Skocz do zawartości

Kategorie księgowe w ewidencji VAT i dekretacja po nich

Polecane posty

Zaczynam swoją przygodę z Rewizorem Nexo i napotkałem pewną trudność.

Chciałbym dekretować dokumenty wprowadzone od strony ewidencji VAT na poszczególne konta w zależności od tego jaki akurat mam dokument (paliwo, usługi, wyposażenie itp).

W Rewizorze GT sprawa jest bardzo prosta, bo zwyczajnie ustawiamy sobie kategorię (najlepiej już przypisaną do kontrahenta) do tego schemat dekretacji dla kategorii i sprawa załatwiona. Jak coś takiego uzyskać w Rewizorze Nexo?

Znalazłem że można przypisać kategorię księgową do poszczególnych dokumentów, ale to wymaga zapisania dokumentu VAT i potem albo serii kliknięć żeby dodać kategorię albo ciut mniej klikania ale przełączenia się na dokumenty do dekretacji i dodanie kategorii z tamtego poziomu. Czy jest jakiś sposób żeby można było szybciej/łatwiej przypisać kategorię do dokumentu (np z wnętrza edycji zapisu VAT)? A może jest jakiś zupełnie inny sposób rozróżniania dokumentów, a co za tym idzie wybierania dla nich odpowiedniego schematu dekretacji niż po kategoriach księgowych, a ja go zwyczajnie nie znalazłem?

Link to postu

W konfiguracji obsługi typów dokumentów można włączyć edycje opisu księgowego w dokumencie źródłowym. To spowoduję, że na zapisie w ewidencji VAT dostępna bedzie zakładka KSIĘGOWOŚĆ, a tam dostępna jest kategoria księgowa. To i tak będzie mniej wygodne niż w GT, ale zawsze coś.

Link to postu

Ooooo dziękuję! Jest to jakieś rozwiązanie problemu.

Moje pytanie dotyczy tak na prawdę odtworzenia sposobu z GT, a czy jest jeszcze jakiś inny sposób księgowania na różne konta, a właściwie wybierania odpowiednich schematów w zależności od potrzeby? Schematy są bardzo mocno rozbudowane, więc po coś one są i na pewno nie po to żeby cały zakup księgować na jedno konto, a sprzedaż na drugie ;). Pytanie tylko jaki jest zamysł/sposób robienia tego "po nowemu"?

Link to postu

Schematy dekretacji można warunkować po niemalże każdym atrybucie dokumentu źródłowego. Najczęściej jednak stosuje się kategorie księgowe i jeden schemat, z odpowiednimi warunkami. Na uwagę zasługuje również fakt, że można dodawać zapisy złożone VAT i stosować różne kategorie na pozycjach zapisu VAT. Tym sposobem jedną fakturę można ująć na kilku różnych kontach księgowych.

Link to postu
W dniu 5.09.2022 o 18:28, Alec Collins napisał:

pytanie tylko w jaki sposób można je dodać do poszczególnych zapisów

Kategorie księgowe nadaje się w obrazie księgowym. Jego edycja będzie możliwa bezpośrednio w dokumencie źródłowym po włączeniu parametru, o którym pisałem wcześniej.

Link to postu
  • 3 miesiące temu...
49 minut temu, Jarosław Domin napisał:

Co jeszcze trzeba zrobić?

W dniu 4.09.2022 o 12:50, Jacek Izydorczyk napisał:

W konfiguracji obsługi typów dokumentów można włączyć edycje opisu księgowego w dokumencie źródłowym. To spowoduję, że na zapisie w ewidencji VAT dostępna bedzie zakładka KSIĘGOWOŚĆ, a tam dostępna jest kategoria księgowa.

 

Link to postu
  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...
1 godzinę temu, Mirosław Amlicki napisał:

Dekretacja dokumentów i ten sam dokument po wykonaniu schematem dekretacji do ewidencji Vat.

Myli Pan pojęcia. To nie jest ten sam dokument.

Na pierwszym obrazku widać fakturę zakupu, na drugim zapis w ewidencji VAT, powstały w wyniku dekretacji tego pierwszego dokumentu.

Do czego chciałby Pan używać kategorii księgowej tego zapisu VAT?

Link to postu

Do dekretacji księgowej dokumentu z zapisu vat. Najpierw jak dostaje od klienta plik to pobierany jest do "Dekretacji dokumentów DD" W tym miejscu nie mam możliwości poprawienia błędnych zapisów np. w tabeli Vat. Zatem schematem dekretuję do ewidencji Vat, tam dokonuję ewentualnych korekt i schematem w/g kategorii jest dokonywany zapis na odpowiednie konta czy to kosztowe. Chyba że jest inna możliwość dekretacji księgowej z poziomu DD?

Link to postu
1 godzinę temu, Mirosław Amlicki napisał:

Dekretacja dokumentów i ten sam dokument po wykonaniu schematem dekretacji do ewidencji Vat.

Na wszystkie pytania odpowiada znajomość podstaw obsługi programu, która powinna być znana na tym etapie korzystania z programu... W nexo istnieją kategorie "handlowe" (Kategoria dokumentu) oraz kategorie księgowe (Kategoria)... Kategorie handlowe mogą być mapowane na kategorie księgowe, jak nazwa wskazuje kategorie handlowe są dostępne w programie handlowym, w ogóle nie są dostępne w księgowości, czyli na dokumentach księgowych, czyli dekretach i dokumentach VAT, więc nie ma w ogóle miejsce do którego mogłyby by zostać przeniesione. Kategorie księgowe niestety (podkreślam "niestety") obecnie nie przenoszą się z dokumentów źródłowych na dokumenty księgowe.

 

22 minuty temu, Andrzej Kubik napisał:

Do czego chciałby Pan używać kategorii księgowej tego zapisu VAT?

Ja chciałbym używać do dalszej dekretacji zapisów powiązanych z eksploatacją pojazdów, czego obecnie nie da się zrealizować w jednym kroku.

 

13 minut temu, Mirosław Amlicki napisał:

Do dekretacji księgowej dokumentu z zapisu vat. Najpierw jak dostaje od klienta plik to pobierany jest do "Dekretacji dokumentów DD" W tym miejscu nie mam możliwości poprawienia błędnych zapisów np. w tabeli Vat.

To niestety kolejne ograniczenie, na którego zdjęcie czekamy, czyli możliwość edycji obrazów księgowych.

 

14 minut temu, Mirosław Amlicki napisał:

Zatem schematem dekretuję do ewidencji Vat, tam dokonuję ewentualnych korekt i schematem w/g kategorii jest dokonywany zapis na odpowiednie konta czy to kosztowe. Chyba że jest inna możliwość dekretacji księgowej z poziomu DD?

W zależności od potrzeby / dokumentów źródłowych można przecież od razu dekretować (z potwierdzeniem) do księgi i ewidencji VAT. 

Link to postu
31 minut temu, Mirosław Amlicki napisał:

jak dostaje od klienta plik to pobierany jest do "Dekretacji dokumentów DD" W tym miejscu nie mam możliwości poprawienia błędnych zapisów np. w tabeli Vat. Zatem schematem dekretuję do ewidencji Vat, tam dokonuję ewentualnych korekt i schematem w/g kategorii jest dokonywany zapis na odpowiednie konta czy to kosztowe.

OK, rozumiem.

Może Pan spróbować generować opis na podstawie kategorii (z ew. poprawkami ręcznymi później), a w drugim kroku dekretować zapis EwVAT na konta wg warunków opartych o zawartość opisu.

Powinno się udać, choć sam nie robiłem, bo nie było takiej potrzeby i ew. poprawki moi klienci robią podczas/po jednoczesnej dekretacji do księgi i ew. VAT

Link to postu
2 godziny temu, Mirosław Amlicki napisał:

A gdzie to ustawić aby generowało opis na podstawie kategorii? W obrazie księgowym w DD mam kategorię księgową wpisaną.

No w schemacie importu - dla każdej kategorii schemat importu ze stałym opisem zgodnym z kategorią lub wyjątki.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...