Skocz do zawartości

Eksport do EN (BETA)

Polecane posty

Dla mnie jest zagadką, czemu team sello tym się nie zajmie, nie wiem o co chodzi... Paczkomaty się dało a odbiór w punkcie poczty nie... Tak samo to działa w FOD-ach...

 

Sello nie odbiera, ale u mnie ludki wybierają taką opcję. Na razie eksportuj normalnie jako paczki a w EN sobie dopisuj punkt odbioru.

Link to postu

Witam wszystkich!

 

Na początku roku utworzyłem nową bazę w sello, bo stara już była przeładowana i jest obecnie swego rodzaju archiwum.

Wcześniej eksport do EN działał bez problemu.

Wszystkie ustawienia sello (łącznie z definicją exportu danych) zostały skopiowane 1:1 a EN nie chce teraz przyjmować pliku XML.

 

Objawia się to komunikatem w EN:

 

Plik jest niezgodny ze schematem (EN:11705)

 

Element 'Nadawca', attribute 'Guid': [facet 'pattern'] The value '' is not accepted by the pattern '[{][a-zA-Z0-9]{8}[-][a-zA-Z0-9]{4}[-][a-zA-Z0-9]{4}[-][a-zA-Z0-9]{4}[-][a-zA-Z0-9]{12}[}]'. (linia:1) (EN:11706)

 

Element 'Nadawca', attribute 'Guid': '' is not a valid value of the atomic type 'guid'. (linia:1) (EN:11706)

 

Przesłano plik nieznanego typu (EN:16719)

 

Porównałem oba pliki wynikowe .XML ze starej bazy i nowej - poniżej różnica:

--- stara baza ---

<Nadawca Struktura="1.6" Nazwa="xxxxx" NazwaSkrocona="xxxxx" Ulica="xxxxx" Dom="xxx" Lokal="xxx" Miejscowosc="xxxxx" Kod="xxxxx" NIP="xxxxx"

Zrodlo="NADAWCA" Guid="{4114C11A-8703-43E0-8179-B0193E800425}">

 

--- nowa baza ---

<Nadawca Struktura="1.6" Nazwa="xxxxx" NazwaSkrocona="xxxxx" Ulica="xxxxx" Dom="xxx" Lokal="xxx" Miejscowosc="xxxxx" Kod="xxxxx" NIP="xxxxx"

Zrodlo="NADAWCA" Guid="">

 

Obecnie Guid jest puste i to jedyna różnica - czyli można przyjąć że jest to 100% przyczyna problemu. Ale nie wiem skąd ta różnica się bierze, dlaczego teraz Guid jest pusty ?

Proszę o jakąś podpowiedź.

Pozdrawiam,

Rafał.

 

Link to postu

Na początku roku utworzyłem nową bazę w sello, bo stara już była przeładowana i jest obecnie swego rodzaju archiwum.

Wcześniej eksport do EN działał bez problemu.

 

Odpowiedź nr 146 w tym wątku zawiera nowa transformaty, link tutaj:

https://forum.sello.pl/index.php?topic=6309.msg41357#msg41357

 

Od 1 stycznia 2014 jest nowa wersja EN'a i nowe transformaty.

Link to postu

1. Odnośnie e-przesyłki to czy ktoś wie czym to się różni od biznesowej z odbiorem w placówce pocztowej?

 

Ciekawostka: na stronie Poczty Polskiej nie ma już e-przesyłki. Ale nadal w specyfikacji do EN’a są oddzielne rodzaje wysyłki: dla e-przesyłki jest to 850, a dla biznesowej 852. Dodatkowo w 850 jest pole na podanie placówki odbiorczej, a w biznesowej 852 nie ma.

Wychodzi na to, że trzeba sobie radzić na razie tak jak e-kupowanie napisał, że ręcznie dopisuje w EN’ie miejsce odbioru dla biznesowej.

 

A w ogóle jak wygląda taki mail od Allegro informujący, że klient wybrał e-przesyłkę, czy te placówki pocztowe mają jakieś numery/symbole czy trzeba podać adres konkretnej placówki tak jak bezpośrednio wypełniając w EN’ie?

 

2. Czy do każdego rodzaju przesyłek w En’ie trzeba tworzyć oddzielny zbiór czy można importować, eksportować i wysłać wszystko do placówki pocztowej w jednym zbiorze?

 

Link to postu

A w ogóle jak wygląda taki mail od Allegro informujący, że klient wybrał e-przesyłkę, czy te placówki pocztowe mają jakieś numery/symbole czy trzeba podać adres konkretnej placówki tak jak bezpośrednio wypełniając w EN’ie?

Nie mają znanych mi kodów. W EN wpisuję 1-szą linijkę z FOD-a. Przykładowy kawałek FOD-a:

 

Odbiór w punkcie:

UP Cieszyn 1

Ulica Rynek 13

43-400 Cieszyn

 

2. Czy do każdego rodzaju przesyłek w En’ie trzeba tworzyć oddzielny zbiór czy można importować, eksportować i wysłać wszystko do placówki pocztowej w jednym zbiorze?

Można wszystkie łączyć w jeden zbiór. Można oddzielnie - wtedy PzO mają więcej roboty.

Link to postu
Dla mnie jest zagadką, czemu team sello tym się nie zajmie, nie wiem o co chodzi... Paczkomaty się dało a odbiór w punkcie poczty nie... Tak samo to działa w FOD-ach...

Nie jest to tajemnicą, już o tym pisałem. Odbiory w punkcie powinny działać, niestety przez wzgląd na brak środowiska testowego nie byliśmy w stanie przetestować każdego odbioru w punkcie - a jak widać, nie zadziałało do końca poprawnie.

 

Nie wiem dlaczego ale w nowej bazie nie było wypełnione pole pd_GUID w tabeli pd__Podmiot. Przekopiowałem ten sam guid do nowej bazy i już działa.

Również spotkaliśmy się z tym problemem, że przy zakładaniu nowej bazy czasami nie jest dodawany GUID. Niestety przyczyny nie udało nam się jeszcze ustalić. Kopiowanie GUIDu z poprzedniej bazy to nie jest dobry pomysł, bo z tego pola korzysta mechanizm odtwarzania powiązań towarów z aukcjami. Może zatem na nowej bazie źle powiązać towary.

 

Sugerowałbym aby wygenerować GUID za pomocą jakiegoś narzędzia online i wstawić w to pole.

 

 

Link to postu
Nie jest to tajemnicą, już o tym pisałem. Odbiory w punkcie powinny działać, niestety przez wzgląd na brak środowiska testowego nie byliśmy w stanie przetestować każdego odbioru w punkcie - a jak widać, nie zadziałało do końca poprawnie.

 

Fajnie, jak by się do marca udało wprowadzić. Może wystarczyło by zrobić xml-a z wpisem odbioru w punkcie jako kolejny eksport z sello?

Link to postu

Nie mają znanych mi kodów. W EN wpisuję 1-szą linijkę z FOD-a. Przykładowy kawałek FOD-a:

Odbiór w punkcie:

UP Cieszyn 1

Ulica Rynek 13

43-400 Cieszyn

 

1. Czy w tych mailach nie ma czasem numeru PNI - pocztowy numer identyfikacyjny ?

Taki numer 6-cio cyfrowy.

 

Bo dla e-przesyłki nie można już nowej umowy podpisać (oficjalnie/nieoficjalnie już jej nie ma). Są tylko dla tych co mają podpisane umowy.

 

A w specyfikacji do przesyłki biznesowej z odbiorem w punkcie jest pole PniUP i jeśli jest odbiór w placówce to tutaj wystarczy podać numer tej placówki do odbioru.

 

Jeśli numer jest podawany w mailach od Allegro to możnaby z maila skopiować go do jakiegoś pola z transakcji które jest dostępne w Sello do eksportu i nie jest jednocześnie wykorzystywane, np. adres c.d.

 

Wtedy wystarczyłoby z maila kopiować ten numer do wybranego pola a następnie transformata wyciągałaby go z tego pola i importowała do EN'a, nie trzeba by go ręcznie wprowadzać w EN'ie i byłaby kompletna transformata do biznesowej (również z odbiorem w placówce).

 

Na razie to by wystarczyło ale ten numer PNI musi być w mailu od Allegro.

 

Na stronie śledzenia poczty polskiej w pomocy jest też dostępny plik csv zawierający adresy wszystkich placówek wraz z tym numerem PNI.

 

2. Bartek też coś pisał że powinny działać odbiory w punkcie więc skąd Sello bierze ten numer placówki do wydania przesyłki? Może jest już jakieś pole w Sello dla odbioru w placówce?

Link to postu

PNI jest dostępny tutaj: http://odbiorwpunkcie.poczta-polska.pl/ jak klikniesz na ikonę wybranego Urzędu. W Allegro nie ma. Dla jasności ja też nie nadaję eprzesyłki tylko binzesową (od stycznia 'kurierską 48') z odbiorem w punkcie.

 

Pewnie Poczta udostępnia jakiś samoaktualizujący się spis, skąd można zaciągnąć te numery. Bartku?

Link to postu

1. No właśnie o tej stronie pisałem - na dole można pobrać plik csv ze spisem tych placówek ale ja nie umiem połączyć tego pliku z transformatą, żeby wyciągnąć z niego numer PNI na podstawie maila od Allegro.

 

A może w formularzu Allegro jest gdzieś już podany ten numer PNI i Sello go pobiera jakoś.

 

Szkoda by było nie zamknąć już tych biznesówek (paczka 48) z odbiorem w punkcie.

 

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Dlatego jest tak mało pobrań bo zrobienie tego importu to wyższa szkoła jazdy.

 

Pytanie jak jest z numerami nadania. Czy dalej mam swoją pule i ja je wysyłam do EN a w sello tylko tworzymy maila z szablonu i wysyłamy do odbiorców. Czy numery nadawcze tworzą się już w EN i niema możliwości ich pobrania ?

 

To dal mnie ważne zanim pójdę dalej.

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Link to postu

Dlatego jest tak mało pobrań bo zrobienie tego importu to wyższa szkoła jazdy.

 

No trochę trwa dogranie z Pocztą szczegółów bo nawet na Poczcie nie orientują się za bardzo. Przedstawiciel swoje, jakiś nadzór nad EN'em swoje, a i panie w placówce co każda to swoją opinię ma ;)

Ale najlepiej dogadywać się w placówce bo z nimi się potem współpracuje :)

 

 

Pytanie jak jest z numerami nadania. Czy dalej mam swoją pule i ja je wysyłam do EN a w sello tylko tworzymy maila z szablonu i wysyłamy do odbiorców. Czy numery nadawcze tworzą się już w EN i niema możliwości ich pobrania ?

 

I tak i tak - jak wolisz:

1. EN nadaje własne numery i wtedy nie masz ich jak pobrać do Sello - jest na poczcie eksport zwrotnego pliku ale nie wiem jak go wczytać do Sello. Trzeba je wpisywać ręcznie ale po co jak działają numery z puli :)

 

2. Dostajesz pulę numerów, wprowadzasz do Sello i eksportujesz pliki do EN'a już z Twoimi numerami nadania. Przy imporcie EN rozpoznaje, że masz już numer nadania więc używa tych podanych w pliku. W Sello są automatycznie, więc nie trzeba nic wprowadzać. Duża oszczędność czasu w stosunku do ręcznie wypełnianych druczków i wklepywania numerów nadania ręcznie.

 

3. Z ciekawości czy w Sello jest gdzieś w ogóle opcja importu z innych programów?

Link to postu

My mamy na paczki biznesowe - teraz przesyłka kurierska 48, a na Allegro nazywa się to Pocztex - kurier48.

 

I za radą forumowicza e-kupowanie na listy polecone firmowe ale podobno to te same numery co na zwykłe listy polecone.

 

Już nie ma zwykłych paczek pobraniowych - nazywają się one ekstra24, paczka24 i paczka48.

 

Podobno poczta akceptuje jeszcze stare własne druki od firm, np. u nas w placówce ludzie nadają przesyłki na własnych wydrukach i pisze na nich przesyłka biznesowa, a my mamy nowe z EN i pisze na nich przesyłka kurierska 48. Ponoć będą musieli to zmienić żeby pisało przesyłka kurierska 48.

 

Jak masz na paczki zwykłe (ekonomiczne i priorytetowe) to wydaje mi się że zostaną te same numery bo w paczkach zwykłych nic się tak naprawdę nie zmieniło. Ale nie jest to Kurier48 - Kurier48 to przesyłka biznesowa. Sprawdź sobie te linki to będziesz wiedział co zamienili i na co:

http://news.allegro.pl/article/16081-udostepnilismy-nowe-formy-dostawy-poczty-polskiej

 

http://media.poczta-polska.pl/pr/263293/poczta-polska-gwarantuje-termin-dostawy-paczek-i-daje-do-nich-bezplatne-ubezpieczenie

 

Na wszelki wypadek dopytaj też swojego PH z poczty.

 

Link to postu

Firmowe są na fakturę z VAT więc nie tracisz na Vacie jak jesteś Vatowcem.

 

To samo z paczkami zwykłymi - nie mając umowy z pocztą na przesyłki biznesowe tak naprawdę jesteś stratny na każdej jednej paczce o kwotę VAT bo na nie jest stawka zwolniona na poczcie.

Ale Ty nabijając koszty transportu na paragonie lub fakturze musisz nabić je ze stawką 23%.

 

W skali roku zbierają się z tego grube tysiące podatku Vat do zapłaty.

Ja się załamałem jak policzyłem ile za zeszły rok byłem stratny na tym Vacie :(

 

No i ceny są niższe niż normalnie ale nie wczytywałem się jeszcze w nie dokładnie. A jak masz dużo wysyłek (kilka tysięcy miesięcznie tych przesyłek firmowych) to jeszcze rabaty są na nie.

 

Czy ktoś wie od jakiej ilości przesyłek firmowych zaczynają się te rabaty na przesyłki firmowe?Nie chcę już męczyć mojego PH :)

 

My np. za poleconą firmową do 2kg w gabarycie B płacimy 8,73zł brutto (zamiejscowa) lub jak się uda miejscowa to tylko 7,38zł brutto.

 

A normalnie jest to 9,50 bez względu na to czy miejscowa czy zamiejscowa.

Ale są tylko jakby ekonomiczne i nie ma tutaj listów priorytetowych.

Link to postu

Firmowe są na fakturę z VAT więc nie tracisz na Vacie jak jesteś Vatowcem.

 

To samo z paczkami zwykłymi - nie mając umowy z pocztą na przesyłki biznesowe tak naprawdę jesteś stratny na każdej jednej paczce o kwotę VAT bo na nie jest stawka zwolniona na poczcie.

Ale Ty nabijając koszty transportu na paragonie lub fakturze musisz nabić je ze stawką 23%.

 

W skali roku zbierają się z tego grube tysiące podatku Vat do zapłaty.

Ja się załamałem jak policzyłem ile za zeszły rok byłem stratny na tym Vacie :(

 

No i ceny są niższe niż normalnie ale nie wczytywałem się jeszcze w nie dokładnie. A jak masz dużo wysyłek (kilka tysięcy miesięcznie tych przesyłek firmowych) to jeszcze rabaty są na nie.

 

Czy ktoś wie od jakiej ilości przesyłek firmowych zaczynają się te rabaty na przesyłki firmowe?Nie chcę już męczyć mojego PH :)

 

My np. za poleconą firmową do 2kg w gabarycie B płacimy 8,73zł brutto (zamiejscowa) lub jak się uda miejscowa to tylko 7,38zł brutto.

 

A normalnie jest to 9,50 bez względu na to czy miejscowa czy zamiejscowa.

Ale są tylko jakby ekonomiczne i nie ma tutaj listów priorytetowych.

 

Czuję się wywołany, więc podziękuję za miłe słówka :)   Plusik też dostałem?

 

Rabaty na firmowe to pewnie od wielu tysięcy, znając pocztę... Ustawiłeś sobie w EN, żeby samemu zaznaczało miejscowe? Można się zdziwić jak daleko od nas sięgają 'miejscowe'. Chyba zależy to działania sortowni pocztowych.

Link to postu

No wkręciłeś mnie. Ja wysyłam parę tysięcy poleconych w miesiącu. Szczególnie eko A i B. Powiedz mi jaką masz cenę brutto na takie listy ?

 

Nawet nie pytałem, ja mam firmowe jak PanBanBan. PH zawsze mówi, że to nie dla nas, bo rabaty to od kilku tysięcy. Nie wiem, czy wie co mówi, ale po prostu to zapamiętałem. Trzeba cisnąć PH.

Link to postu

e-kupowanie a masz jakieś wymagania odnośnie ilości wysyłek tych listów aby były firmowe ?

 

PH mi tu wylatuje z jednorazowym nadaniem minimum 500listów.

 

Zaczynam myśleć że robi mi to specjalnie.

 

Firmowe nie mają limitów (coś tam trzeba zadeklarować zapewne). Mnie też zniechęcali... W końcu ściągnąłem regulamin ze strony poczty i poprosiłem o wskazanie, że to jest usługa dla określonej grupy zawodowej. Bo tak PH stwierdziła przez telefon. Niestety regulamin jest jednoznaczny i poczta musi udostępnić to każdemu (tak było, aktualnego regulaminu nie czytałem, ale skoro PanBanBan dostał to znaczy, że można). Mieliśmy już kilkoro PH z ramienia poczty i powiem, że mam wrażenie, że co PH to inny regulamin Poczty  ::)

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...