Skocz do zawartości

rozrachunki - jedna wpłata kilku kontrahentów

Polecane posty

cześć,

 

proszę o informację czy jedną wpłatę można podpiąć pod dwóch kontrahentów?

 

od dłuższego czasu borykam się z tym problemem.. uważam to za sporą wadę subiekta

 

czy planowana jest taka poprawka? czy jakiś inny sposób o którym nie wiem?

 

Przykład:

wplata PayU za 2 transakcje na kwote 900zł

faktura A na kwote 400zł

faktura B na kwotę 500zł

 

jak to rozliczyć?

 

dziękuję

Link to postu

Przykład wcale nie przedstawia scenariusza opisywanego.

 

Rozrachunek można podpiąć pod wiele innych, tym samym rozliczając:

  • faktura A na kwotę 400zł
  • faktura B na kwotę 500zł

 

Natomiast powyżej przykładu Pan chyba pyta o:

  • faktura A kontrahenta X na kwotę 400zł
  • faktura B kontrahenta Y na kwotę 500zł

 

A z jakiej racji tak to miałoby działać? Wtedy konieczna jest cesja. Cesje nie są jeszcze w pełni obsługiwane przez nexo.

Co jest obsługiwane to inni płatnicy na fakturach.

Edytowane przez Ernest Sadowski
Link to postu
3 minuty temu, Mateusz Pyka napisał:

proszę o informację czy jedną wpłatę można podpiąć pod dwóch kontrahentów?

Oczywiście, że nie.

 

5 minut temu, Mateusz Pyka napisał:

od dłuższego czasu borykam się z tym problemem.. uważam to za sporą wadę subiekta

 

czy planowana jest taka poprawka? czy jakiś inny sposób o którym nie wiem?

Jak zawsze polecam poznać poznać podstawy obsługi programu przed rozpoczęciem korzystania z niego...

 

Jedna z możliwości to korzystanie z cesyjnych form płatności, które w programie zrobią to co w rzeczywistości - czyli rozliczą kontrahentów z dokumentów i przeniosą należności na pośrednika płatności  jakim jest przykładowy PayU, wtedy należności i ich spłata będą na tego samego kontrahenta co umożliwi ich rozliczenie.

 

Powiązany temat e-pomocy: https://www.insert.com.pl/dla_uzytkownikow/e-pomoc_techniczna/3460,subiekt-nexo-–-jak-dodac-forme-platnosci-za-pobraniem.html.

Link to postu
14 minut temu, Mateusz Pyka napisał:

roszę o informację czy jedną wpłatę można podpiąć pod dwóch kontrahentów?

 

od dłuższego czasu borykam się z tym problemem.. uważam to za sporą wadę subiekta

Czy może Pan zdradzić praktyczny aspekt takiego manewru?

Bo ja nie ogarniam tej potrzeby w ogóle.

Link to postu

Panowie dzięki za szybką odpowiedź, ten troche arogancki styl proszę schować sobie do kieszeni

 

podaje kolejny przykład:

jedzie człowiek na stacje paliw Shell, kupuje paliwo 300zł dodatkowo tankuje adblue 50zł

 

kartą za pośrednictwem terminala płacę 350zł

 

otrzymuje dwie faktury, na paliwo z firmy Shell Polska, Adblue z innego NIPu

i jak niby mam rozliczyć te dwie faktury?

 

dziękuję

Link to postu
Godzinę temu, Mateusz Pyka napisał:

Panowie dzięki za szybką odpowiedź, ten troche arogancki styl proszę schować sobie do kieszeni

 

podaje kolejny przykład:

jedzie człowiek na stacje paliw Shell, kupuje paliwo 300zł dodatkowo tankuje adblue 50zł

 

kartą za pośrednictwem terminala płacę 350zł

 

otrzymuje dwie faktury, na paliwo z firmy Shell Polska, Adblue z innego NIPu

i jak niby mam rozliczyć te dwie faktury?

 

dziękuję

Taki sposób zapłaty jest raczej nie możliwy. 

 

Ja mam 2 drukarki fiskalne i 2 terminale płatnicze  na jednym sklepie.

 

Jeden terminal jest przypisany do firmy X a drugi terminal do firmy Y. Z każdego terminala pieniądze trafiają na inne konto dla innej firmy.

 

tak samo trafiło mi się na shell-u. Kupując paliwo i płyn do  spryskiwaczy płaciłem 2 razy na 2 terminalach i dostałem 2 faktury. 

 

Jak miałby sprzedawca odzyskać 50zł za AdBlu od firmy shell gdyby terminal należał do firmy shell ?? Natomiast gdyby terminal należał do sprzedawcy to musiał by zrobić przelew dla shell na kwotę 300PLN bo pieniądze trafią na konto sprzedawcy AA a nie shell-a

Edytowane przez Krzysztof Bojakowski
Link to postu
37 minut temu, Mateusz Pyka napisał:

teoria teorią ale praktyka to już coś innego ;)

 

To co napisałem nie jest teorią tylko praktyką. Podpisuję umowę na terminal płatniczy na firmę X i muszę podać numer konta na który firma z terminala ma przelać pieniądze. I tak musiałem zrobić dla dwóch firm podając inne konta. Bo przecież nie jest możliwe prowadzenie dwóch różnych firm na jednym koncie bankowym. Chyba, że są coś się zmieniło. W razie kontroli  z US ciężko będzie się wytłumaczyć że płatności dla Firmy XX wpadają na konto firmy YY. Chyba że masz opracowany własny "legalny" sposób na przeprowadzanie i rozliczanie takich transakcji.  🤔

Link to postu
W dniu 23.05.2022 o 13:29, Mateusz Pyka napisał:

podaje kolejny przykład:

jedzie człowiek na stacje paliw Shell, kupuje paliwo 300zł dodatkowo tankuje adblue 50zł

 

kartą za pośrednictwem terminala płacę 350zł

 

otrzymuje dwie faktury, na paliwo z firmy Shell Polska, Adblue z innego NIPu

i jak niby mam rozliczyć te dwie faktury?

Zgodnie z rzeczywistością. Na fakturach zastosować formę płatności typu "Karta firmowa przy zakupie", a dla wypłaty bankowej zastosować rodzaj operacji bankowej "Karta", poniżej wybrać odpowiednią kartę i dokonać rozliczenia.

 

W dniu 23.05.2022 o 13:01, Mateusz Pyka napisał:

Przykład:

wplata PayU za 2 transakcje na kwote 900zł

faktura A na kwote 400zł

faktura B na kwotę 500zł

To też nic wyszukanego. Jeśli to sprzedaż, to na obu fakturach należy zastosować formę płatności typu "Płatność za pobraniem / kredyt" ze wskazaniem PayU jako podmiotu cesyjnego. Wpłatę dodajemy wtedy na PayU, która rozliczy oczekujące na rozliczenie należności.

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...