Skocz do zawartości

[ROZWIĄZANO] Próba skorygowania WZ wystawionego do skorygowanej już faktury zaliczkowej - jak?

Polecane posty

1/ Klient składa zamówienie tylko i wyłącznie na 1 pozycje towarową w ilości: TW = 10 szt. po 1 zł brutto sztuka więc wartość powstałego ZK to 10 zł brutto.

2/ Klient wpłaca całą kwotę zamówienia tzn. 10 zł brutto, wystawiam zatem do tego ZK fakturę zaliczkową FL (w specyfikacji tej FL mam zatem TW=10szt o łącznej wartości 10zł)

3/ Klient prosi o dostawę cząstkową w postaci TW=3 szt, zatem wystawiam do faktury zaliczkowe (FL) pierwszą Wz-kę na TW=3 szt. o wartości łącznej 3 zł brutto.

4/ Klient stwierdza, że towary, które otrzymał są wystarczające i chciałby na tym etapie zakończyć zamówienie, naturalnie oczekuje zwrotu "nadpłaconej" kwoty w stosunku do otrzymanych towarów, czyli należny zwrot to: 7 zł.

Wystawiam zatem fakturę korygująca do FL, w specyfikacji tej korekty (skoro klient się rozmyślił z pozostałej części zamówienia), zmniejszam ilość TW do ilości wcześniej wydanych(skonsumowanych) czyli do 3 szt, dodatkowo zmniejszam kwotę zaliczki dla tego towaru TW na 3 zł (bo inaczej mechanizm by mnie nie puścił)

No i do tego momentu (krok 4) wszystko jest jasne i proste.

5/ Klient odzywa się po np. 9 dniach (od wystawienia korekty i otrzymania zwrotu kasy 7 zł) i ma dodatkową prośbę/oczekiwanie - chciałby dokonać częściowego zwrotu zakupionego towaru TW w ilosci 1 szt. (czyli pragnie lub np. powołuje się na ustawę (bo kupił przez Internet) zwrócić 1szt. z 3szt. towarów). 

 

PYTANIE:

W jaki sposób mogę przyjąć towary na stan od tego klienta? 

Gdy próbuję skorygować WZ-kę dostaję informację, że "nie można korygować WZ gdy została wystawiona kolejna faktura zaliczkowa" 

(Wszystko jest pięknie z korektą do WZ do momentu gdy nie wystawię korekty do FL, po jej wystawieniu blokuje ona WZ) 

 

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Ten problem z tego co sprawdziłem również został naprawiony.

 

Istnieje możliwość przyjęcia towarów od klienta ale chciałbym potwierdzić jak tego należy dokonać:

Załóżmy, że wykonałem 4 opisane w niniejszym poście kroki po czym (i tu krok 5) okazuje się, że klient chce zwrócić 1 z 3 nabytych towarów.

Aby dokonać powyższego wystawiam:

1. Fakturę zaliczkową końcową do ZK (a właściwie pewnie do ostatniej FL), w naszym przypadku FL końcowa będzie na 0zł

2. Koryguje FL końcową poprzez dok. KFS, tym samym generuje się zwrot w postaci KWZ.

 

Czyli działa i klient w w/w scenariuszu może zwrócić towar na magazyn.

 

Zastanawia mnie tak naprawdę jedynie faktura zaliczkowa końcowa na 0zł. Teoretycznie w ustawie o VAT można znaleźć info, że gdy przyjęta zaliczka stanowi równowartość zamówienia, wówczas faktury końcowej na 0zł się nie wystawia (poprzestajemy na fakturze zaliczce) - a my mamy taką sytuację.

 

Reasumując w w/w przypadku wystawiona faktura zaliczkowa ani nie dokumentuje przyjęcia kasy, bo jest na 0zł ani też de fakto nie wpływa na stan magazynowy (bo zrobiła to już wcześniej WZ-ka, która została "zafakturowana" fakturą zaliczkową)
Mówiąc krótko, wygląda na to, że ta faktura zaliczkowa końcowa to taki dokument "techniczny" (ale zajmujący numer wiec do księgowości trzeba przekazać) dzięki któremu jednak można wystawić korektę i dokonać zwrotu.

 

Niczego nie kwestionuje, upewniam się jedynie, że w/w modyfikacja/naprawa jest waszym zdaniem OK, bo chcielibyśmy oczywiście postępować poprawnie?

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
13 godzin temu, Użytkownik GT/NEXO napisał:

Zastanawia mnie tak naprawdę jedynie faktura zaliczkowa końcowa na 0zł. Teoretycznie w ustawie o VAT można znaleźć info, że gdy przyjęta zaliczka stanowi równowartość zamówienia, wówczas faktury końcowej na 0zł się nie wystawia (poprzestajemy na fakturze zaliczce) - a my mamy taką sytuację

 

W obowiązującym bodajże do końca 2012r. tzw. "Rozporządzeniu fakturowym" był rzeczywiście taki zapis. W obecnie obowiązującej Ustawie o ptu nie znalazłem już takiego zapisu, co nie zmienia faktu, że taka faktura może budzić wątpliwości. 

 

13 godzin temu, Użytkownik GT/NEXO napisał:

Mówiąc krótko, wygląda na to, że ta faktura zaliczkowa końcowa to taki dokument "techniczny" (ale zajmujący numer wiec do księgowości trzeba przekazać) dzięki któremu jednak można wystawić korektę i dokonać zwrotu.

 

Mogę zaproponować inne rozwiązanie, nie budzące tego typu wątpliwości, ale słabsze użytkowo: wystawienie korekty faktury sprzedaży do nieistniejącego dokumentu. Ruch magazynowy, finansowy, podatkowy - wszystko będzie OK. Minusy, to konieczność "ręcznego wklepania" danych i brak jej powiązania z zamówieniem.

 

Zapisuję Pana scenariusz do przemyślenia - w jaki sposób można lepiej to obsłużyć w programie.

Link to postu

Znalazłem artykuł z 2016 roku w tej sprawie, wygląda na to, że można wystawiać zerowe FV zaliczkowe końcowe (co prawda nie wszystkie urzędy stoją na tym samym stanowisku) co również pomaga ustalić moment obowiązku podatkowego w PIT/CIT (bo na FL zal. końcowej widoczna jest data zakończenia dostawy).

http://www.podatekvat.pl/artykul,23,12854,wystawianie-faktury-koncowej-gdy-faktury-zaliczkowe.html

 

Reasumując temat chyba mogę oznaczyć jako NAPRAWIONO :-)

Dziękujemy.

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • 3 lata później...

Mam jeszcze pytanie do tematu. Mianowicie przesiadłem się na nexo, w poprzednim programie wystawiłem faktury zaliczkowe na 100%, ale dopiero w tym roku zrealizowałem dostawę dokumentem WZ. Fizycznie WZ z nexo podpiąłem pod starą fakturę zaliczkową. Jest jakiś sposób żeby te WZ'ki w nexo nie widniały mi jako niezafakturowane? Mogę je jakoś powiązać z dokumentami nieistniejącymi w nexo? Lub jakoś zaznaczyć że są już rozliczone?

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...