Skocz do zawartości

Fotografia produktowa

Polecane posty

7 godzin temu, Kaczor . napisał:

Ale co Ci z kalibratora jak monitor jest kiepski. W tym wypadku nie liczy się wielkość a jakość ;D;D;D Tak naprawdę to tylko 2 firmy się liczą - Eizo i Nec. U nas w firmie tylko na takich monitorach działamy, gdyż przy pracy po 10h dziennie przed monitorem to naprawdę ma wpływ na Twoje oczy.

Dzięki. Właśnie czytam na ten temat. Faktycznie te dwie firmy są polecane do obróbki fotografii, ale ceny są trochę duże jak na moją firmę, no i kurcze kupiłem niedawno przecież już monitor :)

Teoretycznie jeśli mój monitor LG ma podniesione nienaturalnie barwy oraz jasność i kontrast dla atrakcyjności i lepszych wrażeń przy oglądaniu, to pracujący na nim redukuje te parametry na zdjęciu, przez co wychodzą one bledsze oraz ... ciemniejsze. Chyba w tym mam problem. Jakbym wykalibrował monitor, aby nie był tak żarówiasto jasny, to potem pracując na fotce będę widział ją ciemniejszą, co spowoduje że ją mimowolnie rozjaśnię. Czy mam rację? Potrzebuję tego kalibratora ?

 

https://www.szerokikadr.pl/poradnik/krok-po-kroku-5-minut-przy-komputerze-jak-skalibrowac-monitor#krok-1

Link to postu

Ja bardzo dużo wiedzy zdobyłem dzięki forum https://mva.pl/ (może Bartek nie usunie). Zaczynając od monitorów na na remoncie biura kończąc xDxD Kolory ścian szare, oświetlenie rozproszone, równomierne. Jedynie świetlówki założyłem normalne bo byłby to już przerost formy nad treścią w moim wypadku ;) Jednak jest teraz zdecydowanie większy komfort pracy. A gdy spędzasz przed monitorami (u nas 4 stanowiska 2-monitorowe) po 10h dziennie to naprawdę się poprawiło

Link to postu
Dnia 7.04.2018 o 15:06, Kaczor . napisał:

może Bartek nie usunie

Już brałem zamach, bo kilka spamkont dzisiaj usunąłem. Ale "swoich" inaczej traktujemy :), jeśli nie narusza to naszych interesów i ma jakiś związek z przeznaczeniem forum.

 

Dnia 7.04.2018 o 15:06, Kaczor . napisał:

Kolory ścian szare

Middle gray? ;)

 

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Podzielę się doświadczeniami pierwszymi z używania kalibratora SPYDER5 PRO.

No zrobiłem kilka kalibracji na różnych parametrach monitora i skalibrowany obraz w Windowsie wydaje się:

... niedoświetlony i lekko mdły, zaś moje zdjęcia mają:

... bardziej realistyczne kolory !

 

Faktycznie jest zmiana. Z tego co wyczytałem kalibrator w praktyce na większości monitorów obniża jasność oprócz tego też balans bieli zmienia. Na oko nie ustawiłbym sam takich kolorów przynajmniej nie do Windowsa, ale zdjęcia wyglądają o niebo lepiej.

 

Jest też problem z moim nowym monitorem LG przy ustawieniu kalibracji na maksymalnych wymogach kalibratora monitor wyraźnie nierówno podświetla środek obrazu w stosunku do boków, to jest to co pisał Kaczor, do profesjonalnej fotografii faktycznie trzeba używać profesjonalnych monitorów. EIZO 4K 32" to koszt ok 6000 zł, na pewno nie mam zakupu takiego sprzętu w planach tym bardziej iż właśnie mam niemal nowy monitor LG, specjalizuję się w sprzedaży, nie zaś w obróbce fotografii :) 

Kalibrator ma dodatkowo czujnik oświetlenia i dużą rolę odgrywa oświetlenie w pokoju, no tutaj muszę jeszcze potestować, być może uda się znaleźć takie oświetlenie pokoju przy którym kalibrator zaproponuje nastawy nie powodujące nierównego podświetlania obrazu przez monitor, w gabinecie mam też lekko szare ściany i faktycznie nie jest to przesada, kalibrator inaczej ustawia wartości niż w pokoju dziennym gdzie dominuje biel.

Kończąc wyświetlił mi dzisiaj rano komunikat, iż oświetlenie zewnętrzne znacznie się zmieniło i zaleca rekalibrację (zmiana pogody na zewnątrz), no ale to zbieram dopiero doświadczenia, zobaczymy jak się na tym będzie pracowało, wierzę, iż problem z niedoświetlonymi zdjęciami uda mi się niebawem rozwiązać przy pomocy tego kalibratora.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Hej,

super że coś tam dało się poprawić! Z monitora i tak już dużo wyciągnąłeś :)

Ważne, żeby warunki były jak najbardziej stałe. Czy to noc czy dzień, czy słonecznie czy deszczowo to fajnie jak w pomieszczeniu gdzie pracujesz masz zawsze stałe oświetlenie. U nas by zapewnić jak najlepsze warunki, mamy pozakładane szare rolety z powłoką odbijającą z jednej strony

Link to postu

Będę jeszcze przez następne tygodnie robił różne doświadczenia, ale udało mi się wyciągnąć z monitora max i to na maksymalnych wymogach kalibratora. Dodatkowo kalibrator zmierzył mi, że monitor wyświetla 100% kolorów z palety sRGB - to taki "gamut" - czy też paleta barw wykorzystywana w internecie do pokazywania fotek, także w html, itd, taki standard internetowy kodowania kolorów.

Jestem generalnie bardzo zadowolony z kalibratora. Bez niego ciężko było się domyśleć w czym problem był przy białych przedmiotach, tym bardziej, że fotografii też się równolegle dopiero uczę. Podejrzewałem problemy również z aparatem lub nastawami aparatu. Chyba nawet w tym wątku zgłaszano mi, że moje fotki były delikatnie za ciemne. No i problem wydaje się być rozwiązany.

Jeśli komuś to pomoże, to zachęcam do wypożyczenia kalibratora na początek od kogoś kto jakiś ma, bo nie jest to tania sprawa. Nastawy można sobie zasejwować i z pozycji Windowsa je aktywować i dezakytwować później, nawet bez kalibratora. No jeśli ktoś dużo walczy z białymi przedmiotami jeśli mają nie być ani za ciemne, ani za jasne, ani lekko zażółkłe czy zafiolecone, cóż kalibrator pokazuje mi jak ustawić monitor, punkt bieli, i inne sprawy, aby tego uniknąć i trwa to szybciutko - rekalibracja monitora zajmuje chyba około min uty, zaś kalibrator sam wykrywa później zmianę oświetlenia w pomieszczeniu  i dopasowuje odpowiedni profil karty graficznej aby monitor wyświetlał poprawne kolory, białe urządzenie ma całkowicie ten sam oddcień na wszystkich fotkach. Niezależnie od tego w której sesji fotograficznej było fotografowane.

Dodatkowo na moich wcześniejszych fotkach krajobrazowych również widzę zmiany oświetlenia, pojawiają się drobne niuanse, typu oświetlenie czy balans bieli (widać bardziej porę dnia, np późne popołudnie da się odróżnić od południa), generalnie są to niuanse, no ale jeśli ktoś zwraca na nie uwagę, to kalibrator pomaga je wyciągnąć z fotografii.

Edytowane przez HotKey .
Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...