Skocz do zawartości

Faktura zaliczkowa cząstkowa - płatność przelew odroczona

Polecane posty

Witam,

mam problem z wystawieniem Faktury zaliczkowej/ odwrotne obciążenie

- nie mogę wstawić odroczonej płatności 7 dni- nie jest przypisana do faktur zaliczkowych- wyskakuje tylko gotówka i przedpłata- zapłacono przelewem

 

- w konfiguracji wprowadziłam nową formę zapłaty: Przedpłata przelew 7 dni- aktywowałam, ale jednak nie mam możliwości wpisania w fakturę zaliczkową VAT cząstkową

Proszę o pomoc jak i gdzie to zmienić?

DODAM, IZ DO KONTAHENTA RÓWNIEZ PRÓBOWAŁAM PRZYPISAĆ DANA PŁATNOŚĆ ODROCZONĄ W PANELU KLIENTA- PŁATNOŚCI- KREDYT KUPIECKI, ALE NIESTETY TO NIC NIE ZMIENIA

 

pozdrawiam

Agnieszka Hunek

Edytowane przez Hubert HUNEK
Link to postu

Co do zasady niestety nie można wybrać takiej formy na fakturze zaliczkowej.
Przypuszczam, że założenie, które przyjęto w NEXO wynika z ogólnej zasady gdzie fakturujemy przyjętą zaliczkę post factum (po przyjęciu pieniędzy).

Od jakiegoś czasu, fakturę można wystawić również na 30 dni przed dostawą a w tym przypadku przed przyjęciem pieniędzy i faktycznie czasem wystawienie zaliczki na termin może się przydać.
Oczywiście należy pamiętać, że na zaliczce drukowana jest data przyjęcia zaliczki, wiec na etapie wystawiania będzie to trochę zgadywanka.

Sugestię aby była możliwość wystawiania faktur zaliczkowych z kredytem kupieckim już jakiś czas temu zgłosiłem do INSERT.
Zdaje się, że jakimś obejściem na dziś jest wystawienie dokumentu na Gotówkę odroczoną.

 

Edytowane przez Użytkownik GT/NEXO
Link to postu
  • Piotr Kolasa zmienił tytuł na Faktura zaliczkowa cząstkowa - płatność przelew odroczona

Nie dam odpowiedzi, ale nie ukrywam, że bardzo mnie zaciekawił temat z jednego względu - na co komu faktura zaliczkowa cząstkowa z terminem płatności? Jak dla mnie, to jest to dokument potwierdzający otrzymaną wpłatę, w naszym przypadku do faktury proformy, który w dodatku generuje obowiązek podatkowy. Jaki jest cel wygenerowania Sobie obowiązku podatkowego, jak nie mamy jeszcze kasy na koncie i nawet nie wiem czy będę realizować kontrakt z kontrahentem? Bardzo mnie to intryguje :D

  • Lubię to 2
Link to postu

Faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym, spełnia jedynie rolę informacyjną i nie stanowi dowodu zawarcia transakcji między stronami- może być traktowana jako zwykła oferta.

Zobacz więcej: https://www.pit.pl/aktualnosci/mf-wyjasnia-watpliwosci-dot-stosowania-faktury-pro-forma-918831

Gdyby kontrahent nawet zgodził się na proformę- to nie widzę w Subiekt NEXO  szablonu- proszę o podpowiedź jak ja wystawić- na przyszłość

 

Niektórzy kontrahenci życzą sobie fakturę zaliczkowa z terminem płatności- wg. prawa takowa może być wystawiona:

ustawa o VAT daje prawo do wystawienia faktury zaliczkowej do 30 dni przed otrzymaniem przedpłaty.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wystawienie-faktury-zaliczkowej-przed-otrzymaniem-zaplaty

 

Link to postu
Przed chwilą, Hubert HUNEK napisał:

Gdyby kontrahent nawet zgodził się na proformę- to nie widzę w Subiekt NEXO  szablonu- proszę o podpowiedź jak ja wystawić- na przyszłość

Pro-Forma w NEXO, jest specjalną wersją zamówienia. W module Zamówienia, można ją dodać, jest jako druga opcja po ZK albo mnemonik FP.

 

2 minuty temu, Hubert HUNEK napisał:

Niektórzy kontrahenci życzą sobie fakturę zaliczkowa z terminem płatności- wg. prawa takowa może być wystawiona

Wiem, że można, ale wiem też, że musi za nią wpłynąć płatność w ciągu 30 dni, a jak nie wpłynie, to w sumie jest trochę odkręcania, bo FP można po prostu podrzeć, bo tak jak Pan wspomniał, proforma jest takim trochę "śmieciem" w polskim prawie, ale chociaż nie generuje obowiązku podatkowego. Pana klient znowu w tym przypadku ma lepiej, bo ma już fakturę i to on jest w tym momencie na bardziej wygranej pozycji, więc też go jakby rozumiem.

Ale wiadomo, klient nasz Pan, nasi na szczęście na takie pomysły nie wpadają, aczkolwiek zaliczkowe to jest i tak kula u nogi :(

Od razu też Pana ostrzegam, że faktura zaliczkowa cząstkowa, jest bardzo wrażliwa na późniejsze zmiany w wydaniu i w przypadku gdy takie będą musiały mieć miejsca, trzeba będzie ją najpierw skorygować przed dokonaniem wydania.

Link to postu

dziękuję, spróbujemy z pro-formą...

1 godzinę temu, Jacek Magiera napisał:

Proszę spojrzeć do tego wątku:

 

wg. powyższego sposobu próbowałam, ale niestety to nie to...

GOTÓWKA= płatność odłożona

Przelew= PŁATNOŚĆ ODROCZONA= 0 dni

na fakturze zaliczkowej cząstkowej (dodam, że odwrotne obciążenie) wyskakuje:

przelew ale 0 dni (nie da się edytować) i na wydruku ZAPŁACONO- brak numeru konta (chociaż w formie płatności był dodany)

Link to postu
  • 3 lata później...
18 minut temu, Aneta Przybyła napisał:

czy na dzień dzisiejszy istnieje już możliwość w Subiekt Nexo wystawienia fv zaliczkowej z odroczoną płatnością?

Żądamy zapłaty z góry, klient się zgadza, ale pod warunkiem że my mu wcześniej przekażemy VAT, a on się zastanowi czy zapłacić 😉

Ale OK, wystawić jak najbardziej można.

image.png.557748ae888617bc2ed9a1f3ec1975aa.png

Link to postu
21 minut temu, Andrzej Kubik napisał:

Żądamy zapłaty z góry, klient się zgadza, ale pod warunkiem że my mu wcześniej przekażemy VAT, a on się zastanowi czy zapłacić 😉

Niestety, ale realia często wymuszają to rozwiązanie, jakkolwiek bezsensowne ono by było. Faktura proforma niestety nic nie znaczy.

Panie, to pikuś. Dodajmy do tego podzieloną płatność w EURO, to jest dopiero Combo :D

Link to postu
20 godzin temu, Radomił Ząbik napisał:

Niestety, ale realia często wymuszają to rozwiązanie, jakkolwiek bezsensowne ono by było. Faktura proforma niestety nic nie znaczy.

Panie, to pikuś. Dodajmy do tego podzieloną płatność w EURO, to jest dopiero Combo

Tak z ciekawości - jak wyznaczyć w takim razie kurs dla faktury na podstawie daty, która jeszcze nie istnieje ? Na jakiej podstawie / z jaką datą ująć taki dokument w księgowości ? No i jak będzie się miał do tego KSeF, w którym będzie informacja o fakturze, ale o płatności już nie ?

 

43 minuty temu, Aneta Przybyła napisał:

Bardzo dziękuje , a czy mogą mi Państwo podpowiedzieć w jaki sposób " wyzerowac" pozycję data otrzymania zaliczki?  zaliczki jeszcze nie otrzymano , stąd termin odroczonej płatności

Nie można, można co najwyżej ukryć taką informację na wydruku.

Link to postu
1 minutę temu, Daniel Kozłowski napisał:

Tak z ciekawości - jak wyznaczyć w takim razie kurs dla faktury na podstawie daty, która jeszcze nie istnieje ? Na jakiej podstawie / z jaką datą ująć taki dokument w księgowości ? No i jak będzie się miał do tego KSeF, w którym będzie informacja o fakturze, ale o płatności już nie ?

Wspomniałem o tym, właśnie dlatego, że się nie da, ale ciężko to wytłumaczyć handlowcowi, który ma świeży kontrakt z nowym klientem, a jego asortyment jak na złość trafił w PKWiU (to też jest jazda). Właśnie w takim przypadku dogaduje się na jakieś ekspresowe płatności do faktury zaliczkowej z jednodniowym terminem, już nie wspominając o tym, że euro osobno i vat osobno, aby kursy się nie posypały. Ale to już księgowość z tym walczy (musiałbym ich dopytać jak), z mojego punktu widzenia, od razu zostało to określone jako niemożliwe.

 

Link to postu
×
×
  • Dodaj nową pozycję...