Skocz do zawartości

Fotografia produktowa

Polecane posty

Wow, pojawiają się scenki rodzajowe  :D

 

Jasność lepsza.

Pojawia się natomiast druga zmora - białe refleksy.

 

Wydaje mi się, że szybko dojdziesz do moich wniosków ;)

 

Inaczej mówiąc, że szybko i w jednym przebiegu się nie da  ;) ;)

 

Tutaj dochodzimy do modyfikatorów światła.

Trzeba tak dobrać modyfikator, czyli np. biały kawałek pianki modelarskiej, lub kartonu, tak go wygiąć, aby np. hełm ludzika był doświetlony, a nie z refleksem.

 

Popatrz tutaj, jak kontrolowany jest refleks krawędzi.

Nie ma rozbłysku, tylko gradient

iphone_5s_05_1.jpg

 

 

 

Albo tutaj

tissot-pr100.jpg

Link to postu

A tu podobne zdjęcie, ale już znacznie gorzej zrobione.

 

Wyraźnie widać odbijający się na brzegach koperty biały softbox w czarnym pudle.

 

To czarne, to miejsce, gdzie kończy się biały softbox i zaczyna czarny margines pudła.

 

Zwłaszcza dobrze to widać po prawej stronie, lewą chyba rozmyto w photoshopie umiejętniej, choć też źle. Tak nie wygląda refleks. Dół lewej strony jakby się przerywał, zmieniał kształt.

 

Prawa strona jest nie do przyjęcia.

 

No i te wyraźne refleksy na pasku tuż przy kopercie....

 

t0636101603800.jpg

Link to postu

Pojawia się natomiast druga zmora - białe refleksy.

 

No właśnie widzę, że coś jest nie do końca dobrze, ale nie potrafię tego wyeliminować. Tamto było za ciemne, tutaj niby lepiej, ale jednak też nie jest idealnie.

 

 

 

 

Tutaj dochodzimy do modyfikatorów światła.

Trzeba tak dobrać modyfikator, czyli np. biały kawałek pianki modelarskiej, lub kartonu, tak go wygiąć, aby np. hełm ludzika był doświetlony, a nie z refleksem.

 

Hmmm, zgaduję w takim razie, że chodzi tutaj o te parasolki, takie półokrągłe, żeby światło się rozchodziło w wielu kierunkach ? Nie mam takich jeszcze, tylko softboxy.

 

 

Popatrz tutaj, jak kontrolowany jest refleks krawędzi.

Nie ma rozbłysku, tylko gradient

iphone_5s_05_1.jpg

 

 

O ja niedościgniony przykład, szok. Faktycznie miałem też już podobny przedmiot i nie wyszedł mi gradient, tylko rozbłyski na zagięciu.

 

 

Czyli co, zrobić kilkanaście zdjęć przy różnym świetle i skleić w POhotoshopie?

Link to postu

 

 

 

Hmmm, zgaduję w takim razie, że chodzi tutaj o te parasolki, takie półokrągłe, żeby światło się rozchodziło w wielu kierunkach ? Nie mam takich jeszcze, tylko softboxy.

 

 

Parasolki w fotografii produktowej wcale się nie przydają.

Bardziej przydatne są do fotografii ludzi.

 

Tutaj potrzebne są własne modyfikatory, czyli jak pisałem, odpowiednie kawałki pianki modelarskiej, kartonu i nie wiadomo czego jeszcze. :D

 

 

 

Czyli co, zrobić kilkanaście zdjęć przy różnym świetle i skleić w POhotoshopie?

 

Taki gradient uzyskasz jednym zdjęciem, tylko przy odpowiednio przygotowanych modyfikatorach. Odpowiednio ustawionych lampach.

To jest właśnie to, na co trzeba poświęcić najmniej 1,5-2 lata.

Potem można to doskonalić.

Nie ma jednego rozwiązania, trzeba testować od nowa przy każdym "innym" produkcie.

 

Inaczej mówiąc fajna zabawa ;D

 

Link to postu

W dobie dzisiejszych zmian na allegro, trochę żal inwestować w super sprzęty. I tak Ci wcześniej czy później ukradną... Myślę, że trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy jakością sprzętu a jakością zdjęć i czasem ich obrobienia. No chyba, że sprzedajesz super drogie rzeczy na których jest dobry zysk. My posługujemy się słabszym sprzętem a braki nadrabiamy programowo ;)  Koszt mini studia to ok. 2,5tyś z lampami na światło ciągłe. Wszystko kupione lata temu, ale tak działamy do dziś bez ponoszenia dodatkowych kosztów

Link to postu

A tu podobne zdjęcie, ale już znacznie gorzej zrobione.

 

Wyraźnie widać odbijający się na brzegach koperty biały softbox w czarnym pudle.

 

To czarne, to miejsce, gdzie kończy się biały softbox i zaczyna czarny margines pudła.

 

Oj w biżuterii i zegarkach takie czarne refleksy są mile widziane i robi się je specjalnie za pomocą specjalnych kontrastów tak aby uwydatnić zaokrąglenia, detale i ogólnie, że mamy do czynienia ze srebrem (wygląd bardziej realistyczny), a nie szarym (wygląd sztuczny, pastelowy, malowany etc.)

 

btw. Pierwszy zegarek tzn. koperta wygląda jakby była ze stali szczotkowanej.

Link to postu
E, czasem się przydaje, jak jesteś na wycieczce w plenerze, a tu nagle jakiś kościół. A ty jesteś bez swojej wielkiej nakładanej lampy Duży uśmiech

Jedynie chyba do oświetlania księżyca nocą i fajerwerków przez januszy fotografii :D

 

P.S. co was boli długi czas naświetlania, statyw + pilot i czasy nie stanowią problemu ;). Na monitorze nikt nie odróżni ISO 100 od ISO 400. Mi się zdarza w plenerze robić z ISO 800 bo mam tele ze zmiennym światłem i jakość jest zadowalająca ;). A jeśli nie masz pilota lub wężyka, chociaż ja wolę pilot bo jest absolutnie bezdotykowy, to w aparacie ustawiasz opóźnienie zdjęcia o 2s, wtedy aparat wytraci wibracje po wciśnięciu spustu. Jakbyś się nie starał to z palca nie ustabilizujesz tego idealnie ;).

 

Fotografowanie ludzi jest najprostsze.

Dlatego każdy fotograf umie robić śluby i komunie.

Tak, ale tylko z daleka. Spróbuj zrobić komuś zdjęcie z bliska, żeby wyszło epicko ;)

 

O oświetlaniu różnych powierzchni polecam obejrzeć cykl na tym kanale:

 

P.S. światło światłem, ale jeszcze jedna ważna istotna rzecz, kompozycja i trójpodział. Jeśli nie widzisz go na oko to dobrze sobie w aparacie włączyć linie pomocnicze i do nich ustawiać istotne elementy na zdjęciu.

Link to postu

A jeśli nie masz pilota lub wężyka, chociaż ja wolę pilot bo jest absolutnie bezdotykowy, to w aparacie ustawiasz opóźnienie zdjęcia o 2s, wtedy aparat wytraci wibracje po wciśnięciu spustu. Jakbyś się nie starał to z palca nie ustabilizujesz tego idealnie ;).

 

 

Tak, używałem tego na tym moim pierwszym oświetleniu ciągłym.

Koszmar.

 

Idzie wyjść z siebie podczas robienia zdjęć.

 

Każde zdjęcie to 2s czekania + 0,5 sek naświetlania.

 

3 długie sekundy na jedno ujęcie. A wszystko po to, aby zobaczyć, że dalej jest źle i trzeba coś zmienić. Zmieniasz.....znowu 3 sek......

 

Robienie zdjęć trwało wieki, a ja dostawałem białego szału. :D

 

Warto kupić spust radiowy.

No i stroby, bo wtedy naświetlanie to 1/250 sek. :D

Link to postu

Taka oszczędność na czasie ponad 500x :D. Ustawiać można normalnie i ewentualnie włączyć stopniowanie ekspozycji jeśli ktoś rawów nie robi. Takie półśrodki wiadomo, że są uciążliwe, ale jak się nie ma strobów to też sobie jakoś można poradzić. Przy okazji wiadomo po co są 2s w aparacie, bo jest to za mało, żeby się ustawić samemu do zdjęcia. Z drugiej strony 10s to za dużo hehe.

Link to postu

Wiem już, że bez wyzwalania bezprzewodowego się nie obejdzie. Na szczęście znalazłem jakiś model Noname który ma tę funkcję do mojego aparatu. BTW oswajam się z Amazonem i tam jest wersja do Siajsunga NX ... drożej ;D ;D ;D

 

 

http://allegro.pl/pilot-wezyk-spustowy-2w1-ed-sr2nx02-do-samsung-i5703274339.html

 

 

https://www.amazon.de/JJC-Kabellose-Fernbedienung-Samsung-SR2NX02-Drahtgebundener/dp/B00QA6L4TE/ref=sr_1_11?ie=UTF8&qid=1490698030&sr=8-11&keywords=sr2nx02

Link to postu

No właśnie. Ja dorzucę kolejny hejt, bo znalazłem tam, że mają wersję turecką i polską, zatem obsługują swoje lokalne mniejszości narodowe, przecież Turków i Polaków w Niemczech nie mało ... ^^

 

 

Ale obserwujmy, niedługo coś u nich chcę kupić, zobaczymy jak pójdzie, a potem ... niech sklepiki polskie pojawiają się na Amazonie jak, ... jak ...

jak

 

krokusy na wiosnę, czy jak tam ;D ;D ;D

Link to postu

A jeśli nie masz pilota lub wężyka, chociaż ja wolę pilot bo jest absolutnie bezdotykowy, to w aparacie ustawiasz opóźnienie zdjęcia o 2s, wtedy aparat wytraci wibracje po wciśnięciu spustu. Jakbyś się nie starał to z palca nie ustabilizujesz tego idealnie ;).

 

 

Świetny pomysł, przestało mi rozmazywać zdjęcia przy 1/30sek, mimo to zamówiłem system bezprzewodowy wyzwalania spustu, ale póki przyjdzie stusuję Twoje rozwiązanie ;D

 

 

A jak patrzę, to potem taka niby zwykła fotka, a to tyle niuansów proste zdjęcia zawiera :D Ja jestem początkujący w fotografii całkowicie, ale kilka fotek już moich mi się bardziej podoba niż te, które otrzymałem od producenta ;D ;D ;D

Link to postu

WM-3271_920x518_akcesoria.png

 

 

Zdjęcie z Allegro.

 

Popatrzcie jak fatalnie zrobione.

 

W szklankach odbite stripboxy.

Lewa strona słomek prześwietlona.

Jakieś dziwne refleksy na mleku. To już szczyt lenistwa. Pozbycie się tego to 0,5 sek. w Photoshopie.

 

Stripbox odbity na talerzu.

 

Fatalne odbicie światła na dole szklanki od talerza.

 

A ten cień na dole talerza....nie bardzo mi to wygląda naturalnie.

Od czego się ta jasna środkowa część robi ?

Tak się nie układa światło naturalnie.

Przedłużenie tego światła powinno być widoczne na ciastkach.

A tymczasem prawe ciastko jest ciemne.

 

Widać, że ktoś położył produkty, pstryknął i siedzi teraz zadowolony.

 

Ciekawe ile ktoś zainkasował za to zdjęcie.

Link to postu

WM-3271_920x518_akcesoria.png

 

 

Zdjęcie z Allegro.

 

Popatrzcie jak fatalnie zrobione.

 

W szklankach odbite stripboxy.

Lewa strona słomek prześwietlona.

Jakieś dziwne refleksy na mleku. To już szczyt lenistwa. Pozbycie się tego to 0,5 sek. w Photoshopie.

 

Stripbox odbity na talerzu.

 

Fatalne odbicie światła na dole szklanki od talerza.

 

A ten cień na dole talerza....nie bardzo mi to wygląda naturalnie.

Od czego się ta jasna środkowa część robi ?

Tak się nie układa światło naturalnie.

Przedłużenie tego światła powinno być widoczne na ciastkach.

A tymczasem prawe ciastko jest ciemne.

 

Widać, że ktoś położył produkty, pstryknął i siedzi teraz zadowolony.

 

Ciekawe ile ktoś zainkasował za to zdjęcie.

 

 

 

Dobre, dobre. Materiał na szkolenie dla nas początkujących :D

 

Cień i światło na talerzu faktycznie dziwne. Ciacha prześwietlone z lewej widzę, z prawej niedoświetlone, też widzę. Prześwietlonej słomki nie kumam.

Tam na dole szklanki to się chyba odbija talerzyk - można by to wyciąć w PS.

Te cienie na szklance, to myślisz, że to stripboxy ?

Link to postu

"Jasne szkło" obiektywu - to nie dotyczy fotografii produktowej?

 

Można powiedzieć, że nie dotyczy, pod warunkiem, że masz odpowiednio mocne lampy.

A musisz mieć.

 

W fotografii produktowej bardziej liczy się, jak mocno można obiektyw domknąć, a nie otworzyć.

 

 

BTW po wgraniu firmware do siajsunga umarł ....

szlag by to jestem bez aparatu  :'( :'( :'(

 

 

Buuuu..... no to dobry moment na zakup lustrzanki  :)

Link to postu
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mam problem polegający na tym, że zdjęcia które wyglądają OK na moim nowym monitorze 4K LG 32" przy post produkcji, na innych kompach są kurde trochę za ciemne. I to chyba nawet nie trochę, już mi kilka osób zwróciło uwagę i sam widzę, że na telefonie jest podobnie zdjęcia są trochę za ciemne. Muszę nad tym popracować. Tło jest zawsze idalnie białe, zaś przedmioty o ton za ciemne, szczególnie białe przedmioty. Czy rozwiązaniem problemu będzie zakup kalibratora do monitorów?

Czy macie jakieś doświadczenia z tym np?

Wersja Elite Spyder5 to prawie 900zł, no ale jak mus to mus, kupię, tylko czy to rozwiąże problem?

Wersja Pro lub Express to OK 450 zł

 

 

c330bada4edd8d40674b52bb10d2.jpg.87a19f06eca155bb2206bd0af591da45.jpg

 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...