Skocz do zawartości

Powiązanie dwóch lub kilku towarów pod jedną aukcję

Polecane posty

Witam,

Czy jest przewidziane w realizacji i w ogóle możliwe podpięcie kilku towarów do jednej aukcji?

Bardzo ułatwiłoby to obsługę magazynu.

Sprzedając kilka przedmiotów na jednej akcji trzeba tworzyć komplety w subiekcie i podpinać komplet do aukcji.

W naszej firmie doszło do tego że mamy tyle samo kompletów co towarów.

Jest ich kilka tysięcy.

Trzeba to kompletować dodawać składniki i jest to bardzo czasochłonne.

Pozdrawiam,

Marek

Link to postu

I tak i nie :)

 

Allegro wprowadza teraz aukcje wielowariantowe ale kiedy zacznie/skończy je wprowadzać w WebAPI Allegro, z którego korzysta Sello to nie wiadomo.

 

Dopiero jak Allegro ostatecznie zamknie sprawę aukcji wielowariantowych to dopiero wtedy Team Sello będzie wiedział jakie zmiany będą konieczne w Sello żeby zrealizować model aukcji wielowariantowych i dopiero wtedy określi się z czasem realizacji tej funkcjonalności.

 

Jeśli aukcje wielowariantowe zostaną w Sello wdrożone to wtedy prawdopodobnie pojawi się w Sello możliwość przypisania kilku towarów do jednej aukcji bo w sumie nie widzę powodu dlaczego nie miałoby to wtedy działać dla wszystkich aukcji (a nie tylko aukcji wielowariantowych!). Aczkolwiek na realizację tej funkcjonalności Team Sello będzie potrzebowało zapewne dużo czasu bo wiąże się to z wieloma przeróbkami w Sello.

 

Kiedy więc i jak ostatecznie uda się zrealizować tą funkcję to nikt nie wie i nie umie udzielić odpowiedzi bo Allegro jak zwykle wprowadza nowości po swojemu czyli masa błędów, niedomówień i martwa cisza. Ja bym obstawiał, że najpóźniej do końca przyszłego roku (a zapewne wcześniej) będzie to musiało być w Sello wprowadzone bo ludzie nie dali by żyć Teamowi Sello ;)

 

Jak chcesz wiedzieć więcej to zapoznaj się na przykład z wątkami zalinkowanymi w punkcie 7.15 w FAQ.

 

A na razie pozostaje robienie kompletów ;) My też tak robimy :)

Link to postu

 

bo w sumie nie widzę powodu dlaczego nie miałoby to wtedy działać dla wszystkich aukcji (a nie tylko aukcji wielowariantowych!).

 

 

 

Właśnie, warto odnotować taki postulat :P

Warto odnotować ale przecież nie ma prawa to działać  :(

 

Teraz do mnie dotarło, że można by się pokusić o przypisanie do jednej aukcji kilku towarów ale co to da, bo niby skąd Sello będzie wiedziało który towar zmniejszyć na magazynie?

 

Przypadki

1. Wystawiamy aukcję (np. bluzka) i przypisujemy do niej 5 towarów (np. 5 kolorów) i klient kupuje 1 sztukę, a w uwagach wpisuje że prosi o kolor wpisując:

-"niebieski",

-"nbieski" - z literówkami

-"n 1x"

-"nieb",

-"kolor numer 2",

-"kolor ze zdjęcia 2, a jak nie ma to ze zdjęcia 3".

Skąd Sello ma wiedzieć, że ma zmniejszyć stan koloru niebieskiego? Czy ma z wiadomości do sprzedawcy porównywać każdy wyraz i jego wariację? A co jeśli klient kupi na Allegro, a wiadomość o wybranym kolorze przyśle nam na maila lub zadzwoni? A co będzie gdy klient kupi 10 bluzek i poda w wiadomości 3x niebieska, 3x czerwona, 4x żółta?

 

2a. Tak samo z kompletami. Wystawiamy aukcję na której sprzedajemy komplet bluzka + czapka. Klient kupuje 1 sztukę takiego kompletu więc Sello musiałoby wiedzieć, że w takiej sytuacji musi zmniejszyć o 1 zarówno bluzkę jak i czapkę.

2b. A co w przypadku gdy sprzedajemy komplet bluzka+2 szt czapki. Klient kupuje jeden taki komplet ale skąd Sello ma wiedzieć, że bluzek ma zdjąć z magazynu 1 sztukę, a czapek 2 sztuki? Skąd ma wziąć te przeliczniki?

 

 

Wydaje mi się, że do obsługi takich sytuacji zostały stworzone w Subiekcie komplety i korzystając z mechanizmu kompletów da się opracować wszystkie przypadki. Sello raczej tego nie będzie umożliwiać za wyjątkiem aukcji wielowariantowych, w których Allegro zwróci dane o konkretnym towarze przypisanym do konkretnego identyfikatora np. rozmiar butów.

 

Chyba, że ktoś wymyśli na podstawie czego Sello miałoby wiązać kupioną na aukcji ilość z konkretnym towarem na magazynie? Bo ja po przemyśleniu sprawy to jednak tego nie widzę... :( :( :(

 

Link to postu

A ja to widzę znacznie prościej, co znaczy, że jak zwykle coś pomijam, bo mam za płytki rozum :P

 

No więc do każdej aukcji będzie można przyporządkować jeden towar jak teraz.

W towarach natomiast musi być słownik "wielowariantowy".

I tam dla każdego towaru będziemy dodawać tyle towarów z subiekta ile chcemy wariantów.

 

Czyli mamy towar w Sello Bluzka 101.

W nim mamy "Towar główny" Bluzka 101 niebieska (wybierany domyślnie, gdy jest to aukcja nie wielowarinatowa).

I warianty "Bluzka 101 czerwona", "Bluzka 101 czarna".

 

W aukcji natomiast dodajemy towar "Bluzka 101" i dzięki temu mamy wszystkie warianty tego towaru (w liście rozwijanej).

Jak ktoś kupi taki produkt, to w aukcjach nie wielowariantowych ręcznie będzie lista do wybroru wariantów danego towaru (zobacz ile czasu zaoszczędzi się dzięki temu, że do wyboru będą tylko predefiniowane warianty).

A w aukcjach wielowariantowych "jakoś" będzie każdy z wariantów powiązany z tym co Allegro zwróci.

Jak ? Nie wiem, bo nie wiem co Allegro będzie zwracać.

Jeśli będzie zwracać "Bluzka 101" wariant 1, to gdzieś w aukcji musi być słownik do przyporządkowania 1 z Allegro do wariantu "czarna".

I to by się działo automatycznie.

 

Ale proste. Biorę. ;D

Link to postu

Ja rozwiązanie twojego problemu 2a i 2b PanBanBan widzę w banalny sposób.

Wystarczy możliwość podpinania do aukcji towarów w taki sposób.

bluzka sztuk 1

czapka sztuk 2

ktoś klika 2 komplety

w sello mamy:

bluzka sztuk 2

czapka sztuk 4

I właśnie takiego rozwiązania brakuje mi w sello.

 

Prosty przykład zastosowania:

Sprzedając np kijki nordic walking.

Na magazynie mam je po 1 sztuce i też trzeba robić komplet na allegro.

A wystarczyłoby podpinać do aukcji towar kijki sztuk 2.

Jak ktoś kliknie 3 komplety mamy w sello 6 kijków.

Tym sposobem można bardzo łatwo zastąpić wiele bezsensownych kompletacji.

 

 

Link to postu

To prawda, ale całkowicie od kompletów być nie uciekł.

 

Przykład:

 

Masz 100 kijków.

Na jednej aukcji sprzedajesz po 2.

A na drugiej sprzedajesz po 2 z 2 rękawicami w komplecie.

 

Bez kompletów szybko okazałoby się, że masz wystawione 200 kijków, a na stanie tylko 100.

Każda aukcja w Sello pobrałaby maksymalną dostępną ilość na magazynie.

Link to postu

Ja osobiście i tak nie kompletuje takich przypadków.

Tylko wystawiłbym właśnie o wiele więcej sztuk niż mam na magazynie.

Ciężko kompletować jest towar którego jeszcze nie sprzedałem.

Jak się skończą komplety samych kijków to gdy ktoś je zamówi to mu nie sprzedam bo są skompletowane z rękawiczkami?

Ja kompletuje taki towar dopiero po sprzedaży (mam program do autokompletacji).

Wtedy jeszcze można jakoś dbać o stan magazynowy :).

 

 

Link to postu

Tutaj jednak trzeba rozróżnić dwie sytuacje:

- komplety na aukcji, które powodują sprzedaż kilku towarów jednocześnie

- warianty na aukcji, które powodują sprzedaż tylko jednego towaru (ewentualnie warianty kompletów, ale nie wiem czy to nie jest już zbytnio skomplikowane)

- niektórzy zapewne chcieli by jeszcze zamienniki ;)

 

W przypadku wariantów pojawia się problem przy automatycznym tworzeniu zamówień, bo w momencie tworzenia transakcji nie wiadomo jeszcze jaki kolor wybierze kupujący. Musi być zatem wprowadzony nowy byt w Sello pod tytułem "towar zgrupowany". Towar taki przed wystawieniem dokumentu musiałby zostać podmieniony na towar konkretny. Inna możliwość, to taka, aby jeden z towarów był towarem nadrzędnym i posiadał warianty. Wtedy domyślnie wystawiane by były np koszulki niebieskie z możliwością ich przestawienia na czerwone i zielone.

Powstaje jednak problem z rezerwacją koszulek niebieskich, które potem będą zmieniana na inny kolor.

Link to postu

 

Powstaje jednak problem z rezerwacją koszulek niebieskich, które potem będą zmieniana na inny kolor.

 

Tak. Jednak ten problem będzie dotyczył tylko transakcji nie wariantowych, czyli będzie tak jak teraz w tym zakresie.

Bo w wariantowych Allegro zwróci już odpowiedni wariant.

 

 

Tak czy inaczej możliwość zmiany listy towarów  z tekstowej na listę rozwijaną dla każdego towaru, w której to liście byłby tylko wcześniej zdefiniowane warianty bardzo by pomogła nawet tym, którzy nie będą korzystać z aukcji wielowariantowych.

I tu mielibyśmy rozwiązany od razu problem także towarów zastępczych.

Link to postu

I zapewne tak właśnie będzie.

Dlatego najlepszy będzie pomysł mój. ;D

Czyli rozbudowanie towarów w Sello poprzez dodanie do każdego możliwych "podtowarów - wariantów".

Najpierw w transakcji byłby towar główny i to z niego ściągane byłyby stany w Subiekcie.

Dopiero potem byłby podmieniany na właściwy albo przez FOD albo ręcznie.

 

I w ogóle gdzie jest PanBanan gdy ważne tematy są poruszane ? happy-018.gif

Link to postu

PanBanBan cały czas "inwigiluje" ten wątek i od samego rana próbuje napisać odpowiedź ale co chwilę ktoś/coś go odrywa od tego ;)

 

 

Ja rozumiem te sytuacje tak:

1. W przypadku kompletów sprawa jest prosta czyli klient kupuje 1 sztukę na aukcji, a my mamy do tej aukcji powiązane kilka różnych towarów, które schodzą nam z magazynu w równych ilościach (ewentualnie wersja rozbudowana - w różnych ilościach). To ma sens od strony transakcji i chyba dałoby się zrobić przy okazji dorabiania obsługi oficjalnych wariantów. Ale co od strony wystawiania takiej aukcji? Ja tutaj widzę masę roboty z np. opisami, zdjęciami, polami własnymi - pole własne którego towaru miałoby się wstawić w takiej aukcji? Podamy tag "opis" i który się tutaj wstawi, a może wstawią się oba opisy, który ma być pierwszy, a który drugi. Które zdjęcie się wstawi zamiast tagu [Towar::Zdjecie1] - zdjęcie pierwszego czy drugiego towaru, itd.? A co jeśli mamy tych towarów 5,10,20? Czy ma się wstawić wszystkie 20 opisów i 200 zdjęć? Nie wyobrażam sobie nawet jak TS miałoby się za to zabrać. Gigantyczna ilość pracy :( Obecne rozwiązanie w którym tworzymy komplety załatwia tą sprawę bo tak naprawdę mamy jeden towar. Opis aukcji jest jeden - prawidłowy. Klient kupuje komplet, montujemy go w SGT, schodzą nam prawidłowe ilości...

 

2. Co do nieoficjalnych aukcji wielowariantowych - to wytłumaczcie mi proszę po co TS miałoby tracić czas na dorabianie obsługi wariantów (np. tych kolorów) jeśli to już działa - bo przecież podmieniamy w takich przypadkach towar z pełnej listy towarów. Z tego co rozumiem to różnica polegałaby na tym, że klient kupuje bluzkę (towar nadrzędny) i dopiero potem gdy określi kolor (w wiadomości do sprzedawcy, mailowo, telefonicznie, itd.) to my ręcznie podmienilibyśmy ten kolor na właściwy wybierając go z rozwijanej listy na której mielibyśmy 5 kolorów (towar podrzędny). Bo Allegro nie poda nam koloru dla takiej aukcji bo nie będzie miało z czego. To czym takie rozwiązanie różni się od otwarcia pełnej listy towarowej tak jak to robimy teraz? Za wyjątkiem tego, że dojdzie nam dodatkowa robota z określaniem który towar jest nadrzędny względem jego podrzędnych ;)

 

Bo teraz mamy dodane do SGT towary:

a) o nazwie "bluzka ogólne", który nie ma stanów magazynowych w SGT ale to z niego jest wystawiana aukcja z wszystkimi kolorami tej bluzki.

b) wszystkie prawidłowe towary czyli bluzka niebieska, bluzka zielona, itd. które mają właściwe stany towarowe w SGT ale nie mają opisów i zdjęć bo z nich nie są wystawiane aukcje.

Klient kupuje towar na aukcji i w transakcji wstawia się bluzka ogólne. Jak klient określi się co do koloru to podmieniamy go z pełnej listy towarowej na właściwy kolor i już.

Po co tracić czas na dorabianie rozwiązania, które jedynie zawęzi nam pełną listę towarową do paru kolorów i nie będzie się niczym różnić od obecnego...  Gdzie tu zaleta jak i tak będziemy musieli ręcznie podmieniać kolor na właściwy tak jak to robimy obecnie? Sorry, ale po prostu tego nie widzę... :)

 

PS

Warianty nieoficjalne miały by sens gdyby Allegro umożliwiło dodawanie własnych wariantów do wszystkich aukcji z własnymi identyfikatorami, czyli każdy z nas mógłby sobie określić że np.:

dla aukcji numer 1 -np. z bluzkami.

-identyfikator 1=kolor niebieski w żółto-różowe paseczki,

-identyfikator 2=kolor zielony kiwi w pomarańczowe kropeczki,

a dla aukcji numer 2 - np. z nożami

-identyfikator 1=rękojeść z drewna bukowego,

-identyfikator 2=rękojeść ze skóry aligatora,

A następnie w fod'zie Allegro wymuszało by na kliencie wybranie właściwego wariantu. Zresztą nawet gdyby Allegro umożliwiało takie coś to i tak nie ma gwarancji, że klient wypełniłby to w fodzie. Więc to raczej fantastyka ;)

 

Allegro zwróci wariant zapewne dopiero z FODem czyli już po utworzeniu transakcji.

Tej wypowiedzi nie rozumiem - bo Allegro zwróci wariant tylko dla aukcji oficjalnie obsługujących warianty (czyli buty), czy może Bartek masz potwierdzenie, że ta fantastyka zostanie wprowadzona dla wszystkich aukcji i umożliwi użytkownikom przypisywanie do identyfikatorów własnych dowolnie wpisanych wariantów?

 

PS2

Powyższe oczywiście nie dotyczy oficjalnych aukcji wielowariantowych gdzie wiadomo, że warianty oficjalnie będą zwracane w fodach (np. rozmiary butów)

 

PS3

Zamiast kombinowania z wariantami nieoficjalnymi (tych bluzek) to ja (i zapewne większość użytkowników) wolał bym poświęcić ten czas na dorobienie auto-funkcji (auto-aktualizacji stanów, auto-zmniejszania, auto-zakańczania, itd.). Czegoś co realnie przyczyni się do automatyzacji naszej pracy :)

 

PS4

Chyba nie takiej odpowiedzi się spodziewaliście ;) ale po przemyśleniu sprawy i widząc ile chłopaki z TS mają roboty to staram się patrzeć na życie mocno realnie :(

Link to postu

 

Ale co od strony wystawiania takiej aukcji? Ja tutaj widzę masę roboty z np. opisami, zdjęciami, polami własnymi - pole własne którego towaru miałoby się wstawić w takiej aukcji? Podamy tag "opis" i który się tutaj wstawi, a może wstawią się oba opisy, który ma być pierwszy, a który drugi. Które zdjęcie się wstawi zamiast tagu [Towar::Zdjecie1] - zdjęcie pierwszego czy drugiego towaru, itd.? A co jeśli mamy tych towarów 5,10,20? Czy ma się wstawić wszystkie 20 opisów i 200 zdjęć? Nie wyobrażam sobie nawet jak TS miałoby się za to zabrać. Gigantyczna ilość pracy :( Obecne rozwiązanie w którym tworzymy komplety załatwia tą sprawę bo tak naprawdę mamy jeden towar. Opis aukcji jest jeden - prawidłowy. Klient kupuje komplet, montujemy go w SGT, schodzą nam prawidłowe ilości...

 

 

Hmm... ja to widzę znacznie prościej i w znacznie bardziej ograniczonym zakresie.

Towary wielowariantowe, to nie "różne towary" tylko ten sam towar z różnymi opcjami do wyboru przez klienta.

Więc wstawi się tylko i wyłącznie opis, zdjęcia, pola własne towaru głównego.

Czyli dokładnie tak jak jest obecnie.

Mając aukcję ze śrubami, albo naklejkami do wyboru, mam na niej opisane wszystkie, a to klient decyduje o którą dokładnie mu chodzi.

W przypadku towarów kompletnie różnych, wymagających oddzielnych zdjęć i opisów - nie możnaby korzystać z wilowariantowości, bo to nie są warianty tylko inne towary.

 

 

2. Co do nieoficjalnych aukcji wielowariantowych - to wytłumaczcie mi proszę po co TS miałoby tracić czas na dorabianie obsługi wariantów (np. tych kolorów) To czym takie rozwiązanie różni się od otwarcia pełnej listy towarowej tak jak to robimy teraz? Za wyjątkiem tego, że dojdzie nam dodatkowa robota z określaniem który towar jest nadrzędny względem jego podrzędnych ;)

 

 

Właśnie o ten zmniejszony wybór chodzi. I to jedyna i największa zaleta.

Nie dość, że szybciej, to jeszcze ogranicza się w sposób znaczny ryzyko wybrania np. Bluzki 102 zielonej zamiast 101 zielonej.

 

A dodatkowa praca to nie jest, bo i tak musi być zrobiona w związku z butami.

Sam chyba wiesz, że takie zmiany są robione natychmiast :P;D ;D

 

Chodzi tylko o to, aby tą zmianę dało się wykorzystać także w innych towarach.

 

 

PS

Warianty nieoficjalne miały by sens gdyby Allegro umożliwiło dodawanie własnych wariantów do wszystkich aukcji z własnymi identyfikatorami, czyli każdy z nas mógłby sobie określić że np.:

dla aukcji numer 1 -np. z bluzkami.

-identyfikator 1=kolor niebieski w żółto-różowe paseczki,

-identyfikator 2=kolor zielony kiwi w pomarańczowe kropeczki,

a dla aukcji numer 2 - np. z nożami

-identyfikator 1=rękojeść z drewna bukowego,

-identyfikator 2=rękojeść ze skóry aligatora,

 

Na to raczej bym nie liczył :P :P

Po pierwsze musiałby to obsługiwać najpierw MS, a po drugie...to zbyt skomplikowane, większość czarnej masy nie wiedziałaby co to takiego, trzebaby przeszkolić support, napisać pomoc. To nie na możliwości Allegro :P

 

A następnie w fod'zie Allegro wymuszało by na kliencie wybranie właściwego wariantu. Zresztą nawet gdyby Allegro umożliwiało takie coś to i tak nie ma gwarancji, że klient wypełniłby to w fodzie. Więc to raczej fantastyka ;)

 

Nie wiem jak Allegro planuje rozwiązać ten problem, ale ja bym nie pozwolił na zakup bez wybrania wszystkich kluczowych opcji.

 

PS3

Zamiast kombinowania z wariantami nieoficjalnymi (tych bluzek) to ja (i zapewne większość użytkowników) wolał bym poświęcić ten czas na dorobienie auto-funkcji (auto-aktualizacji stanów, auto-zmniejszania, auto-zakańczania, itd.). Czegoś co realnie przyczyni się do automatyzacji naszej pracy :)

 

Tak, ale ta funkcjonalność i tak będzie, a auto funkcje nie  :Plol-031.gif

Chodzi o to, aby dało się to wykorzystać także do czegoś innego niż buty.

Zwłaszcza, że po butach pierwszym logicznym rozszerzeniem tej funkcjonalności będą....ubrania, bo też mają rozmiary.

 

Link to postu
  • 2 lata później...

Podbijam temat. Allegro wprowadziło już warianty więc już powinno być wiadomo jak to ugryźć od strony programistycznej.

 

Co do strony praktycznej wg mnie na początek wystarczy możliwość przypisania do jednej aukcji wielokrotności danego towaru. My (i jak widzę inni również) akurat bardzo często wystawiamy pakiety wielorodności jednego towaru.

 

Czyli w sello przypisujemy do danej aukcji 1,2 ,3 itd sztuki towaru z subiekta.

 

Dodam, że pobieranie stanów magazynowych przy obecnym systemie sprzedaży na allegro w formie sklepów nie ma większego sensu. Wszyscy wystawiają maksymalną liczbę sztuk na alelgro , aby aukcja nie zakończyła się przed czasem, bo liczy się liczba sprzedanych sztuk.

 

Ze stanów subiekta do allegro korzysta pewnie niewiele osób, może jakieś antykwariaty itp, gdzie ma się unikatowych sztuk ograniczoną ilość.

Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

 

Link to postu

Podbijam temat. Allegro wprowadziło już warianty więc już powinno być wiadomo jak to ugryźć od strony programistycznej.

 

Wielowarianty allegrowe to nic innego jak osobne aukcje, więc każdy z towarów ma swoje odzwierciedlenie w programie magazynowym, no chyba że piszesz o jakiś innych wielowariantach ?

 

Ze stanów subiekta do allegro korzysta pewnie niewiele osób, może jakieś antykwariaty itp, gdzie ma się unikatowych sztuk ograniczoną ilość.

Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

 

Poprawiam, nie jestem antykwariatem i nie mogę uzupełnić towaru w pierwszej lepszej hurtowni.

Link to postu

 

Ze stanów subiekta do allegro korzysta pewnie niewiele osób, może jakieś antykwariaty itp, gdzie ma się unikatowych sztuk ograniczoną ilość.

Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.

 

Poprawiam, nie jestem antykwariatem i nie mogę uzupełnić towaru w pierwszej lepszej hurtowni.

 

:D

Ja też poprawiam. Ściągnięcie towaru zajmuje mi trochę czasu, zwłaszcza, że moi hurtownicy też miewają przerwy w dostępności, bo np. statek w Hanowerze utknął.

 

Tak więc mam ścisłą ilość na Allegro taką jak w Subiekcie i taką jak w magazynie.

Link to postu

Właściwie to nowe warianty mają się nijak do wstawiania na aukcji wielu towarów, bo są to osobne aukcje na Allegro. Raczej to moduł towarów powinien być rozbudowany o modele, podobnie jak to miało miejsce w Subiekcie na rzecz obsługi wariantów w vendero. Póki co jednak Allegro przysypało nas masą dodatkowej pracy więc nie zajmiemy się tym teraz. Najpierw rzeczy, bez których nie można się obejść.

Link to postu
  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...