Skocz do zawartości

Dalej księgujecie faktury jedną kwotą z kasy fiskalnej ? Będzie więzienie.

Polecane posty

Natłok obowiązków sprawił, że nie śledziłem zmian przepisów.

 

Dzisiaj w newsletterze podatki.biz przesłały taki artykuł

 

https://www.podatki.biz/artykuly/podatki-2017-faktura-z-wystawionym-paragonem-w-rejestrach-vat-oraz-w-pkpir_4_35245.htm?idDzialu=4&idArtykulu=35245

 

 

Z którego wynika, że nie można już księgować jedną kwotą na koniec miesiąca faktur, do których się wystawiło paragony, a które to faktury wystawiono dla firm.

 

Teraz trzeba każdą taką fakturę wprowadzać do rejestru VAT i księgować oddzielnie, lub - jedną kwotą, ale na podstawie rejestru VAT.

 

Super. Mam wszystko źle.

 

Ktoś ma pomysł jak to zautomatyzować, aby do Rachmistrza nie przepisywać ręcznie tych faktur ?

 

Mi do głowy przychodzi tylko ręczne oznaczanie w Subiekcie faktur z NIPem inną kategorią, a do tej kategorii schemat importu.

  • Dziękuję 1
Link to postu

 

Mi do głowy przychodzi tylko ręczne oznaczanie w Subiekcie faktur z NIPem inną kategorią, a do tej kategorii schemat importu.

 

Trochę trzeba to rozbudować.

 

W rachmistrzu można wybrać tylko typ dokumentu do importu, np. FS, a jeżeli wybierze się FS z kategorią, do której nie ma schematu importu to wywali błąd.

 

Więc oznaczać inną kategorią faktury z NIPem trzeba, ale importować trzeba wszystkie faktury do Rachmistrza, więc potrzebne będą dwa schematy importu.

 

Następnie na koniec miesiąca filtrując w rachmistrzu w rejestrze VAT kategorię z NIPami, odjąć tą kwotę od raportu miesięcznego z kasy fiskalnej i zaksięgować osobno w KPIR, a raport miesięczny w kwocie pomniejszonej.

 

Chyba żeby olać rozdzielanie na dwa księgowania i po prostu księgować jeden raport miesięczny a jedynie importować faktury do Rachmistrza do rejestru VAT.

Link to postu

Niezły kwas, dzięki za info ;)

 

btw. też macie problem z powiadomieniami od allegro (nie przychodzą wiadomości o sprzedaży i z payu)

 

Na ticket dostałem odpowiedź:

Problem ten jest nam znany i nasz dział techniczny pracuje już nad jego usunięciem."

 

a na facebook jakoś nie mogę znaleźć info o awarii  :-\

Link to postu

Jednak chyba nie pozostaje nic innego jak oznaczanie ręczne faktur z NIPem odrębną kategorią i importowanie do rachmistrza tylko tych faktur.

 

To utrudni kontrolę błędów importu, bo błędy jako takie będą zawsze (faktury z inną kategorią, czyli detaliczne).

Aby wyłapać prawdziwy błąd trzeba będzie prześledzić log importu, czy aby w innej pozycji nie znalazł się błąd.

 

Do rejestru VAT nie możemy importować faktur detalicznych, bo zawyżymy sobie obroty.

Te faktury już są w raporcie miesięcznym z drukarki.

 

Nie możemy natomiast pomniejszyć sobie raportu miesięcznego o faktury detaliczne (tak aby kwoty księgowały się z rejestru Vat), bo je możemy księgować tylko raportami z drukarki (bo są to w pierwszej kolejności paragony tyle, że z fakturami).

 

Tak więc widzę to tak:

-oznaczamy faktury z NIPami odrębą kategorią

-tworzymy schemat importu tylko dla tej kategorii, bez importu do KPIR, tylko do rejestru VAT,

-importujemy faktury do rachmistrza

-na koniec miesiąca pomniejszamy raport miesięczny o wartości z rejestru VAT z tymi fakturami i księgujemy raport miesięczny w pomniejszonej wartości.

-księgujemy ręcznie jedną kwotą wszystkie faktury z NIPem w KPIR (pewnie da się wykorzystać funkcję Księguj-> miesiąc).

-raport miesięczny wraz z rejestrem VAT faktur da nam właściwą sumę.

 

 

Link to postu

Dzięki za info. Z tego co pamiętam, to ostatnia poprawka do SGT właśnie coś podobnego zmieniała, ale ja używam księgowości zewnętrznej, więc nie bardzo wiem w jaki sposób mnie to dotyczy.

 

"(...)Zmiany w wersji 1.48(...)Dodano możliwość oznakowania dokumentów zafiskalizowanych wystawionych na firmy. Na podstawie stanu znacznika możliwe jest odpowiednie filtrowanie dokumentów w rejestrze VAT sprzedaży oraz odpowiednie przekazywanie takich dokumentów do programów księgowych. Dodano również zestawienie oznakowanych dokumentów."

 

https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/subiekt_gt/ulepszenia/opis_zmian.html

 

W praktyce w SGT jak wejdziesz w fakturę, otwórz sobie zakładkę VAT i tam masz ten nowy znacznik.

Link to postu

Dzięki za info. Z tego co pamiętam, to ostatnia poprawka do SGT właśnie coś podobnego zmieniała, ale ja używam księgowości zewnętrznej, więc nie bardzo wiem w jaki sposób mnie to dotyczy.

 

"(...)Zmiany w wersji 1.48(...)Dodano możliwość oznakowania dokumentów zafiskalizowanych wystawionych na firmy. Na podstawie stanu znacznika możliwe jest odpowiednie filtrowanie dokumentów w rejestrze VAT sprzedaży oraz odpowiednie przekazywanie takich dokumentów do programów księgowych. Dodano również zestawienie oznakowanych dokumentów."

 

https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/subiekt_gt/ulepszenia/opis_zmian.html

 

W praktyce w SGT jak wejdziesz w fakturę, otwórz sobie zakładkę VAT i tam masz ten nowy znacznik.

 

 

Niewiele to ułatwia, no ale zawsze coś.

Nie trzeba robić osobnej kategorii.

 

Ale błędy importu i tak wychodzą, bo przy wyborze dokumentów do importowania nie można wybrać tylko faktur z tym znacznikiem.

 

HotKey, a jak przekazujesz faktury do swojej firmy księgowej ? Przekazujesz wszystkie czy tylko te z nipem ?

Link to postu

Właśnie gadałem z księgówką i będą zmiany od przyszłego miesiąca ze względu właśnie na ten przepis nowy.

 

 

Obecnie miałem księgowane jednym wpisem do KPIR wszystkie FV i drugim wpisem raport miesięczny z kasy, trzecim wpisem do KPIR zwroty i korekty + eksport wszystkiego do XLSX aby sobie księgówka posprawdzała, czy się nie bombnęła. Faktur detalicznych zwyczajnie nie miałem w KPIR, bo były już na raportach z kasy fiskalnej. No teraz muszę popatrzyć jak to eksportować.

Link to postu

Właśnie gadałem z księgówką i będą zmiany od przyszłego miesiąca ze względu właśnie na ten przepis nowy.

 

 

Obecnie miałem księgowane jednym wpisem do KPIR wszystkie FV i drugim wpisem raport miesięczny z kasy, trzecim wpisem do KPIR zwroty i korekty + eksport wszystkiego do XLSX aby sobie księgówka posprawdzała, czy się nie bombnęła. Faktur detalicznych zwyczajnie nie miałem w KPIR, bo były już na raportach z kasy fiskalnej. No teraz muszę popatrzyć jak to eksportować.

 

 

W zakresie faktur detalicznych nic się nie zmienia, zmienia się w zakresie faktur do firm, do których były wcześniej wystawione paragony.

 

A u mnie wszystkie faktury tak szły, bo dzięki temu nie trzeba było odróżniać czy to faktura zwykła czy detaliczna.

 

Wydaje mi się, że świadomość tego nowego obowiązku wśród sprzedawców jest raczej nikła. ;D

Tak jak była u mnie.

Link to postu

Można się było takiej regulacji spodziewać, wszystko jest przygotowywane pod JPK.

Nawet się zastanawiałem jak oni chcą robić te kontrole krzyżowe co miesiąc dla Sprzedawców na Allegro przez JPK, gdy się używa faktur detalicznych, no to już wiem  ;D ;D ;D

 

 

Też się nad tym zastanawiałem  ;D ;D

 

 

Link to postu

Czyli jak? Już tak trzeba? Subiekt dopiero wprowadził te zmiany...

 

A ten portal podat...bi... to ma darmowy taki newsletter?

 

 

To obowiązuje od 1 stycznia 2017.

 

Lepiej zmienić to co się do tej pory zrobiło, jeżeli ma się inaczej.

 

W praktyce wystarczy uzupełnić swój rejestr VAT w rachmistrzu, bo kwotowo nic się nie zmienia.

 

Ale w kolejnych miesiącach wydaje mi się właściwsze osobne księgowanie paragonów i faktur z nipem w KPIR, czyli dwoma zbiorczymi zapisami.

 

Te zmiany w subiekcie niewiele dają. To samo można było osiągnąć tworząc osobną kategorię.

 

Newsletter jest darmowy, bo zawiera reklamy  :)

Link to postu

Dzięki.

 

Dochodzenie trwa:

w Subiekcie można sprawdzić status podmiotu w VAT. "Wyskakują" 3 stany:

- zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony

- zarejestrowany jako podatnik VAT czynny

- nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT

Które wg Was zaliczają się do tego rejestru?

Link to postu

Dzięki.

 

Dochodzenie trwa:

w Subiekcie można sprawdzić status podmiotu w VAT. "Wyskakują" 3 stany:

- zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony

- zarejestrowany jako podatnik VAT czynny

- nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT

Które wg Was zaliczają się do tego rejestru?

 

Masz trzymać tam te faktury, które posiadają NIP.

 

http://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-od-towarow-i-uslug/art-109/

 

Gdzie się to w Subiekcie sprawdza ?

Link to postu

Czy ktoś ma pomysł jak zautomatyzować ustawianie pola "Dokument fiskalny dla podatnika VAT" w Subiekcie ?

 

Albo chociaż ułatwić to działanie.

 

Bo z tego co widzę nie można nawet włączyć kolumny z NIPem. Trzeba w każdą fakturę wchodzić i włączać podgląd drukowania, aby zobaczyć czy jest w niej firma z nipem czy nie.

 

Na liście kontrahentów w 99% mam osoby fizyczne, bo pokazuje się nazwa skrócona, a nie pełna (można to gdzieś zmienić w Subiekcie ?).

Link to postu

Dzięki.

 

Dochodzenie trwa:

w Subiekcie można sprawdzić status podmiotu w VAT. "Wyskakują" 3 stany:

- zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony

- zarejestrowany jako podatnik VAT czynny

- nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT

Które wg Was zaliczają się do tego rejestru?

 

Masz trzymać tam te faktury, które posiadają NIP.

 

http://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-od-towarow-i-uslug/art-109/

 

Gdzie się to w Subiekcie sprawdza ?

 

Tu:

 

SGT.jpg.8dd4fb895488421c49ef3be77e0bd838.jpg

Link to postu

Widzę, że bez zmiany numeracji wpisanych na dokumentach pozycji z KPIR się nie obejdzie.

 

Trzeba rozbić wszystkie miesiące na dwa księgowania zbiorcze - z kasy fiskalnej + z rejestru VAT sprzedaży.

 

To z kasy fiskalnej musi być pomniejszone o rejestr VAT sprzedaży, czyli

 

z kasy wychodzi nam 100 tys. obrotu brutto

-z rejestru vat wychodzi nam 20 tys. obrotu brutto

 

Do KPIR wpisujemy do ewidencji paragonów 80 tys. brutto

oraz 20 tys. brutto w drugiej pozycji z tytułu rejestru VAT sprzedaży.

 

Obliczeń trzeba dokonywać w Brutto, bo kasa zlicza w brutto.

 

Można spróbować uniknąć zmiany numeracji i pozostawić jedno księgowanie w dotychczasowych miesiącach (czyli do maja włącznie).

Trzeba w tym celu wyksięgować zaksięgowany miesiąc w Ewidencji paragonów, zmienić w rejestrze VAT w ewidencji paragonów kwotę na 80 tys., ale nie księgować tego ponownie automatycznie, tylko w KPIR wpisać ręcznie 100 tys. brutto, czyli tak jak było.

 

Znając życie jednak, Rachmistrz po wyksięgowaniu starego wpisu, nowy umieści na końcu miesiąca, co i tak może zburzyć numerację, choć tylko w obrębie ewentualnych kilku dokumentów z tego miesiąca (jeżeli były datowane na ostatni dzień miesiąca).

 

Nie będziemy mieli jednak za te 5 miesięcy w Rachmistrzu znaczka "zaksięgowane" w naszym rejestrze VAT.

 

 

Link to postu

Jednak wydaje mi się, że pomysł księgowania dwiema pozycjami w KPIR jest błędny.

 

To co wychodzi z drukarki fiskalnej musimy zaksięgować na podstawie raportu miesięcznego.

 

Więc w KPIR powinien zostać jeden zapis, a jedynie w rejestrze VAT powinny być dwie pozycje, składające się na sumę tego zapisu.

 

Oznacza to, że automatyczne księgowanie miesiąca w Rachmistrzu nie będzie mogło być używane.

Link to postu

Strzelę zupełnie w ciemno, ale w SGT w kartotekach Klientów można posortować po NIP i na wielu kontrahentach kliknąć PPM ---> ZBIORCZE ---> PODSTAWOWE ---> USTAW JAKO CZYNNY PŁATNIK VAT.

Może to komuś pomoże, ale strzelam zupełnie w ciemno, bo nie czuję tego tematu.

Link to postu

Nie pomogę, nie używam Rachmistrza.

 

A dajesz radę go sam obsługiwać? Tzn czy Informatyk, jest w stanie go ogarnąć w prowadzeniu firmy i ile czasu na to będzie mu potrzeba ?

 

Mi się wydaje, że daję radę :)

 

Generalnie Rachmistrz nie jest trudniejszy niż np. Subiekt, każdy sobie da radę, gorzej z przepisami.

 

Dla świętego spokoju lepiej zlecić to Biuru Rachunkowemu, no ale to kosztuje.

U mnie przy kilkunastu fakturach zakupu miesięcznie i paru innych księgowaniach, szkoda mi pieniędzy.

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...