Skocz do zawartości

Insert Nexo

Polecane posty

Co to za dziwo i dlaczego znowu nie ma w tym Sello ?

http://www.insert.com.pl/aktualnosci/informacje/2014/insert_roadshow_2014.html

 

 

Teraz zadam niemądre pytanie - czy abonament na Insert GT będzie uprawniał do aktualizacji do Nexo ?  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Oj oj oj, ale się uśmiałem :P  :P :P :P

 

InsERT nexo to rozwiązanie kompleksowe, usprawniające działanie całej firmy, a nie tylko poszczególnych działów.

 

To zdanie bez Sello mi się nie zgadza. No chyba, że teraz Subiekt wchłonie Sello, bo Gestora też w tym nie ma - pewnie też został wchłonięty.

 

 

Ktoś wie jakie "rewolucje" ten system ze sobą niesie ?

Link to postu

Co to za dziwo i dlaczego znowu nie ma w tym Sello ?

http://www.insert.com.pl/aktualnosci/informacje/2014/insert_roadshow_2014.html

 

 

Teraz zadam niemądre pytanie - czy abonament na Insert GT będzie uprawniał do aktualizacji do Nexo ?  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Oj oj oj, ale się uśmiałem :P  :P :P :P

 

InsERT nexo to rozwiązanie kompleksowe, usprawniające działanie całej firmy, a nie tylko poszczególnych działów.

 

To zdanie bez Sello mi się nie zgadza. No chyba, że teraz Subiekt wchłonie Sello, bo Gestora też w tym nie ma - pewnie też został wchłonięty.

 

 

Ktoś wie jakie "rewolucje" ten system ze sobą niesie ?

 

Dostałem ulotkę z Insertu na ten temat. Ani słowa o integracji z allegro, no chyba, że w określeniu "zaspokoi potrzeby nowoczesnych przedsiębiorców".

 

Może to są te tajemnicze integracje nad którymi pracuje TS (TeamSello)?

Link to postu

Są w tej ulotce jakieś szczegóły ?

Czy tylko żargon marketingowy ?

 

Inaczej mówiąc - zaciekawiła Cię ta oferta ?  :)

 

Tak się zastanawiam jak bardzo kompatybilny będzie ten nowy system ze starym, oczywiście jeśli chodzi o dodatki  i integracje.

Ale na logikę, jak by miał być kompatybilny, to by przecież nie powstał, bo już jest GT :P

 

Pewnie Sfera będzie kompatybilna, co da pole do rozgłaszania "a widzicie, jak byście wywalili 1000 na Sferę, to teraz nie musielibyście wywalać drugi raz 500 na zmianę dodatku" :P

 

Link to postu

InsERT nexo to nowa linia produktów, następca InsERT GT. Jest to system stworzony całkowicie od nowa. Kompatybilny z dodatkami raczej nie będzie, gdyż cały model obiektowy jest inny. Sfera jest zupełnie inna, daje w zasadzie nieograniczone możliwości. Część danych (kartoteki towarowe, kontrahenci itp) można zaimportować z systemu Subiekt GT.

 

Informacje nt Roadshow 2014

http://www.insert.com.pl/aktualnosci/informacje/2014/insert_roadshow_2014.html

 

 

Tak, to jest ta tajemnicza integracja, nad którą pracowaliśmy w ostatnim czasie. Sello będzie współpracować z nowym systemem od wersji 1.15.2, która pojawi się w okolicach premiery InsERT nexo w przyszłym tygodniu.

 

Współpraca Sello z Subiektem nexo będzie się odbywać na podobnych zasadach jak współpraca z Subiektem GT. Z racji dużo większych możliwości jakie daje nexo można liczyć na to, że w kolejnych wersjach Sello współpraca pomiędzy systemami będzie rozwijana bardziej na korzyść nexo niż GT.

 

W wersji 1.15.2 są pewne ograniczenia i znane nam "przypadłości":

- jeśli Sello pracowało wcześniej z GT, nie ma możliwości przepięcia tej bazy do Subiekta nexo - trzeba założyć nową bazę Sello.

- ze względu na pewne braki w Sferze nexo w wersji 1, nie da się wyświetlić z Sello dokumentów, towarów i kontrahentów (zwanych w nexo podmiotami). W kolejnej odsłonie nexo możliwość taka będzie.

- ze względów technicznych są jeszcze pewne problemy z dostępem do nexo z poziomu Sello z wielu wątków - czyli trwająca synchronizacja z nexo i np próba wystawienia dokumentu ręcznie może się zakończyć niepowodzeniem.

- brak importu zamówień z nexo

 

 

Link to postu

- jeśli Sello pracowało wcześniej z GT, nie ma możliwości przepięcia tej bazy do Subiekta nexo - trzeba założyć nową bazę Sello.

 

Czy w związku z tym można liczyć na funkcje przeniesienia ustawień z aktualnej bazy na nową?

Jak pomysle ile to roboty to mnie skręca...

 

- brak importu zamówień z nexo

 

A kiedy będą?

Link to postu

Bartek, dzięki za te informacje.

 

Pierwsze wersje Nexo z pewnością obarczone będą wieloma błędami i problemami, tak więc przesiadka zasadna będzie gdzieś za rok.

 

Ale czy wiadomo Tobie jaki jest plan Insertu co do GT ?

Czy oba systemy będą równolegle aktualizowane, czy też zmiana w przepisach odzwierciedlana będzie tylko w Nexo, a w GT już nie ?

Link to postu

No to teraz będziecie mieć dwa razy więcej pracy, bo każdą nowość trzeba będzie dostosować dla dwóch teoretycznie rożnych systemów, a my użytkownicy serii GT o większych zmianach w Sello w tym roku możemy zapomnieć( czyt. najnowsze dziecko Insertu będzie priorytetem).

 

P.S. Dlaczego nie zdecydowaliście się na całkiem nowe Sello pisane od podstaw? wtedy chociaż naprawilibyście stare błędy...

Link to postu

Pierwsze wersje Nexo z pewnością obarczone będą wieloma błędami i problemami, tak więc przesiadka zasadna będzie gdzieś za rok.

 

Masz rację - na pewno będzie niedorobione :)

Ale ważniejsze pytanie po co ktoś miałby się przesiadać? :(

 

GT jest dopracowane dzięki obecności na rynku od wielu lat i jest wiele rozszerzeń. Ile czasu minie zanim nexo będzie takim system.

Dodatkowo, który rozsądny właściciel firmy będzie inwestował żeby przesiadać się z GT na nexo jak GT działa prawidłowo od tylu lat - chyba, że Insert będzie rozdawał licencje nexo za darmo ;)

 

Do Insertu:

Działałam na XP, mam kilka licencji na GT, wykupionych kilka rozszerzeń, znam się na tyle na ile jest mi potrzebne. Dopóki świat informatyczny nie przejdzie na komputery światłowodowe to po jaką cholerę miałbym chcieć płacić za wszystko nowe i dodawać sobie pracy z nauką nowego.

 

No to teraz będziecie mieć dwa razy więcej pracy, bo każdą nowość trzeba będzie dostosować dla dwóch teoretycznie rożnych systemów, a my użytkownicy serii GT o większych zmianach w Sello w tym roku możemy zapomnieć( czyt. najnowsze dziecko Insertu będzie priorytetem).

 

Dokładnie pomyślałem to samo i też się zmartwiłem :(

 

 

Nie mam ochoty uczyć się nowego nexo i wiązałem duże nadzieje z Sello, a teraz będzie jedna wielka kupa.

 

Sello po tylu latach współpracy z GT wciąż nie działa jeszcze na 100% prawidłowo. To ile czasu zajmie żeby działało prawidłowo z nexo?

Idąc na logikę - więcej osób korzysta z Allegro więc skupiacie prace nad Allegro kosztem eBaya. Z tą samą logiką - obecnie wszyscy użytkownicy Sello korzystają z GT więc powinniście skupić uwagę na nas, a nie na nexo z którego na początku skorzysta raptem parę firm.

PS

Specjalnie nazwali nexo z małej litery bo nie dorosło jeszcze do wielkiej litery  :P :P :P

Załamka  :'(

Link to postu

 

No to teraz będziecie mieć dwa razy więcej pracy, bo każdą nowość trzeba będzie dostosować dla dwóch teoretycznie rożnych systemów, a my użytkownicy serii GT o większych zmianach w Sello w tym roku możemy zapomnieć( czyt. najnowsze dziecko Insertu będzie priorytetem).

 

Dokładnie pomyślałem to samo i też się zmartwiłem :(

2x może nie - przypuszczam, że prace przy Sello związane ze współpracą z Subiektem  to mały ułamek w porównaniu z pracami nad usprawnieniem/dodawaniem funkcjonalności czy też adaptacją zmian z Allegro.

No chyba, że "noxo" będzie  miał tyle dziur, że zmusi to Insert do przerzucenia całych sił programistycznych na te produkty - wtedy przy Sello nie będzie pracował nikt  ;D

Link to postu

Insert Nexo owiany jest wielką tajemnicą, pamiętam jak taką samą tajemnicą był owiany Fiat Cinquecento, pokazywany w teleexpresie jako "X", z szarą plandeką na sobie.

Tak, to były wczesne lata 90, potem ten X stał się tylko i wyłącznie pośmiewiskiem.

 

Miejmy nadzieję, że tutaj tak nie będzie. Ale aby przekonać użytkowników do nowego systemu, do przesiadki, przepisania całej firmy do nowego systemu (weźmy pod uwagę także rewizora), zakupu wszystkich dodatków w nowej wersji, wszystkich wydruków, szkolenia, no i wydatku na sam system, potrzebne będą naprawdę mocne argumenty.

Bo na samą nazwę Nexo i marketingowy hype, że teraz to jest fajne, raczej mało osób się skusi.

No chyba, że nowe firmy, to wiadomo.

Ale czy tych nowych firm tak znowu dużo przybywa ?

 

http://newprojecting.pl/wp-content/uploads/2014/02/subiekt-nexo.png

 

Proszę zwrócić uwagę na ikonki po lewej stronie. One chyba wszystko mówią  ;D ;D ;D

 

Link to postu

Oj ponarzekam sobie >:(

 

1. Z tego zrzutu ekranu moduły wyglądają jak Subiekt ale interfejs i tak mi się nie podoba.

W ogóle wkurza mnie, że wszyscy idą teraz w obsługę tych kafelków - Windows 8, Allegro, banki, nexo i zaraz pewnie Sello. Pracując na PC z myszką i klawiaturą chcę mieć tradycyjny wygląd - listy, gridy, górne menu - po prostu klasyczny Windows, żebym miał jak najwięcej danych na jednym ekranie wyświetlonych w czytelny sposób. A oni wszyscy idą w obsługę palcem albo nawet racicami bo niektóre przyciski są tak duże, że krowa (takie zwierze) mogłaby je płynnie obsługiwać ;) Zaraz zamiast pisma będę hieroglify jak w Egipcie bo przecież każdy wie że znak :-( oznacza kursy walut, tak jak na linkowanym screenie  ::) ::)::)

 

2. Skoro wygląda jak Subiekt i będzie to Subiekt pod nową nazwą to jak Insert sobie to wyobraża, że nagle te 600 tysięcy wykupionych licencji GT po prostu kupi sobie Subiekta pod nazwą nexo? Odpowiadam - nie, nie kupią sobie nexo. I dlatego Insert będzie nas zmuszać do jego zakupu poprzez ograniczanie funkcjonalności GT - najpierw wyłączą nowości, potem ograniczą aktualizacje, potem Sello, potem wydzielona tylko jedna linia z jedną osobą dla telekonsultanta GT, i tak dalej.

 

To samo było z DOS-owym Subiektem - niby był wspierany jeszcze potem przez kilka lat ale powolutku go zabijali. I o ile przesiadka z DOS-owego na GT była jak najbardziej zasadna to nie widzę uzasadnienia do przesiadki na nexo.

WIEM ŻE NIC NIE WIEM - Nikt nic jeszcze nie wie o nexo ale ja już nie wyobrażam sobie czym Insert mógłby mnie przekonać do tego kroku? Cóż takiego może mieć w sobie program handlowy żebym pragnął wydać na niego moje pieniądze. Chyba, że przyłożę fakturę zakupową do monitora i sama się wprowadzi ;)

Nie przekonają mnie, więc zmuszą mnie i oni dobrze o tym wiedzą. Robią tak jak Putin na Ukrainie i postawią użytkowników GT przed faktem dokonanym.

 

Chyba że myślą sobie, że są jak Apple w Ameryce z amerykańskimi zarobkami i ich modą na Apple, i że ludzie ochoczą kupią ich nowy produkt bo jest nowy?

 

3. Tak sobie teraz pomyślałem, że jeśli miałbym teraz wydawać tyle pieniędzy na zakup nowego systemu (nexo + rozszerzenia + własne dodatki) to przecież równie dobrze mógłbym wydać te pieniądze na zakup INNEGO systemu.

 

4. No i najważniejsze pytanie do Bartka czy powstanie nexo będzie miało wpływ na ewentualny przyszły podział wersji Sello? To co już było poruszane kilkukrotnie, że przydałby się podział Sello na wersje pro, enterprise, itd.

 

To czy teraz następnym krokiem będzie podział na Sello-GT i Sello-nexo. Bo w którymś momencie traficie na taką przeszkodę, że nie będziecie w stanie utrzymać jednego Sello do dwóch różnych systemów. Jest tylko kwestią czasu, aż naturalnie taki podział stanie się faktem.

 

Również Insertowi będzie zależało na sprzedaży nowego systemu więc czy Insert wymusi na Team Sello takie absurdy, np.: "dodaliśmy do Sello obsługę Poczty Polskiej/kuriera DHL, itd. przez WebApi ale działa tylko z nexo bo GT było za słabe ;D "  ::)

Link to postu

"dodaliśmy do Sello obsługę Poczty Polskiej/kuriera DHL, itd. przez WebApi ale działa tylko z nexo bo GT było za słabe ;D::)

 

 

Ależ skąd - powiedzą, dodaliśmy tylko do nexo, bo GT nikt już nie używa. Tylko Ty <lol>  ;D ;D ;D ;D

 

I będzie jak listy od kablówek "W trosce o najwyższą jakość usług (.....) podwyższamy abonament". Tutaj będzie, że w trosce wyłączają aktualizacje do GT :P

 

 

Ładnie napisane PanBanBanie :P

Link to postu

Ten interfejs wygląda, jakby był projektowany przez programistów, którzy nigdy praktycznie z Subiektem nie pracowali.  :P

 

Wzorem Allegro dałbym tam więcej białego kolory - oczy się szybciej zmęczą...  :o

 

A tak poważnie to Insert jak już było wspominane w tym wątku będzie musiał zmusić użytkowników do zmiany systemu...

Link to postu

No i wszystko jasne:

 

"JAROSŁAW SZAWLIS - PREZES, INSERT:

W 2014 roku planujemy wprowadzenie nowej linii produktów. InsERT GT skończył już 10 lat, a 10 lat na rynku informatycznym to cała epo­ka. Dlatego w marcu 2014 r. rozpoczniemy sprzedaż InsERT nexo - na­szej nowej linii programów. W pierwszej fazie na rynku pojawią się: Subiekt nexo, Rachmistrz nexo i Rewizor nexo. To będzie największe wydarzenie w historii InsERT-u. Wprowadzenie do sprzedaży nowej li­nii produktów będzie się wiązało z szeregiem wyzwań. Będzie trzeba dokonać migracji setek ty­sięcy użytkowników, przeszkolić partnerów i wdrożeniowców, zastąpić dotychczasowy ekosystem nowym, a także utrzymywać obie linie do czasu całkowitej wymiany starej na nową"

 

Cytowane stąd:

http://static.veracomp.pl/cdn/files/p29ycs-2yf/full.pdf

 

Link to postu

A pod tym linkiem wstępny cennik:

http://www.forumsubiekta.pl/forum-sprzedawcow/insert-nexo/msg41476/#msg41476

 

I kolejne no żesz ku..a

 

Na 3 stanowiska to upgrade z Subiekta GT do nexo to 445,-zł, a do nexo PRO 845,-zł. A ja mam 6 stanowisk i gdzie jest Gestor, gdzie wykupione przeze mnie rozszerzenia GT? Kto mi za to zwróci kasę? I kto mi da kasę na nowe komputery. Moje komputery do najszybszych nie należą, a nowe nexo ma ponoć większe wymagania systemowe. Do GT starczają ale nexo zapewne już nie uciągną :(

 

Czyli do kosztu nexo + rozszerzenia + dodatki trzeba doliczyć jeszcze komputery z nowym beznadziejnym Windowsem 8...

 

Ale ta nowość zepsuła mi dzień i pewnie najbliższe lata :(

 

To wychodzi na to, że systemy Insertu to kupuje się na 10 lat czyli nexo też przewidziany będzie na 10 lat z czego:

-przez pierwsze 3 lata będą go poprawiać,

-wysyp dodatków ukaże się po jakiś 5-ciu latach,

-przez kolejne 7 lat będę wypuszczać kolorowe rozszerzenia,

 

Tylko po to by dokładnie dnia 10 marca 2024 roku ogłosić, że nexo to przeżytek i wypuszczają nowy system.

Link to postu

No -  i wszystko jasne. W 2014 r. były zmiany VAT to trzeba zrobić nowy system na tą okazję :P :P :P :P

 

Dostałem też tą ulotkę reklamującą Nexo, więc pewnie wszyscy ją dostaną.

 

Czytam i zastanawiam się, czy to marketingowcy się nie postarali, czy po prostu nie ma nic do powiedzenia o tym produkcie.

 

Bo wszystkie wymienione cechy Nexo są od dawna dostępne w GT.

 

A ulotki te dostali ludzie, którzy już mają GT. Więc jak na ich podstawie mam podjąć decyzję co do przejścia na Nexo....to nie widzę powodu.

Link to postu

A i jeszcze jedno - ponoć to całe nexo jest równo 10x wolniejsze od GT.

 

Jest tak powolne, że do samego jego uruchomienia to trzeba mieć komputer serwerowy  minimum:

-procesor 8 rdzeni - co najmniej i10 5,5GHz,

-64GB RAM DDR5 4266MHz,

-dysk SSD na PCI-E - minimum 1TB bo aż tyle miejsca zajmuje,

-napęd Blue-Ray do wykonywania archiwizacji - 1 plik archiwum z jednego dnia zajmuje ponoć 5 płyt Blue-Ray,

-monitor dotykowy pojemnościowy LED IPS SIP PIS 42 cale,

-Windows 8 128bit Pro Duo Hyper Expert Version z autografem Billa Gatesa,

-czerwony przycisk włączania na obudowie komputera - z niebieskimi i szarymi ponoć w ogóle nie działa,

-i mikrofalówkę z grillem o mocy przynajmniej 1258W,

:P :P :P

 

A tak na poważnie - to nie dość, że jest widocznie wolniejszy od GT to nie pójdzie płynnie na przeciętnym teraz sprzęcie :(

Link to postu

Już to widzę jak setki tysięcy firm migrują na nową linię, przy tym zmieniają maszyny serwerowe, bo przecież nie uciągną nowego oprogramowania i na dodatek co 3 miesiące kupują aktualizację bo przecież to nowy system i trzeba będzie aktualizować żeby jakoś chodziło.

 

A już w ogóle nie chcę myśleć co się bezie działo kiedy Sello przestanie wpierać GT, albo jak trzeba będzie migrować przenosić wszystko ręcznie i na koniec wyjdzie, że nie do końca to wszystko działa.

 

Spekulacje spekulacjami, proszę Barku weź się odnieś w jakiś sposób do tego co piszemy, na pewno jesteś poinformowany o tym co się dzieje i w jakim kierunku to będzie szło.

Dla mnie najważniejszą kwestią jest jak długo będę mógł jeszcze korzystać z Sello oraz subiekta GT w dotychczasowy sposób.

Link to postu

 

A tak na poważnie - to nie dość, że jest widocznie wolniejszy od GT to nie pójdzie płynnie na przeciętnym teraz sprzęcie :(

 

 

Jeżeli to by się potwierdziło, to przy programie, który przynajmniej na razie ma takie same funkcje jak GT, świadczyłoby o nieudolności programistów.

Lub celowym działaniu, zwróćcie uwagę, że partnerem wszystkich Prezentacji jest Microsoft, firma ściśle współpracująca z producentami sprzętu, tak aby ten wspólny biznes się dobrze kręcił  ;D

 

Póki co Pan Prezes Insertu nie wspominał ani razu o czymś takim jak Sello, kazał jedynie czekać na Gestora, widać dla niego na tym programie produkty Insertu się kończą, tak więc jest szansa, że powyższe problemy nie dotkną Sello.

 

 

Link to postu

Już to widzę jak setki tysięcy firm migrują na nową linię, przy tym zmieniają maszyny serwerowe, bo przecież nie uciągną nowego oprogramowania i na dodatek co 3 miesiące kupują aktualizację bo przecież to nowy system i trzeba będzie aktualizować żeby jakoś chodziło.

 

 

 

Tak, też to widzę, zwłaszcza, że osoby takie jak nie umniejszając Księgowe, są raczej trudne w uczeniu nowych programów. Więc będą się nogami i rękami trzymały tego co mają teraz.

No i prawdą może być to co napisał wcześniej PanBanBan, jak ktoś będzie się przesiadał, to nie koniecznie na Nexo.

Sam niedawno wybierałem system i np. taki Raks ma o wiele lepsze noty niż Subiekt, ale jedno mnie przekonało do Insertu - Sello.

Tak, to był ten kamień na garb wielbłąda, który spowodował, że jestem tutaj, a nie gdzie indziej :P

Link to postu

Szczerze mówiąc bardziej niż to jak to będzie działać, dzisiaj zajmuje mnie myśl, czy jest się na co przesiąść. Ale myślę, że to nie będzie kwestia tego czy przyszłego roku...

 

Bartek niech się wypowie jak długo Sello będzie miało support do GT - to najważniejsza informacja. Reszta to kwestia czasu i rozwoju wypadków...

Link to postu

nie przesadzajcie przecież subiekt to dla nas tylko synchronizacja towarów w jedną stronę  ;D , jakby powstało nowe Sello pracujące tylko z linią nexo to wtedy moglibyśmy się bać, a tak Sello od wersji 1.15.2 będzie jedynie je wspierało "kulawo", ale będzie.

Subiekta GT też z dnia na dzień nie wyłączą, więc spokojnie jeszcze kilka lat poużywamy ;)

Link to postu

Bartek niech się wypowie jak długo Sello będzie miało support do GT - to najważniejsza informacja. Reszta to kwestia czasu i rozwoju wypadków...

 

Ja daję max 5 lat wsparcia dla GT, wszystko zależy od tego jak szybko ludzie będą się przesiadać na nexo. Ale żeby Ci chcieli się przesiadać dobrowolnie na nexo to musieliby dać nam coś więcej niż taki sam/podobny system o innym wyglądzie:

1. Niby teoretycznie miał być szybszy ale nie jest.

2. Niby nexo-sfera daje nieograniczone możliwości ale na co to komu jak większość ludzi wykorzystuje raptem parę procent podstawowych funkcji. Wprowadź fakturę zakupu i wystaw dokument sprzedaży.

 

że osoby takie jak nie umniejszając Księgowe, są raczej trudne w uczeniu nowych programów. Więc będą się nogami i rękami trzymały tego co mają teraz.

Masz rację - kilka znajomych biur księgowych pracuje do tej pory na DOS-owych wersjach różnych programów księgowych na komputerach tak starych, że nie uruchomiłbyś na nich Pasjansa :) Oni to jako pierwsi wydadzą pieniądze na wymianę sprzętu ;)

 

nie przesadzajcie przecież subiekt to dla nas tylko synchronizacja towarów w jedną stronę  ;D , jakby powstało nowe Sello pracujące tylko z linią nexo to wtedy moglibyśmy się bać, a tak Sello od wersji 1.15.2 będzie jedynie je wspierało "kulawo", ale będzie.

Subiekta GT też z dnia na dzień nie wyłączą, więc spokojnie jeszcze kilka lat poużywamy ;)

 

Obyś miał rację albo jeszcze lepiej żeby się okazało, że niechęć klientów do zmian będzie tak duża jak moja i Insert sobie nawet sprawy z tego nie zdaje i nexo to będzie porażka :)

 

 

Link to postu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...