy jeździć tymi autami po lesie. Dopiero po zmianie drogi z leśnej na asfaltową czuć różnicę - w tym przypadku tyczy się to zmian w samym serwerze i obsłudze baz.

 

Dzięki, jednak wiemy więcej.

A czy mógłbyś się jeszcze popytać, czy te bazy z Insertu mają licencję na używanie ich z Sello ?

 

Kiedyś ktoś pisał, że Sello nie należy do systemu Insert GT, na który sprzedawane są licencje na bazy.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...