Skocz do zawartości

Blokada wystawienia faktury dla kontrahenta bez NIP

Polecane posty

Dzień dobry,

może Pan np. zablokować pracownikowi możliwość zapisu dokumentu z negatywnie zweryfikowanym podatnikiem w Wykazie podatników VAT oraz włączyć weryfikację klienta w Wykazie podatników VAT dla nowych dokumentów. Można również zablokować możliwość dodania osoby bez uzupełnionego numeru NIP.

Subiekt nexo - Jak zablokować pracownikowi możliwość zapisu dokumentu z negatywnie zweryfikowanym podatnikiem w Wykazie podatników VAT?

Subiekt nexo - Konfiguracja parametrów dotyczących sprawdzania danych klienta w Wykazie podatników VAT podczas dodawania dokumentów

InsERT nexo - Jak włączyć wymagalność numeru NIP dla klientów?

Edytowane przez Przemysław Werner
Link to postu

Witam ponownie,

Powyższy schemat sprawdza się jeżeli chodzi o firmy natomiast nie ma zastosowania przy osobach niebędących płatnikami vat. 

Normalnie dla takich osób wystawiam paragon, a później fakturę detaliczną do paragonu, jednakże jak to zwykle bywa zdarzają się pomyłki i pracownicy wystawiają na taką osobę 

fakturę sprzedaży FS bez paragonu dlatego chciałbym zablokować możliwość wystawienia faktury sprzedaży na osobę fizyczną.   

Link to postu
Dnia 7.11.2020 o 09:54, Michał Bzdyra napisał:

Normalnie dla takich osób wystawiam paragon, a później fakturę detaliczną do paragonu, jednakże jak to zwykle bywa zdarzają się pomyłki i pracownicy wystawiają na taką osobę 

fakturę sprzedaży FS bez paragonu dlatego chciałbym zablokować możliwość wystawienia faktury sprzedaży na osobę fizyczną.  

Na ten moment nie ma takiej możliwości, ale zapisujemy sugestię na takie uprawnienie.

Link to postu

Witam,

Z racji zmiany przepisów i wymogu NIP na paragonie (gdy brana jest faktura na firmę) i ja chciałbym dopytać o pewne kwestie.
U nas wygląda to tak, że wszystkim, tzn. osobom fizycznym jak i firmom wystawiamy faktury.
Każdy z w/w dokumentów podlega w drugim kroku fiskalizacji na drukarce fiskalnej.
Fiskalizujemy (nadmiarowo) również faktury dot. firm.

Działanie jak wyżej dotychczas mocno nadmiarowe w dzisiejszych (bardzo opresyjnych czasach dla przedsiebiorców) może się okazać pułapką ponieważ w przypadku fiskalizacji faktury na firmę może się okazać, że ktoś (przez pomyłkę) nie wpisał NIP-u, to też ten nie wydrukował się na paragonie. Oczywiście działamy w modelu gdzie co do zasady powstaje najpierw faktura a dopiero nastepuje (nieobowiazkowa i nadmiarowa) fisklaizacja ale dla nadgorliwego urzędasa ta sytuacja nie musi być tak jednoznaczna jaka wydaje się dla mnie/Was. W końcu ostatecznie na dołączonym paragonie do faktury na firmę w takim przypadku nie będzie NIP.

PYTANIE 1
Czy można zablokować rejestrację fiskalną dla podmiotu typu firma, który nie ma zdefiniowanego NIP?

PYTANIE 2
Czy uprawnienie:
Zapis dokumentu sprzedaży z negatywnie zweryfikowanym podatnikiem w Wykazie podatników VAT
odnosi się również do ZK? czy tylko do FS,FL,PA,PAi?

PYTANIE 3
Rozumiem, że aby zadziałało w/w uprawnienie najpierw w systemie trzeba wymusić aby dla dokumentów następowała weryfikacja w wykazie podatników VAT?
Czy może w/w uprawnienie działa całkowicie niezależnie od ustawień w parametrach subiekta?

PYTANIE 4
Tylko się upewnie, rozumiem, ze ta weryfikacja w wykazie podaników VAT dotyczy tylko i wyłącznie firmy.
Oznacza to, że trzeba unikać błędów typu, że ktoś z rozmachu wprowadza firmę jako osobe i odwrotnie.

PYTANIE 5
Zabrałem uprawnienie: Zapis dokumentu sprzedaży z negatywnie zweryfikowanym podatnikiem w Wykazie podatników VAT i mimo, że mam włączoną w parametrach subiekta weryfikacje to przy błędnym numerze nip (celowo dla testu zmieniłem 1 cyfre) to komunikuje ale i tak mogę zapisac fakturę. Co robię źle?

PYTANIE 6
Jak mam rozumieć opcję w parametrach subiekta o nazwie:
Wykaz podatników VAT: Tylko dla czynnych podatników VAT

Dziękuje!
 

 

Link to postu
Dnia 10.11.2020 o 18:58, Użytkownik GT/NEXO napisał:

PYTANIE 1
Czy można zablokować rejestrację fiskalną dla podmiotu typu firma, który nie ma zdefiniowanego NIP?

Można zablokować zapis FD dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą do zafiskalizowanego paragonu bez NIPu.

image.png.fdd4a95d82d7513e141c842d3071caa1.png

Dnia 10.11.2020 o 18:58, Użytkownik GT/NEXO napisał:

PYTANIE 2
Czy uprawnienie:
Zapis dokumentu sprzedaży z negatywnie zweryfikowanym podatnikiem w Wykazie podatników VAT
odnosi się również do ZK? czy tylko do FS,FL,PA,PAi?

Tak

image.png.f106aac9b907ae677fef59a1b08969b7.png

Dnia 10.11.2020 o 18:58, Użytkownik GT/NEXO napisał:

PYTANIE 3
Rozumiem, że aby zadziałało w/w uprawnienie najpierw w systemie trzeba wymusić aby dla dokumentów następowała weryfikacja w wykazie podatników VAT?
Czy może w/w uprawnienie działa całkowicie niezależnie od ustawień w parametrach subiekta?

Weryfikować podatnika można również bezpośrednio z okna dokumentu.

Dnia 10.11.2020 o 18:58, Użytkownik GT/NEXO napisał:

PYTANIE 4
Tylko się upewnie, rozumiem, ze ta weryfikacja w wykazie podaników VAT dotyczy tylko i wyłącznie firmy.
Oznacza to, że trzeba unikać błędów typu, że ktoś z rozmachu wprowadza firmę jako osobe i odwrotnie.

Dla typu OF sprawdzanie podatnika również ma zastosowanie.

image.png.ba17740e82b9095c21ebbc4f51d58952.png

Dnia 10.11.2020 o 18:58, Użytkownik GT/NEXO napisał:

PYTANIE 5
Zabrałem uprawnienie: Zapis dokumentu sprzedaży z negatywnie zweryfikowanym podatnikiem w Wykazie podatników VAT i mimo, że mam włączoną w parametrach subiekta weryfikacje to przy błędnym numerze nip (celowo dla testu zmieniłem 1 cyfre) to komunikuje ale i tak mogę zapisac fakturę. Co robię źle?

Prawdopodobnie komunikat informuje o tym, że NIP jest niepoprawny. Uprawnienie weryfikuje aktywność podatnika.

Dnia 10.11.2020 o 18:58, Użytkownik GT/NEXO napisał:

PYTANIE 6
Jak mam rozumieć opcję w parametrach subiekta o nazwie:
Wykaz podatników VAT: Tylko dla czynnych podatników VAT

Opcja sprawdza wyłącznie tych klientów, którzy oznaczeni są w kartotece jako czynni podatnicy VAT.

image.png.0c093c4359f768630053d4489b909e87.png

Link to postu
Dnia 6.11.2020 o 13:36, Michał Bzdyra napisał:

Chciałbym zablokować możliwość wystawienia faktury sprzedaży FS dla kontrahenta bez numeru nip.

Wydaje mi się, że dałoby się taką blokadę zrealizować odpowiednim rozwiązaniem dodatkowym na podobnej zasadzie jak tutaj: 

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Stosunkowo często klienci podają jakieś NIP-y działalności już dawno nieaktywnych, to program nam to odrzucał. Z zasady się z nimi nie kłócimy i drukujemy fakturę "na odczepne".

Warto również zwrócić uwagę na ewentualne problemy z połączeniem z portalem podatnika - w takiej sytuacji również nie będziemy mogli wystawić faktury?

 

Wyżej opisana opcja blokady wystawienia faktury VAT dla kontrahenta bez NIP wydaje się najprostsza i również w mojej opinii bardzo potrzebna (nie licząc osoby fizycznej - bo tam domyślnie można ustawić realizację za pomocą paragonu i domyślne wysyłanie do drukarki fiskalnej).

Link to postu
  • 1 rok później...
  • 1 rok później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...