Skocz do zawartości

Zmiany regulaminu allegro

Polecane posty

Z dobrze poinformowanego źródła dowiedziałem się, że ta podwyżka wyróżnień to tylko początek! Allegro oczekuje wyłączenia 80% wyróżnionych ofert i będą podnosić cenę dopóki cel nie zostanie osiągnięty. Docelowo ma być jedna góra dwie strony ofert wyróżnionych w każdej kategorii.

 

no zobaczymy jak to się teraz będzie sprzedawać. 1.09.2017 wielu sprzedawców zobaczy swoje faktury z opłatami za sierpień. Już nie mogę  ;D ;D ;D

Link to postu

Z dobrze poinformowanego źródła dowiedziałem się, że ta podwyżka wyróżnień to tylko początek! Allegro oczekuje wyłączenia 80% wyróżnionych ofert i będą podnosić cenę dopóki cel nie zostanie osiągnięty. Docelowo ma być jedna góra dwie strony ofert wyróżnionych w każdej kategorii.

 

no zobaczymy jak to się teraz będzie sprzedawać. 1.09.2017 wielu sprzedawców zobaczy swoje faktury z opłatami za sierpień. Już nie mogę  ;D ;D ;D

 

U mnie (erotyka) na razie nie widać gwałtownych ruchów a wiem, że wszyscy kluczowi gracze wiedzą o podwyżce. Na razie łącznie w erotyce wyłączono 37% wyróżnień, więcej tak na prawdę dowiemy się we wrześniu, bo jeszcze do 9 sierpnia aukcje odnawiały się ze zniżkami Standardu Allegro.

Link to postu

Z dobrze poinformowanego źródła dowiedziałem się, że ta podwyżka wyróżnień to tylko początek! Allegro oczekuje wyłączenia 80% wyróżnionych ofert i będą podnosić cenę dopóki cel nie zostanie osiągnięty. Docelowo ma być jedna góra dwie strony ofert wyróżnionych w każdej kategorii.

 

Może mi ktoś wytłumaczyć po co Allegro miałoby oczekiwać wyłączenia 80% wyróżnionych ofert? Gdzie tu logika?

Link to postu

 

Może mi ktoś wytłumaczyć po co Allegro miałoby oczekiwać wyłączenia 80% wyróżnionych ofert? Gdzie tu logika?

 

Aby nie było konkurencji dla sklepu Allegro.

 

Sklep Allegro nie sprzedaje w wielu kategoriach np. używanych rzeczy.

 

Allegro teraz po kontroli UOKiKu dotyczącej nieuczciwego promowania swoich ofert zapewne nie odważy się na bardziej oczywiste realizowanie swojej strategii poprzez podnoszenie cen promowania tylko w tych kategoriach, w których ich sklep działa.

 

Tak więc rykoszetem dostają ci, którzy wcale nie są konkurencją dla Allegro. A przynajmniej nie teraz.

 

Nie można jednak pomijać sprzedaży realizowanej przez pracowników Allegro.

Kiedyś był bardzo rozbudowany artykuł o sklepach z artykułami erotycznymi, które dziwnym trafem dostawały prawo do "testowania" różnych fajnych funkcjonalności Allegro, np. aukcji do wyczerpania. Sklepy te były prowadzone przez wysokich rangą pracowników Allegro.

Na zamkniętym chwilę później Cafe Allegro, użytkownicy nagromadzili bardzo dużo dowodów.

Link to postu

Obecnie po wyłączeniu 2/3 aukcji promowanych koszty prowadzenia allegro i tak wzrosły o 4%

i ktoś powie że nie było podwyżki.

 

Myślę że każdy kto śledzi poczynania allegro od kilku lat wie o jakim sklepie piszesz :)

 

Weryfikacja do SS trwa teraz bardzo długo. Mam informację że może wyrobią się do 9 września...

 

Link to postu

Weryfikacja do SS trwa teraz bardzo długo. Mam informację że może wyrobią się do 9 września...

 

 

 

Wiele sklepów już ma monety.

 

Mi spokojnie ze 4% spadła faktycznie marża Allegro, powyłączałem zgodnie z nowym cennikiem i sprzedaż spadła bardzo mocno - aczkolwiek myślę, że sytuacja ustali się za jakieś 2-3 miesiące. Ciężko coś powiedzieć na dziś - póki co jest nieżle - przy czym konkurencja to kurna drugiego września jak dostanie fakturę od Allegro to zawyje :D :D :D

 

Robiłem drobne poprawki ofert przez Allegro i cennik podaje 19zł za promowanie, więc niektórzy pewnie zacierają ręce. Jednak nie widać, że okres rozliczeniowy skrócony został z 30 do 10 dni  8) 8) 8)

Zobaczymy jak to się ustali, a jak jest u innych?

Link to postu

Chwila...

a to nie jest czasem tak, że zapomnieliście o czynniku zwanym nakładem pracy? Przecież Allegro chodzi jedynie o to, o co zawsze. Żebyśmy robili więcej, bez żadnych innych zmian.

 

Założenia:

Istnieje tylko 100 różnych produktów na świecie, istnieje tylko dwóch sprzedawców (A i B), aukcje niewyróżnione są znacznie rzadziej wybierane (tak, wiem, skoro jest tylko dwóch sprzedawców to jest to abstrakcja, ale przyjmijmy takie założenie w skali mikro, bo w skali makro się sprawdza).

 

Stary system:

Sprzedawca A ma wystawione 100 wyróżnionych aukcji. Płaci za nie 3000 PLN/mc, nie licząc prowizji. Na każdej aukcji sprzedaje 10 sztuk, każda po 30 PLN. 20 PLN idzie na pozostałe koszty (w tym prowizję), 10 PLN to jego marża, z której musi opłacić już tylko wymienione wcześniej wystawienie aukcji Allegro.

 

Inaczej mówiąc 100 aukcji, koszt 3000, zwrot 10000. Zysk 7000 brutto.

 

Sprzedawca B, dokładnie tak samo.

 

Nowy system:

Sprzedawca A przerażony podwyżką kosztów: Wyróżnienie 100 aukcji = 6000/mc, co obniżyłoby mu zysk brutto z 7000 do 4000. Słabo. Postanawia odwyróżnić tą mniej biorącą połowę aukcji. Teraz znów płaci za aukcje 3000, ale aukcji wyróżnionych jest tylko 50, tak więc zarabia 10x10x50 = 5000. Niewyróżnione aukcje, których wcześniej nie miał (50 sztuk), przyniosą mu łącznie 2000 PLN, czyli dwie piąte tego co wcześniej (po 40 PLN na aukcję).

 

Razem ma więc 6000, opłaca z tego wyróżnione i zostaje mu 4000. Czyli miałby wyróżnione, sprzedałby więcej, ale zapłaciłby też więcej. Nie ma wyróżnionych, sprzedaje mniej, ale płaci też mniej. I przede wszystkim, musi obsłużyć nie 1000 aukcji, a jedynie 700. Tu jest plus.

 

Sprzedawca B zostawia wszystko tak jak było. Wyróżnione 100 aukcji kosztuje go teraz 6000 PLN, ale przewiduje, że sprzeda nadal 10 sztuk na każdej aukcji i na każdej sztuce będzie miał marżę 10 PLN, a później będzie musiał już tylko opłacić koszty wyróżnienia. Cóż, obsłuży 1000 aukcji a nie 700, też zarobi 4000, ale nie będzie musiał się bawić w zmiany (albo o nich nie wie).

 

Otóż nie. Ci, którzy nie znaleźli oferty sprzedawcy A przez to, że została odwyróżniona, znajdą zamiast tego ofertę sprzedawcy B, która jest wyróżniona. Inaczej mówiąc obsłuży on nie 1000 a 1300 transakcji, jego marża przed opłatą kosztów wyróżnienia wyniesie nie 10000 a 13000, jego zysk brutto wyniesie więc nie 4000 a 7000, czyli utrzyma on początkowy zysk, kosztem tak naprawdę większej ilości zamówień do obsłużenia.

 

Jaki jest stosunek opłacalności przy tych zamówieniach?

Wzrost liczby zamówień do poziomu 130% pozwala utrzymać poziom 100% zysku brutto,

Spadek liczby zamówień do poziomu 70% powoduje spadek zysku do poziomu 57%

Wiosek dodatkowy:

Utrzymanie liczby zamówień na poziomie 100% spowodowałoby spadek zysku do poziomu 78,5%.

 

Inaczej mówiąc to nie jest tak, ci co zdjęli część wyróżnień teraz stracą, a później jak ci pozostali się zorientują, to zyski wrócą;

Nie jest też tak, że ci którzy zostawili wyróżnione aukcje przez nieuwagę odniosą korzyść, ponieważ sprzedadzą więcej i stwierdzą, że warto te aukcje tak utrzymać.

 

W praktyce można mieć tylko dwie z tych trzech rzeczy:

 

Małą liczbę zamówień do obsłużenia,

Zyski na tym samym co poprzednio poziomie,

Znośne koszty wyróżnienia

 

Każdy musi dokonać wyboru, na którym polu chce stracić. Albo Zmniejszyć koszty,  nakład pracy i zarabiać też mniej, albo utrzymać nakład pracy i marżę, zwiększając koszty (czyli de facto też zarabiać mniej), albo zwiększyć nakład pracy, utrzymać koszty, ale też utrzymać marżę.

 

Ot ekonomiczny dylemat, ale w gruncie rzeczy każdy wie, co wybierzemy. Darmowe nadgodziny, bez umowy o pracę.

Link to postu

Fajnie to brzmi, że się sprzeda 1000 sztuk w miesiącu.

 

Ja jednak mam wiele towarów (żadnego z obrotem 1000 sztuk w miesiącu), które bez wyróżnienia nie sprzedają się wcale, a z wyróżnieniem sprzeda się z 10 sztuk, z czego 5 idzie (szło) na pokrycie promowania, a pozostałe 5 to był mój jakiś zysk.

 

Teraz z oczywistych względów promowanie nie będzie opłacalne, bo musiałbym sprzedać 15 sztuk, aby tylko wyjść na 0.

Link to postu

Oczywiście wartości podałem poglądowe, żeby łatwiej było liczyć. I prawda, w zależnosci od towaru, zniesienie wyróżnienia może spowodować upadek sprzedaży w ogóle. Dlatego ta teoria nie jest dokładna, ale nie to było jej celem, tylko ukazanie czynnika pracy, który tak naprawdę stanie się prawdziwym kosztem.

 

Napiszę wam też jak ja rozwiązałem problem z aukcjami. Wcześniej w zależności od ilości sztuk sprzedanych w ciągu miesiąca na aukcji wyróżnionej, określałem aukcje jako psy, znaki zapytania, dojne krowy lub gwiazdy. Obecnie próg ilościowy dla każdego kolejnego stopnia został podniesiony o taką liczbę sztuk, która rekompensuje wzrost opłat.

Link to postu

psy, znaki zapytania, dojne krowy lub gwiazdy

 

hehe ja wszedłem w SGT w bilans sprzedaży za ostatni miesiąc i jak na dłoni widać z czego trza zrezygnować. Obecnie zdecydowana większość sprzedaży to u mnie 1-5 szt / m-c po usunięciu 70 promowań zostawiłem 10 promowań, sprzedaż nie umarła, pacjent będzie żyć, czekam na ruch konkurencji raczej jak zrozumieniją, że 19zł to jest opłata za 10 dni a nie za 30 dni. Wówczas będę "sprzątał".

 

Nie wykluczam, że kosztowo wyjdzie tak jak było, podejrzewam, że po prostu inne rzeczy teraz się będą promować, pewnie tyle kasy ile szło na promowanie teraz też trzeba będzie wydawać, póki co mam spadek kosztów ale i spadek obrotów. Na razie obserwuję rynek - nie spodziewam się normalizacji w tym temacie wcześniej niż za 2-3 miesiące.

Link to postu

Aha dodam jeszcze, że porobiłem bardzo dokładnie WARIANTY.

Moim zdaniem w przypadku wyłączenia tylu promowań - dzięki temu przeżyłem.

Oczywiście te warianty porobiłem bardzo szczegółowo tylko dzięki temu, że w Sello można sobie  ostatnio pofiltrować aukcje grupami z Subiekta (dzięki BarteK za tę funkcjonalność !!!) jednak w przyszłoci fajnie byłoby wymyślij jakąś obsługę Wariantów w Sello, a przed tym jakiś koncept jakby to miało działać  :) :) :)

Link to postu

dzięki BarteK za tę funkcjonalność !!!

Cała przyjemność po naszej stronie :)

 

Czekamy aż Allegro doda ich obsługę przez API, wtedy będziemy mogli dostosować Sello do ich obsługi.

 

Bartek, a cenniki allegro są już w API? Z jakiegoś powodu sello nie umie aktualizować cennika przypiętego do aukcji z nowym opisem.

Link to postu

Nie ma. Sprawdziłem i u mnie aktualizuje cenniki na aukcji z nowym opisem. Masz jakiś komunikat błędu?

 

Hmm... wiem, że coś nie szło... Ale teraz spróbowałem na 1 aukcji i jest OK. Jeśli tak, to przepraszam za fałszywy alarm i dzięki za sprawdzenie. W weekend będę korygował wszystkie cenniki więc ostatecznie sprawdzę sytuację.

Link to postu
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Użytkownik forum
Odpowiedz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...